Reklama

Polska

Obchody 8. rocznicy śmierci Sługi Bożej Heleny Kmieć

24 stycznia 2025 r. mija 8 lat od tragicznej śmierci Sługi Bożej Heleny Kmieć - wolontariuszki misyjnej, która zginęła w Boliwii.

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

8 rocznica

materiał prasowy/Fundacja im. Heleny Kmieć

Sługa Boża Helena Kmieć

Sługa Boża Helena Kmieć

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Ameryki Południowej Helena wyjechała na wyjazd misyjny z Wolontariatu Misyjnego Salvator. W Boliwii miała pełnić posługę w ochronce dla dzieci, lecz ta misja potoczyła się inaczej. O Helenie Kmieć pamiętają i każdego dnia inspirują się wolontariusze ze wspólnoty Wolontariatu Misyjnego Salvator. Podczas Spotkania Ogólnopolskiego w Trzebini - 1 lutego 2025 r. - pragną w szczególny sposób upamiętnić Sługę Bożą Helenę Kmieć.

Helena Kmieć od 2012 r. należała do wspólnoty Wolontariatu Misyjnego Salvator, której celem jest głoszenie Ewangelii na krańcach świata i pomoc najbardziej potrzebującym. Jako wolontariuszka Helena posługiwała na Węgrzech, w Zambii oraz w Rumunii. Boliwia była ostatnią z jej misji. Wolontariat i wyjazdy misyjne były bardzo ważną częścią jej życia, kształtującą jej wiarę. W jednym z podań misyjnych w odpowiedzi na pytanie o motywację napisała: „Otrzymałam Łaskę Bożą, czyli DDDDD (Dar Darmo Dany Do Dawania) i muszę się tym Darem dzielić! (...) Największym darem jest to, że znam Boga i nie mogę zachować tego dla siebie, muszę to rozgłaszać! Jeśli mogę komuś pomóc, sprawić, że ktoś się uśmiechnie, że będzie szczęśliwszy, może czegoś nauczyć – to chcę to zrobić!”. Te słowa, ale także całe - pełne dobra - życie Heleny oraz świadectwa o niej są wyjątkową inspiracją również dla obecnych wolontariuszy z Wolontariatu Misyjnego Salvator.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dlatego też podczas najbliższego Spotkania Ogólnopolskiego WMS w Trzebini, na którym spotyka się ponad 100 wolontariuszy z całej Polski, zaplanowano wydarzenia, podczas których wspólnota będzie wspominać Sługę Bożą Helenę Kmieć. 1 lutego wolontariusze będą modlić się przy grobie Heleny w pobliskim Libiążu, a następnie o godz. 16.30 w Centrum Formacji Duchowej w Trzebini przy ul. Głowackiego 3 odbędzie się spotkanie z rodzicami wolontariuszki - Państwem Barbarą i Janem Kmieć.

Kolejną częścią wydarzenia będzie wspólna modlitwa w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Heleny Kmieć. O godz. 18.00 w Bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusa w Trzebini odbędzie się Msza Święta pod przewodnictwem ks. Pawła Wróbla SDS - postulatora procesu beatyfikacyjnego Heleny, natomiast po Eucharystii rozpocznie się czuwanie modlitewne “Ona była światłem” prowadzone przez wolontariuszy Wolontariatu Misyjnego Salvator.

Do udziału w tych wydarzeniach zaprasza ks. Mirosław Stanek SDS - Dyrektor Wolontariatu Misyjnego Salvator: “Przeżywamy już ósmą rocznicę narodzin dla Nieba Sługi Bożej Heleny Kmieć. W tym czasie odbywa się również kolejne Spotkanie Ogólnopolskie WMS. Osoba Heleny Kmieć i jej piękne życie jest w sposób szczególny wpisane w naszą wspólnotę, a dla naszych wolontariuszy jest wyjątkową inspiracją. Dlatego też 1 lutego będziemy wspólnie modlić się w intencji beatyfikacji Heleny. Do udziału w tym wydarzeniu zapraszamy także każdego z Was - spotkajmy się w Trzebini i wspólnie przeżyjmy ten wyjątkowy czas!”.

