Do końca września w Galerii Europejskiego Centrum Kultury „Logos” w Łodzi można oglądać ikony Danyło Mowczana, absolwenta Narodowej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Jego prace znajdują się w kościołach oraz zbiorach prywatnych na Ukrainie, Białorusi, a także w Polsce, Niemczech i Kanadzie.
Artysta wyznaje zasadę, że ikony, które obecnie powstają, nie mogą jedynie powielać prac dawnych mistrzów. Powinny nosić znamię naszych czasów, gdyż tylko wtedy będą posiadały siłę wyrazu zdolną poruszyć współczesnych ludzi. Nie oznacza to odrzucenia tradycji, bowiem bardzo ważnym źródłem inspiracji dla lwowskiego twórcy jest ukraińska ikona średniowieczna. Ona stanowi swoistą podstawę, z której rodzą się jego prace twórczo nawiązujące do dokonań sztuki dwudziestowiecznej. Danyło Mowczan zdaje się dążyć do stworzenia obrazu doskonałego, który odznaczałby się szlachetną prostotą wyrażoną czystymi barwami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Patrząc na ikony, które zachwycają harmonią i mistyczną głębią, człowiek wierzący odnajduje w nich bogate źródło piękna i prawdy. Ojciec Święty Jan Paweł II w „Liście do Artystów” pisał: „…ikona jest poniekąd sakramentem. Uobecnia bowiem tajemnicę Wcielenia, w tym czy innym jej aspekcie, analogicznie do tego, jak uobecniają ją sakramenty. Właśnie dlatego piękno ikony można docenić przede wszystkim we wnętrzu świątyni, której półmrok rozjaśniony jest niezliczonymi odblaskami płonących lamp”.
Słowa Ojca Świętego wskazują, że ikona nie jest zwyczajnym obrazem o tematyce religijnej. Jest dziełem sztuki zrodzonym w modlitwie i kontemplacji, zawierającym w sobie symbolikę wypracowaną przez pokolenia artystów chrześcijańskich. Dzięki wystawie w Galerii ECK „Logos” możemy się zanurzyć w tajemniczą rzeczywistość i kontemplować piękno niewidzialne, które ucieleśniają ikony.
Pisanie ikon jest sztuką Boską, widzialną Ewangelią, ciągłym przypominaniem o Jezusie Chrystusie, Jego Matce, a także o rzeszy Świętych. Prawdziwych ikon nie ograniczają ramy, gdyż treść, którą ukazują, pochodzi od Pana Boga. Po wejściu do Galerii ECK „Logos” stańmy przed ikoną, przesuńmy się w lewo, a następnie w prawo, ikona swymi oczami podąża za nami. Ona zaprasza nas, a właściwie wzywa do modlitwy, do szczerej rozmowy z Panem Bogiem…
Wystawa w Galerii ECK „Logos” zainaugurowała jubileusz 20-lecia łódzkiego kościoła środowisk twórczych przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22. Świątynię pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny abp Władysław Ziółek w 1993 r. przekazał łódzkim twórcom. Od tego czasu stała się ona siedzibą Teatru Logos oraz Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej. 5 listopada 2004 r. Ksiądz Arcybiskup erygował tu Europejskie Centrum Kultury „Logos”. Na wyższych kondygnacjach kościoła mieści się Galeria, w której prezentowało swoje prace wielu wybitnych artystów plastyków z Łodzi i innych polskich miast oraz z zagranicy. W budynku położonym za świątynią ma swoją scenę Teatr Logos. Zarówno wystawy, jak i spektakle teatralne cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności.