USA
Portret Jezusa w szkole powodem cierpienia?
Władze okręgu szkolnego Jackson City w stanie Ohio zgodziły się zdjąć z korytarza jednej z państwowych szkół średnich wizerunek Jezusa i zapłacić karę w wysokości 95 tys. dolarów. To skutek nacisku ze strony ateistów z Amerykańskiej Unii Praw Cywilnych (ACLU), którzy zagrozili procesem w związku z rzekomym naruszeniem przez władze szkolne zasad Konstytucji USA, gwarantującej zachowanie neutralności religijnej w przestrzeni publicznej.
Według adwokatów ACLU, obecność portretu Jezusa wśród innych wizerunków sławnych osób umieszczonych w „Korytarzu sławy” naraża uczniów oraz gości wchodzących do budynku liceum na „stałe cierpienie, poważne i nieodwracalne szkody i urazy”. W obliczu groźby procesu władze szkolne zgodziły się na ugodę, w efekcie której wizerunek Jezusa na zawsze ma zniknąć ze ściany.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Portret Jezusa wisiał w liceum w Jackson od 1947 r. Stanowił część ekspozycji prezentującej sławne postacie historyczne. W wyniku wniesienia pozwu wizerunek zdjęto w kwietniu br. Władze okręgu szkolnego mają zapłacić ACLU 95 tys. dolarów tytułem odszkodowania i zwrotu kosztów obsługi prawnej.
Hiszpania
Skandaliczne standardy WHO
Reklama
Kierowanie się „godnymi pożałowania standardami” i brak jakichkolwiek kryteriów moralnych zarzuca Episkopat hiszpański autorom dokumentu nt. wytycznych do wychowania seksualnego, wydanego pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zszokowani są także rodzice w Hiszpanii, którzy nie mogą uwierzyć, że WHO rozpowszechnia w krajach europejskich publikację jawnie promującą wśród dzieci masturbację, aborcję, homoseksualizm.
Sekretarz generalny Episkopatu - bp Juan Antonio Martinez Camino podkreśla, że podręcznik nie opiera się na żadnych kryteriach moralnych, dlatego nikt w nim nie zastanawia się nad podstawową kwestią: co jest dla dziecka dobre, a co jest złe. - Nawet fakt utrzymywania związków seksualnych z osobą poniżej 15. roku życia, co jest przestępstwem w wielu krajach, w tym dokumencie nie ma żadnego znaczenia - zauważa biskup.
Publikacja „Standardy wychowania seksualnego w Europie” została opracowana przez Światową Organizację Zdrowia Region Europa przy współpracy Federalnego Centrum Edukacji Zdrowotnej w Kolonii (BZgA) w 2010 r.
Francja
Gwałt na sumieniu
Francuscy merowie (ok. 20 tys.) złożyli w Radzie Konstytucyjnej wniosek, w którym domagają się przyznania im prawa do sprzeciwu sumienia, czyli możności odmówienia uczestnictwa podczas zawierania tzw. małżeństw homoseksualnych. Obiecał im to w listopadzie ub.r. prezydent François Hollande, który potem przeforsował tzw. małżeństwa jednopłciowe w parlamencie, ale obietnicy w sprawie klauzuli sumienia nie dotrzymał.
Merowie przypominają, że na sprzeciw sumienia może się we Francji powoływać wiele kategorii zawodowych, m.in. lekarze, adwokaci, a nawet sędziowie. „Nikt nie może być krytykowany za to, że nie chce być odpowiedzialny za zawarcie związku, któremu przyznaje się prawo do adopcji dzieci przez pary homoseksualne” - czytamy w petycji merów Francji.
Ludzie
Kard. Timothy Dolan
Reklama
Arcybiskup Nowego Jorku - kard. Timothy Dolan napisał na łamach dziennika „New York Post”, że „pontyfikaty Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka można scharakteryzować trzema obrazami: duszy, głowy i serca”.
Zwrócił uwagę, że u Jana Pawła II „dusza” odgrywała szczególną rolę w różny sposób. Przypomniał prezydenta USA Jimmy’ego Cartera, który w 1979 r. po wizycie Papieża w Białym Domu nazwał go „duszą świata”. Benedykt XVI jest z kolei renomowanym teologiem, cenionym profesorem i autorem książek, który kierował swoje słowa szczególnie do „głowy”. Natomiast, zdaniem kard. Dolana, papież Franciszek podkreśla znaczenie „serca”. Wspomina osobę cynicznego reportera, który po kazaniu nowego Papieża podczas inauguracji pontyfikatu 19 marca br. ze łzami w oczach wyznał mu: „Każdego dnia piszę o wojnie, głodzie, morderstwie i przemocy. I tu spotykam tego człowieka, który mówi tak łagodnie o dobroci i czułości. Potrzebowałem tego!”.
Cudzysłów
Konwencja RE ws. przemocy wobec kobiet - oparta jest na feministycznej ideologii gender, na państwie przyjmującym ją wymusza zmianę definicji płci z biologicznej na tzw. płeć społeczną. Konsekwencją tak radykalnej zmiany będzie walka z tradycyjnymi wspólnotami chronionymi przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej - małżeństwem i rodziną.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia
Krótko
U wybrzeży Włoch zatonął 11 października br. kolejny statek z uchodźcami. „Panie, zmiłuj się nad nami! Zbyt często zaślepia nas nasze wygodne życie i nie widzimy tych, którzy umierają blisko nas”. Tymi słowami papież Franciszek skomentował na Twitterze tragedię uchodźców. Zginęło ok. 50 osób, ponad 200 rozbitków uratowano.
Nagroda im. Sacharowa w tym roku została przyznana 16-letniej Pakistance - Malala Yousafzai, walczącej o prawo do edukacji dziewcząt. Z powodu swoich opinii wyrażanych na blogu Pakistanka była przed rokiem celem zamachu ze strony talibów: została postrzelona w głowę i szyję. Nagroda im. Sacharowa przyznawana jest „za wolność myśli” przez Parlament Europejski.
Ojciec Święty Franciszek podniósł prałaturę terytorialną Coari w stanie Amazonas, na północnym zachodzie Brazylii, do rangi diecezji, a jej biskupa prałata, 59-letniego polskiego redemptorystę - ks. Marka Mariana Piątka mianował jej pierwszym ordynariuszem.
Laureatką Literackiej Nagrody Nobla została Alice Munro, Kanadyjka. To autorka znana głównie z krótkiej formy i opowiadań, uważana za jedną z najwybitniejszych na świecie.
W Iraku w październiku br. stracono 42 osoby skazane na karę śmierci za terroryzm - poinformował iracki minister sprawiedliwości. Zaznaczył, że wyroki zatwierdzono po wielu apelacjach, by mieć pewność co do ich zasadności.
Prezydent Władimir Putin zażądał od Holandii wyjaśnień w sprawie najścia policji na dom jednego z rosyjskich dyplomatów. Prawdopodobnie stróże prawa zostali wezwani przez sąsiadów w związku ze złym traktowaniem dzieci.
Rosja się zbroi. W 2014 r. armia będzie miała o 18 proc. większy budżet w porównaniu z rokiem bieżącym. W 2015 r. wzrośnie on o kolejne 20 proc.
Prezydent Czech Miloš Zeman zaproponował, aby w języku angielskim zamiast nazwy „Czech Republic” używać jej skróconej wersji - „Czechia”.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.