Reklama

Warto również podkreślić, że wydarzenie to nieprzypadkowo odbywa się w Trzebini, ponieważ to miejsce jest szczególnie związane z życiem Sługi Bożej Heleny Kmieć. To właśnie tam w ramach Wolontariatu Misyjnego Salvator przygotowywała się do misyjnych wyjazdów i rozwijała swoją wiarę. W Trzebini powstaje również Dom pełen Dobra, czyli miejsce, w którym kolejni wolontariusze będą kontynuować misję Heleny.

Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich do udziału w wydarzeniach związanych z 8. rocznicą śmierci Heleny Kmieć. Są one okazją do modlitwy w intencji beatyfikacji oraz wypraszania łask za jej wstawiennictwem. Natomiast osoby w wieku 18-35 lat, które tak jak Helena pragną nieść dobro na cały świat, mogą wziąć udział również w weekendowym Spotkaniu Ogólnopolskim w Trzebini w dniach 31 stycznia-2 lutego, podczas którego poznają świat wolontariatu i misyjnych wyjazdów. Zapisy trwają do 26 stycznia na stronie wms.sds.pl.

Warto również podkreślić, że to druga odsłona wydarzeń poświęconych 8. rocznicy śmierci Sługi Bożej Heleny Kmieć. 24 stycznia, w piątek, w Libiążu - rodzinnej miejscowości Heleny - od wspólnej modlitwy przy grobie wolontariuszki o godz. 17.20 rozpocznie się wieczór pełen modlitwy oraz wspomnień o Helenie. O godz. 18.00 w kościele św. Barbary w Libiążu odbędzie się Eucharystia pod przewodnictwem bpa Jana Zająca, a po niej w Libiąskim Centrum Kultury zaprezentowany zostanie film dokumentalny “Misja Zambia” zrealizowany przez Fundację im. Heleny Kmieć. Jest to filmowy powrót do miejsc, w których posługiwała Helena podczas jednego z wyjazdów misyjnych oraz spotkań z podopiecznymi Heleny, na których jej postawa również pozostawiła trwały ślad.

Organizatorami wydarzeń są: Fundacja im. Heleny Kmieć oraz Wolontariat Misyjny Salvator.

2025-01-23 18:57

Oceń: +13 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

Papież: całe narody żyją w nędzy przygniecione wojną i wyzyskiem

2025-09-28 11:13

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP

Około 35 tysięcy osób ze 115 krajów świata wzięło udział w niedzielnej papieskiej Mszy św. z okazji Jubileuszu Katechetów w ramach Roku Świętego. W homilii na placu Świętego Piotra Leon XIV przypomniał, że całe narody żyją w nędzy z powodu wojny i wyzysku.

Papież nawiązując do przypowieści o Łazarzu podkreślił: - U bram bogactwa znajduje się dziś nędza całych narodów, przygniecionych wojną i wyzyskiem. Zdaje się, że przez wieki nic się nie zmieniło: iluż Łazarzy umiera w obliczu zachłanności, która nie pamięta o sprawiedliwości; zysku, który depcze miłość; bogactwa ślepego na cierpienie ubogich.
CZYTAJ DALEJ

Bp Stułkowski o edukacji zdrowotnej: jeśli grozi deprawacja, mówimy „nie”

2025-09-28 19:27

[ TEMATY ]

bp Szymon Stułkowski

edukacja zdrowotna

PAP/Waldemar Deska

Biskup płocki Szymon Stułkowski

Biskup płocki Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski z diecezji płockiej w niedzielę na Jasnej Górze dziękował za podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla religii i etyki w szkole” i wezwał do modlitwy za dalsze prace nad projektem w komisjach. - Jak chodzi o edukację zdrowotną, jeśli grozi deprawacja dzieci i młodzieży, mówimy: nie - powiedział.

Nawiązując do odczytanych w niedzielę fragmentów Pisma Świętego, biskup podkreślił z nich wezwanie do mądrego życia. - Bóg krytykuje tych, którzy żyją lekkomyślnie - przestrzegł. - Celem ma być to mądre życie: dążenie do świętości na drodze powołania. (...) Mądre życie, to życie, które daje doświadczenie szczęścia, bo to jest pójście przez życie w oparciu o mądrość Boga, który jest źródłem mądrości - stwierdził hierarcha. Jak podkreślił, Kościół i państwo mogą wspierać mądre życie małżeńskie i rodzinne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję