Reklama

Niedziela Legnicka

Nowy rok katechetyczny zawierzony Maryi

Tegoroczny dzień skupienia dla katechetów świeckich i zakonnych przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2013/2014 po raz pierwszy został zorganizowany w ostatnią sobotę wakacji 31 sierpnia. Odbył się on w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mimo trwających jeszcze wakacji do Krzeszowa przybyło 361 katechetów, a wraz z nimi pielgrzymowali także nauczyciele, wychowawcy i dyrektorzy szkół, którzy chcieli powierzyć się opiece i wstawiennictwu Matki Bożej przed rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym i katechetycznym.

- Dzień skupienia dotąd odbywał się we wrześniu, ale tegoroczna zmiana terminu była podyktowana tym, iż wiele informacji i komunikatów trzeba podać katechetom przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego - mówi ks. dr Jarosław Kowalczyk. Spotkanie rozpoczęło się wystawieniem i adoracją Najświętszego Sakramentu, które przygotował i poprowadził ks. Jan Kułyna, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zgorzelcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po adoracji zebrani mogli wysłuchać konferencji ks. prof. dr. hab. Mariana Zająca z Katedry Katechetyki Fundamentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ksiądz Profesor jest promotorem wielu prac magisterskich i 9 doktoratów, wśród których wypromował obecnego dyrektora Wydziału Katechetycznego ks. dr. Jarosława Kowalczyka. Temat konferencji brzmiał: „Wspólnota wiary z prawdą w nauczaniu religii”. W swoim wystąpieniu Ksiądz Prelegent w przystępny sposób przedstawił temat związany z kończącym się w Kościele Rokiem Wiary. Ukazał sprawę wiary jako zawsze istotną w życiu człowieka. Podkreślił, że wiara jest tematem dyżurnym w życiu każdego człowieka i zaznaczył, że w nowej encyklice papieża Franciszka „Lumen fidei”, zawarte są wskazówki jak kontynuować to, co w Roku Wiary Kościół starał się robić. Mówił o unikalnej szansie korzystania ze wskazań dwóch papieży - Benedykta XVI i Franciszka i o niezwykłości encykliki, która przypomina o więzi prawdy z wiarą. W swoim wystąpieniu ks. Marian nawiązał także do wskazań Episkopatu dotyczących kanonizacji bł. Jana Pawła II i jego katechez na temat Dekalogu. Wskazał, jakie są dzisiaj przyczyny, dla których ludzie przestali wierzyć w Boga i apelował do katechetów, aby swoją wiarą dzielili się z innymi jak chlebem i aby ją rozwijali, bo wiara jest łaską, którą daje Bóg. Wspólnota wiary z prawdą będzie wtedy, kiedy katecheta będzie przypominał katechizowanym o znaczeniu krzyża. Ksiądz Profesor zachęcał do pogłębiania swojej wiary i odkrywania na nowo Dekalogu oraz uczenia dzieci i młodzieży pogłębiania swojej wiary. Wtedy praca katechetyczna w szkole będzie miała sens i będzie bezcenna.

Reklama

Po konferencji została odprawiona uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego z udziałem biskupa pomocniczego Marka Mendyka i 20 koncelebransów. W trakcie Liturgii miało miejsce zaprzysiężenie członków nowo powstałej Kapituły Krzeszowskiej. Oprawę liturgiczną przygotowali katecheci z dekanatu Zgorzelec.

W homilii bp Marek Mendyk ukazał Maryję jako Stolicę Mądrości. Mówił o tym, co to jest prawdziwa mądrość, co jest źródłem mądrości i o tym, jak wygląda droga do mądrości. Ksiądz Biskup ukazał także dar mądrości, który daje siłę do codziennego życia, do przezwyciężania lęków oraz uwalniania od obawy przed opinią innych ludzi zwłaszcza, jeśli jest ona niesprawiedliwa. Ten dar mądrości daje siłę do naszego codziennego apostolstwa. Postawy tej uczymy się od Maryi, która jako Panna Mądra wybrała najlepszą cząstkę i pewną ręką prowadzi nas do swojego Syna Jezusa Chrystusa. Bp Marek Mendyk zachęcał wszystkich katechetów, aby byli blisko Jezusa, nie wstydzili się mówić o swojej wierze i tworzyli silne więzi z Jezusem, a w nowym roku szkolnym pozwolili prowadzić się Słowu Bożemu.

Na zakończenie Mszy św. ks. Jarosław Kowalczyk odczytał listy gratulacyjne skierowane przez bp. Stefana Cichego do 8 katechetów przechodzących na emeryturę. Przed uroczystym błogosławieństwem został odczytany akt oddania się katechetów i nauczycieli diecezji legnickiej Matce Bożej Łaskawej.

Dzień skupienia dla katechetów był także okazją do tego, aby skorzystać z sakramentu pokuty i wysłuchać krótkiego koncertu organowego w wykonaniu studenta IV roku Akademii Muzycznej Wojciecha Mazura. Katecheci mieli też okazję zaopatrzyć się w najnowsze materiały dydaktyczne przygotowane przez wydawnictwa, spotkać się z dawno niewidzianymi kolegami i koleżankami oraz wymienić się swoimi doświadczeniami w pracy katechetycznej. Dzień skupienia zakończył się wspólnym odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia i błogosławieństwem bp. Marka Mendyka.

2013-09-25 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzegom. Ważne zapewnienie dla katechetów

[ TEMATY ]

katecheci

Strzegom

ks. Marek Babuśka

Violetta Leńska

Katecheci dekanatu strzegomskiego podczas spotkania ks. prał. Markiem Babuśką

Katecheci dekanatu strzegomskiego podczas spotkania ks. prał. Markiem Babuśką

- Ważniejsza jest katecheza o Kościele, niż sama jego obrona – mówił ks. prał. Marek Babuśka podczas Mszy świętej poprzedzającej dekanalne spotkanie katechetów.

Proboszcz parafii Św. Piotra i Pawła w środę 4 października spotkał się z katechetami dekanatu Strzegom, aby nie tylko omówić bieżące sprawy duszpasterskie, ale przede wszystkim, aby zawierzyć Bogu ich nie łatwą pracę ewangelizacyjną na progu nowego roku katechetycznego. Spotkanie rozpoczęło się od Eucharystii w czasie której, ks. Babuśka podkreślił ważną rolę katechezy o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06

[ TEMATY ]

prezydent

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w sobotę udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli również m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję