W grudniowym numerze „L’Osservatore Romano” (12/2013) zawarte są materiały z ostatnich wielkich spotkań w Roku Wiary. Były to dni poświęcone Maryi i rodzinie. Na Dzień Maryjny przybyła do Rzymu figura Matki Bożej Fatimskiej, której papież Franciszek w niedzielę 13 października, w rocznicę ostatniego ukazania się Maryi trojgu pastuszkom, zawierzył całą ludzkość. Dzień Rodzin natomiast był wielkim radosnym świętem z udziałem ponad 100 tys. osób z całego świata. Przy obu tych okazjach Papież przedstawił swoją receptę na pokój i szczęście w rodzinie, która składa się z trzech słów: proszę, dziękuję i przepraszam.
Z tą tematyką wiąże się również ogłoszony przez FAO międzynarodowy rok poświęcony rodzinie wiejskiej, który wkrótce się rozpocznie. W przesłaniu skierowanym do dyrektora generalnego FAO papież Franciszek napisał, że właśnie w rodzinie „człowiek uczy się troski o drugiego, o dobro drugiego, umiłowania harmonii świata stworzonego i korzystania z jego owoców oraz dzielenia się nimi, sprzyjając racjonalnej konsumpcji, wyważonej i zrównoważonej”, toteż wspieranie i chronienie rodziny pomaga budować społeczeństwo bardziej sprawiedliwe i ludzkie i przezwyciężać „kulturę odpadów”. Z kolei w przemówieniu do Papieskiej Rady ds. Rodziny Ojciec Święty przedstawił rodzinę jako wspólnotę otaczającą opieką dzieci i osoby starsze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W najnowszym numerze „L’Osservatore Romano” opublikowany jest również obszerny tekst abp. Gerharda Ludwiga Müllera o nierozerwalności małżeństwa oraz debacie dotyczącej osób rozwiedzionych, które ponownie zawarły małżeństwo, i sakramentów.
W dziale „Kobiety Kościół świat” znajdziemy wywiad z s. Ritą Mboshu Kongo kongijską zakonnicą, doktorem teologii i kucharką w rzymskim kolegium Capranica.
Polskie wydanie „L’Osservatore Romano” można zamówić pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.