Reklama

Niedziela Sandomierska

Zakończenie Roku Wiary

Niedziela sandomierska 47/2013, str. 1, 6

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Ks. Adam Stachowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 11 października 2012 r. aż do 24 listopada br. w Kościele powszechnym obchodziliśmy Rok Wiary. Dziś, w uroczystość Chrystusa Króla, następuje uroczyste jego zamknięcie. Ojciec Święty odprawi Eucharystię i uroczyście dokona wyznania wiary. Tak samo dziś uczynimy w bazylice katedralnej w Sandomierzu oraz powinniśmy we wszystkich kościołach. Jeśli coś się kończy, to przychodzi czas na podsumowania i refleksje nad wysiłkiem jaki włożyliśmy i owocami, jakimi będziemy mogli się cieszyć.

W duchu wiary

Rok Wiary w naszej diecezji zainicjował bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Sandomierzu. Z udziałem kapłanów, wiernych oraz przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń nakreślił tematykę pracy duszpasterskiej. Uroczyście wniesiono Katechizm Kościoła Katolickiego oraz dokumenty Soboru Watykańskiego II i ustawiono je w widocznym miejscu dostępnym dla każdego, kto wchodzi do świątyni. Ksiądz Biskup również dokonał przekazania Katechizmu dla przedstawicieli grup duszpasterskich. Na wzór katedry tak samo uczyniono w parafiach naszej diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Formacja wiernych

Reklama

W pierwszej połowie roku w Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Tarnobrzegu, Połańcu, Staszowie, Ożarowie, Janowie Lubelskim, Nisku i Stalowej Woli odbywały się Konwersatoria Wiary. Prelegenci przedstawiali zebranym do przemyśleń tematy związane z wyznawaną wiarą. W kościołach przed Mszą św. odczytywano odpowiednio przygotowane katechezy pogłębiające tematykę Eucharystii i innych sakramentów. W parafiach prowadzono katechezy przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych mające na celu wyjaśnienie sakramentu i pogłębienie wiary. Dla formacji wiernych przy ośrodku rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem powstała Szkoła Nowej Ewangelizacji. Odpowiednio również przygotowano rekolekcjonistów adwentowych i wielkopostnych, aby prowadzone przez nich rozważania dotyczyły tematyki opartej o KKK i uwzględniały relację życie-wiara. W każdej parafii odbyło się w Wielkim Poście nabożeństwo pokutno-przebłagalne za grzechy przeciwko wierze. Wierni mogli wziąć udział w licznie organizowanych pielgrzymkach śladami świadków wiary. Obejmowały ono odwiedzenie miejsc związanych z życiem świętych, błogosławionych lub sług Bożych diecezji sandomierskiej. Sandomierz natomiast przeżywał peregrynację relikwii bł. Czesława połączoną z sympozjum ku Jego czci. W Muzeum Diecezjalnym przygotowano wystawę, która została udostępniona w celu eksponowana w parafiach. Tematem wystawy byli świadkowie wiary Diecezji Sandomierskiej.

W trosce o młodzież i grupy duszpasterskie

Przed wakacjami do Sanktuarium na Święty Krzyż, które to zostało podniesione do rangi bazyliki mniejszej, udała się pielgrzymka Ruchów i Stowarzyszeń. Tam też dokonało się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w ramach przygotowań do 1050. rocznicy Chrztu Polski. W duchu wiary z rozważaniami opartymi o główne prawdy wiary wyruszyła z diecezji piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Także wspólnoty młodzieżowe: Ruch Światło-Życie czy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży podjęło formację swoich członków w duchu podsuniętym przez rozważania oscylujące wokół tematu wiary. Młodzi postawili sobie także za zadanie ewangelizację, mającą na celu rozwój liczebny swoich wspólnot. Tematykę wiary i jej relacji do życia zauważyli także organizatorzy Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. W trosce o kandydatów do bierzmowania przeprowadzono promocję YOUCATU, wręczając Katechizm Młodych przy bierzmowaniu jako pamiątki sakramentu.

Pomóc pasterzom

Oprócz formacji wiernych w Roku Wiary zadbano również o pełną formację kapłanów. W oparciu o List Apostolski Benedykta XVI „Porta fidei”, Dokumenty Soboru Watykańskiego II i KKK prowadzono dla kapłanów wykłady i prelekcje. Obejmowały one przypomnienie i pogłębienie prawd wiary oraz kwestii z zakresu teologii dogmatycznej, liturgiki, prawa kanonicznego oraz teologii moralnej. Księża spotykali się regularnie na zjazdach dekanalnych i kongregacjach rejonowych. Na poziomie diecezji zorganizowano diecezjalny dzień modlitwy o uświęcenie kapłanów oraz spotkania katechetyczne i liturgiczne.

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok Wiary w diecezji

Niedziela sandomierska 43/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Ks. Adam Stachowicz

Procesja rozpoczynająca uroczystość inauguracji Roku Wiary w bazylice katedralnej w Sandomierzu

Procesja rozpoczynająca uroczystość inauguracji Roku Wiary w bazylice katedralnej w Sandomierzu

Wobec ofensywy laicyzmu nie wystarczy sama tylko celebracja sakramentów. Nie wystarczy szkolna katecheza, mająca nieraz formę jednej z wielu lekcji. Nie wystarczą ogłoszenia parafialne na końcu Mszy św. Mamy wziąć do rąk Pismo Święte, dokumenty Soboru Watykańskiego II i Katechizm Kościoła Powszechnego, aby przez ich lekturę i medytację odkrywać czego żąda od nas Pan - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz

W Kościele powszechnym rozpoczął się 11 października „Rok Wiary”, ogłoszony przez Benedykta XVI. Papież w Motu Proprio „PortaFidei” pisze, że jest „zachętą do autentycznego i nowego nawrócenia się do Pana, jedynego Zbawiciela świata” (Porta Fidei, 6). Ojciec Święty podkreślił, że dokonał tego z powodu głębokiego kryzysu wiary, który dotknął wielu ludzi. Podkreśla również, że w Kościele należy zintensyfikować celebrację wiary w liturgii, szczególnie w Eucharystii; odkryć na nowo prawdy wiary, wyjaśnione szczególnie w Katechizmie. Zakończenie tego czasu łaski nastąpi w Uroczystość Chrystusa Króla 24 listopada 2013 r. Rozpoczęcie związane było z 50. rocznicą otwarcia Soboru Watykańskiego II oraz 20. rocznicą promulgowania Katechizmu Kościoła Katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: Europa zjednoczona mogłaby dokonać zmiany

2025-09-24 07:07

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

O konieczności porzucenia broni i zbliżenia się do stołu dialogu mówił we wtorek 23 września Leon XIV do dziennikarzy przed wieczornym powrotem z Castel Gandolfo do Watykanu. Podkreślił rolę Europy w kwestii pokoju: „Gdyby Europa była rzeczywiście zjednoczona, wierzę, że mogłaby dokonać zmiany”.

Dziennikarze w Castel Gandolfo zapytali Papieża o wczorajszą decyzję władz Francji o uznaniu Państwa Palestyńskiego i czy powinny to zrobić również Stany Zjednoczone. Papież odparł, że sądzi, iż USA uczynią to jako ostatnie. Przypomniał też, że Stolica Apostolska uznała rozwiązanie dwupaństwowe już wiele lat temu, mając na uwadze, iż trzeba szukać sposobu, aby szanować wszystkie narody.
CZYTAJ DALEJ

Przebaczył mordercy swoich rodziców

2025-09-24 16:20

[ TEMATY ]

Balans Bieli

TVP

Kiedy miał pięć lat, brutalnie zamordowano mu mamę i tatę. Teraz biskup Mounir Khairallah często mówi, że przynosi z Libanu przesłanie przebaczenia.

Mówiąc o przebaczeniu maronicki biskup Mounir Khairallah nie porusza się jedynie w sferze pojęć - jest „praktykiem przebaczenia”. 13 września 1958 roku, mając niespełna pięć lat, stracił rodziców, którzy zostali brutalnie zamordowani. Stało się to w przededniu święta Podwyższenia Krzyża Świętego, które obchodzone jest w Libanie w szczególny sposób. Był to ogromny dramat dla niego i trzech braci, gdzie najmłodszy miał niecały rok.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję