Reklama

Felietony

Najmroczniejsze scenariusze

Polacy są odporni. Gdy przejmowano bezprawnie media publiczne, skupili się na dyskusji o tym, czy były dobre, czy złe, przyjmując do wiadomości sam fakt, bo to przecież naturalne, że gdy zmienia się władza w kraju, to zmienia się i w mediach publicznych. A to, że się wszystko odbyło wbrew prawu, ustawom medialnym i orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego? Nieważne. Jako doświadczony dziennikarz TVP wiem, że to, kto nią rządzi nie spędza snu z powiek obywatelom.

[ TEMATY ]

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podobnie rzecz się miała przy przejęciu prokuratury. Nowa władza, niczym gangus napadający na czyjś dom, najpierw wyłączyła monitoring, zatkała usta domownikom, a dopiero w następnym kroku wzięła się za plądrowanie. Podobnie stało się i w naszym kraju. Prokuratura Krajowa została bezprawnie przejęta, a miejsce szefa obsadzone człowiekiem uległym władzy, który tam – z racji braku wymaganej w ustawie zgody – jest nielegalnie. To jednak nie wzbudziło wielkiego poruszenia. Zatrzymanie dwóch posłów opozycji tak, tysiące ludzi w ubiegłą zimę wyszło na ulicę i to zrobiło wrażenie. Jak się okazuje był to jednorazowy zryw i tu nie mam żalu do ludzi, jak już do największej partii opozycyjnej, że od tamtej pory nie zaplanowała kolejnej takiej demonstracji.

Reklama

Zmiany w mediach, w prokuraturze, mimo iż odbyły się ze złamaniem wszelkich reguł i prawa – nie stały się tym punktem ciężkości, który przechylił szalę. Tak się nie stało, po prostu. Dlaczego jednak uważam, że teraz może być inaczej? Powód jest prosty: szykuje się zamach na wybory. Obywatele mogą zostać bezczelnie okradzeni ze swojego głosu, z tego co w systemie demokratycznym jest dla każdego z nas najważniejsze. Jeśli stanie się tak, a wszystko na to wskazuje, mówią o tym wprost przedstawiciele koalicji 13 grudnia w Sejmie (marszałek Szymon Hołownia) i w PKW (Maciej Kliś, nominat PSL). „Kruczek prawny” polegający na tym, że wyniki wyborów prezydenckich pod pretekstem nieuznawania Sądu Najwyższego, się unieważni, a wtedy p. o. prezydenta Polski zostanie on, lider Polski 2050.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To nie są żarty, oni poważnie mówią o takich scenariuszach i nieuznawaniu sędziów SN, a więc i wyroków SN więc większość członków PKW do tego prowadzi.

Co dalej?

Jeśli obywatele przejdą obojętnie nad próbą fałszowania lub okradzeni z wyborów, przekroczona zostanie ostatnia granica demokracji – po tym dalszy opór stanie się niemożliwy.

Władza, która łamie prawo, sama wychodzi spod ochrony prawa. To dla niej również niebezpieczna sytuacja. Inna sprawa, że władza wykonawcza, która siłowo przejmuje sądy, prokuraturę, media, ignorując władzę sądowniczą i jej narzędzia kontrolne (wyroki SN i TK), dokonując zamachu na wybory, przestanie być rządem demokratycznym, a stanie mniej lub bardziej dyktaturą – pytanie tylko, czy my będziemy jak ta nieświadoma żaba, czy jednak będziemy w stanie to dostrzec, zanim będzie za późno.

Podziel się cytatem

Historia pokazuje, że łamanie prawa i brutalne przejmowanie instytucji państwowych często prowadzi do konfliktów wewnętrznych, a nawet do wojny domowej – czy naprawdę chcemy, by taki scenariusz stał się udziałem naszego kraju?

Milczenie, obojętność lub brak działania w obliczu zamachu na wybory może okazać się dla Polski punktem bez powrotu – pytanie brzmi, czy jako społeczeństwo jesteśmy na to gotowi.

Podziel się cytatem
2024-12-18 09:04

Oceń: +13 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Operacje pod fałszywą flagą

Zdałem sobie sprawę, że od pewnego czasu piszę stale to samo: cały czas jakby ten sam felieton. Zastanawiam się, jak długo Redakcja i Czytelnicy wytrzymają moje ciągłe utyskiwania nad kolapsem dzisiejszego świata. Przecież sam Szekspir już ok. 1600 r. oznajmił ustami Hamleta, że „świat wyszedł z kolein!” Ale wtedy koleiny jeszcze istniały, można było do nich wrócić dzięki wysiłkom szlachetnych i mądrych przywódców. Dziś sami przywódcy niszczą ważne koleiny cywilizacji i nawet ludzkie chromosomy przestały mieć dla nich znaczenie!
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w Diecezji Elbląskiej

2026-02-28 19:09

[ TEMATY ]

zmiany personalne

diecezja elbląska

nowi proboszczowie

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Biskup Elbląski dr Wojciech Skibicki dokonał zmian personalnych w diecezji elbląskiej.

Jak głosi komunikat na stronie internetowej diecezja.elblag.pl, zmiany dotyczą trzech dekanatów:
CZYTAJ DALEJ

Twarzą w twarz z Michałem Aniołem. Trwają prace konserwatorskie przy „Sądzie Ostatecznym”

2026-02-28 18:23

[ TEMATY ]

Sąd Ostateczny

Michał Anioł

prace konserwatorskie

twarzą w twarz

Włodzimierz Rędzioch

"Sąd Ostateczny" w Kaplicy Sykstyńskiej

Sąd Ostateczny w Kaplicy Sykstyńskiej

Trwają prace konserwatorskie przy "Sądzie Ostatecznym" w Kaplicy Sykstyńskiej. Przebieg i zakres prac dla portalu niedziela.pl relacjonuje Włodzimierz Rędzioch:

W pracy dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej zdarzają się dni wyjątkowe – takim dniem była niewątpliwie sobota 28 lutego. Dyrekcja Muzeów Watykańskich zorganizowała w tym dniu wizytę w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie trwają prace konserwatorskie przy jednym z najbardziej znanych dzieł Michała Anioła – freskiem przedstawiającym Sąd Ostateczny. Dziennikarze udali się do Kaplicy wcześnie rano, jeszcze przed otwarciem Muzeów dla publiczności. Powitała ich dyrektorka Muzeów Barbara Jatta i grupa specjalistów, którzy w różny sposób są zaangażowani w prace konserwatorskie. Następnie dziennikarze, po założeniu kasków ochronnych, wchodzili w małych grupach na imponujące, siedmiokondygnacyjne metalowe rusztowanie, które pokrywa całą powierzchnię fresku - 180 metrów kwadratowych. Rusztowanie osłonięte zostało zasłoną z wierną reprodukcją "Sądu Ostatecznego".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję