Reklama

Felietony

Wraca maska

Rafał Trzaskowski już od kilku lat przyzwyczaił nas do tego, że jego słowo żyje krótko i dużo mniej waży od czynów. Tak, jak wcześniej, przed każdymi wyborami wchodzi w buty „człowieka zmian”, który ma dla Polski i jej obywateli same obietnice. Ale, czy te obietnice mają cokolwiek wspólnego z tym, co po wyborach naprawdę planuje? Z doświadczeń z poprzednich lat wyraźnie widać, że to, co mówi w trakcie kampanii, zderza się z tym, co robi, gdy już ma władzę i możliwości decyzyjne. Tak, Trzaskowski znowu szykuje nam kampanię pełną wolt, a my, wyborcy, możemy tylko patrzeć i mówić: on znowu robi to samo.

2025-01-15 15:29

[ TEMATY ]

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiek emerytalny – deklaracje bez pokrycia

„Zawetuję każdą ustawę, która będzie zakładała podwyższenie wieku emerytalnego” – obiecał Trzaskowski w czerwcu 2020 roku. Piękne słowa, które miały zaskarbić mu sympatię tych, którzy boją się utraty emerytury z powodu późniejszego wieku emerytalnego. Jednak historia nie kłamie. W 2016 roku Trzaskowski, jeszcze jako poseł, zagłosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego, a cała Platforma Obywatelska była przeciwko tej zmianie. Jak więc mamy traktować te deklaracje wyborcze? Czy można uwierzyć w deklarację kogoś, kto z jednej strony obiecuje, że zadba o emerytów, a z drugiej strony, gdy miał realną szansę, by coś w tej sprawie zrobić, opowiedział się przeciwko?

Marsz Niepodległości – zmiana frontu

Reklama

W 2018 roku Trzaskowski, jako prezydent Warszawy, nie miał wątpliwości, że „w Warszawie nie ma miejsca na faszyzm”, a jego decyzje w sprawie zakazu Marszu Niepodległości były jednymi z głośniejszych tematów jego kadencji. Takie stanowisko miało budować obraz Trzaskowskiego jako człowieka, który walczy z prawicą. Jednak, jak zwykle, wystarczyły tylko kilka miesięcy, by kandydat na prezydenta w lipcu 2020 roku zmienił zdanie – wtedy gdy głosił, że jest już „prezydentem dla wszystkich”. Wówczas stwierdził: „Jeżeli Marsz Niepodległości nie będzie wykorzystywany politycznie, to chętnie wezmę w nim udział”. Jak widać poglądy, gdy nadchodzi kampania, mogą przejść na dalszy plan (chyba, że po prostu ich nie ma). Ważniejsze staje się to, co przyciągnie tłumy i zyska poparcie wyborców, a jak już się ich zaczaruje, żeby zrobili co trzeba przy wyborczych urnach – można dalej realizować swoją agendę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

500 plus – już nie „rozdawnictwo”?

W listopadzie 2015 roku Trzaskowski otwarcie nazywał program 500+ „katastrofą budżetową” i „pułapką dla Platformy”. Przecież w tamtych czasach w Platformie o 500+ mówiono tylko z pogardą, a obiecywanie pieniędzy na dzieci miało być dla PiS-u polityczną pułapką. I co? Kiedy Trzaskowski w 2020 roku startował w wyborach prezydenckich, nagle postanowił bronić tego samego programu, który jeszcze niedawno krytykował, zapewniając, że „nie zamierza go likwidować”. Jakie zmiany zaszły przez te cztery lata? Nagle z programu, który miał wpędzić Polskę w katastrofę budżetową, zrobił się „dobry” program, którego nie można ruszać. Okazują się to tylko kolejne deklaracje, w które sam Trzaskowski nie bardzo wierzy, tylko liczy na krótką pamięć wyborców lub jej brak.

Migrantów już nie chcemy

Reklama

Szczególnie zabawna jest zmiana stanowiska Trzaskowskiego w sprawie migrantów. Jeszcze w 2015 roku, w roli wiceministra spraw zagranicznych, zapewniał, że Polska powinna „jak najszybciej wcielać w życie program UE dot. uchodźców” (25 sierpnia 2015). Podkreślał, że musimy przyjąć uchodźców, bo tak nakazuje Unia. Ale kiedy nastał rok 2020, temat nagle stracił na znaczeniu. Trzaskowski stwierdził, że „dzisiaj nie jest problemem zasadniczym kwestia uchodźców, bo ta została rozwiązana pięć lat temu” (19 czerwca 2020). A że rozwiązana wbrew stanowisku jego partii i jego samego, bo zmieniła się władza w Polsce? Któż by zwracał uwagę na takie drobiazgi.

Zielony Ład – z negocjatora na przeciwnika?

Jeden z głównych tematów europejskiej polityki klimatycznej, który nie przeszedł w tej prekampanii bez echa. W 2020 roku Rafał Trzaskowski z dumą podkreślał swoje zaangażowanie w negocjacje związane z tym projektem. „Jestem sprawozdawcą Zielonego Ładu w Komitecie Regionów. Naprawdę się na tym znam” – zapewniał, co miało świadczyć o jego kompetencjach i determinacji w walce o czyste powietrze i zrównoważony rozwój. Jednak potem, kiedy sytuacja polityczna uległa zmianie, a temat Zielonego Ładu stał się kontrowersyjny, Trzaskowski nagle zaczął unikać tej kwestii. Czyżby chciał ukryć, że sam negocjował pierwsze porozumienia klimatyczne? Dziś, zbliżając się do kolejnych wyborów, w kolejne sprawie próbuje zmieniać retorykę, dostosowując ją do nowych warunków i nastrojów społecznych. I tak jak w innych sprawach, tak i w tej możemy spodziewać się, że temat Zielonego Ładu wróci do jego programu. Tuż po wyborach – jak to już bywało.

Ukraina – tygodnia nie wytrzymał

Reklama

Znany z częstych zwrotów w swojej politycznej narracji, Rafał Trzaskowski niedawno wykazał się błyskawiczną zmianą zdania w kwestii Ukrainy - w ciągu zaledwie kilku dni. 8 stycznia 2025 roku stwierdził: „Przed nami bardzo trudny proces przyjmowania Ukrainy do Unii Europejskiej. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że Ukraina nie może wejść do Unii Europejskiej, jeżeli polityka rolna nie zostanie zmieniona” – mówił w wywiadzie. Jednak już trzy dni później, po krytyce ze strony Donalda Tuska wobec kandydata obywatelskiego, Trzaskowski zaatakował Karola Nawrockiego za podobne stanowisko, ogłaszając na konferencji prasowej: „Bardzo mnie zaskoczyły słowa mojego konkurenta stawiające pod znakiem zapytania członkostwo Ukrainy w NATO czy Unii Europejskiej dlatego, że jest to polska racja stanu.” Tak szybkie wolty pokazują najlepiej, że nawet najlepszy kłamca prędzej czy później może się sam pogubić w swoich wygibasach.

Lex Cenzura – na zmianę wystarczyła doba

Temat wrażliwy: cenzura w sieci. W poniedziałek Trzaskowski stwierdził: „Ja nie spocznę, dopóki nie będziemy mieli rozwiązań, które będą walczyć z nienawiścią i hejtem”, a już we wtorek, gdy zaczęła wzbierać fala debaty nad „Lex Cenzura”, kandydat PO stwierdził, że on tej ustawy w tym kształcie nie podpisałby i „na pewno nie zgodziłby się na jakiekolwiek przepisy, które ograniczyłyby wolność w internecie”. Oczywiście, walka z hejtem to dla uśmiechniętej Polski bardzo szlachetny cel, chyba, że nienawiść jest wymierzona w PiS, czy Kościół Katolicki – wtedy wolno). Najważniejsze, że przed wyborami można obiecać wszystko, 100, a nawet i więcej konkretów, aby potem dostosować się do sytuacji, gdy tylko władza będzie w ręku.

Nord Stream – nie tylko Niemcy mówiły o „porozumieniu prywatnych firm”

W sprawie gazociągu północnego 30 stycznia 2022 roku Rafał Trzaskowski krytykował niemiecko-rosyjski projekt, mówiąc: „PiS nie udało się Niemców przekonać. Ja nad tym ubolewam. Niemcy mówili, że to jest przedsięwzięcie biznesowe, a myśmy zawsze mówili: nieprawda, w tym jest mnóstwo polityki.” Były wiceminister spraw zagranicznych „ubolewa”, że nie udało się przekonać Niemców do czegoś, czemu samemu się publicznie zaprzeczało? To sam Trzaskowski we wrześniu 2015 r., kiedy jeszcze był w ministerstwie spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz, a sprawa była świeża, stwierdził: „Rzeczywiście jest parafowane porozumienie, porozumienie prywatnych firm. To trzeba jasno powiedzieć, że nie stoją za tym dzięki Bogu rządy”, bagatelizując polityczne aspekty porozumienia. Tak diametralna zmiana stanowiska rodzi pytania o konsekwencję poglądów Trzaskowskiego.

The NeverEnding Story

Ta historia politycznych wolt Rafała Trzaskowskiego zdaje się nie kończyć. Z każdą nową kampanią wracają te same obietnice, które po wyborach znikają w cień, ustępując miejsca realiom rządzenia. W polityce Trzaskowskiego, jakże zgodnej z tym co robi jego ugrupowanie jako całość – mamy do czynienia z fenomenem zmieniających się masek. Co innego mówimy przed wyborami, co innego mówimy i co najważniejsze, robimy po nich. Wtedy, kiedy nadchodzi czas sprawczości, te „piękne” hasła zdają się blednąć, by zrobić miejsce dla zaplanowanych wcześniej decyzji. Wybory prezydenckie się powtarzają, te same sztuczki widzimy teraz, co w 2020 roku, a obywatele znów wciągani są w narracyjne piruety, a na nich wylewają się obietnice, które nie mają pokrycia.

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas świeckich?

Niedziela szczecińsko-kamieńska 36/2024, str. VI

[ TEMATY ]

felieton

Leszek Wątróbski

Przemysław Fenrych

Przemysław Fenrych

Bez zaangażowania świeckich chrześcijan Ewangelia nie dotrze do większości Polaków.

Pisałem w zeszłym tygodniu (po rozmowie z pewnym duszpasterzem akademickim), że nasz region obchodzący obecnie Rok św. Ottona z Bambergu i 900-lecie misji chrystianizacyjnej jest zapewne znowu terenem misyjnym. Dużo mniej chrześcijańskim niż byśmy chcieli, mimo, że nadal większość mieszkańców Pomorza Zachodniego to ludzie ochrzczeni, a zatem obdarzeni przez Boga łaską wiary. Kryzys naszego chrześcijaństwa dotyczy nie tylko naszej religijności – tu z przykrością mówimy o spadku uczestników Mszy świętych, a także coraz mniejszej liczbie chłopców zgłaszających się do seminarium – ale także w sferze naszych wyborów moralnych. Badania opinii publicznej odsłaniają obraz zatrważający. Coraz więcej z nas nie widzi niczego złego w rozwodach – jak się małżonkowie nie dogadują, to po co mają się razem męczyć? To dość powszechny pogląd zapominający, że zgodę, porozumienie w małżeństwie trzeba budować, kryzysy przezwyciężać, naprawiać zepsute, a nie wyrzucać. Przekonanie, że człowieka, który rozwija się jeszcze w łonie matki nie należy nadmiernie chronić, przeciwnie, jeśli matka go nie chce to można go zabić, ma coraz więcej zwolenników. Pomysł, jeszcze niedawno nie do wyobrażenia, że człowieka schorowanego, niepełnosprawnego można uwolnić od bólu zabijając go w procesie eutanazji wydaje się wielu do przyjęcia. Wielu polityków nie widzi nic niestosownego w dążeniu do sukcesu przez stosowanie kłamstw, oszczerstw, manipulacji. I nie chodzi o to, że takie sprawy jak rozwody, aborcje, zabijanie, kłamstwa, przemoc i inne aberracje się dzieją – zawsze się działy. Problem w tym, że coraz więcej z nas nie widzi w tym nic złego, nie potrzebuje zmiany. Naprawdę jesteśmy krajem misyjnym. Ale kto będzie misjonarzem?
CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkudziesięciu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.
CZYTAJ DALEJ

Kuba: na wolność wyszło około 160 więźniów, za którymi wstawiła się Stolica Apostolska

2025-01-28 16:35

[ TEMATY ]

Kuba

papież Franciszek

Adobe Stock

Do poniedziałku na wolność z kubańskich zakładów karnych wyszło około 160 aresztantów, o których uwolnienie zabiegała Stolica Apostolska. Według organizacji praw człowieka oraz niezależnych mediów wśród uwolnionych osób są zarówno opozycjoniści, jak i osoby uwięzione za popełnienie pospolitych przestępstw.

Odnotowały one jednak, że w ostatnich dniach rytm uwalniania z inicjatywy papieża Franciszka aresztantów wyhamował. Zdaniem niektórych niezależnych mediów kubańskich ograniczanie liczby wypuszczanych na wolność aresztantów ma związek z obawą władz Kuby związaną z możliwym zaostrzeniem kursu wobec Hawany przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję