Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 37/2013, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

Otwarty umysł, wierzące serce

Nowy rok szkolny 2013/2014 rozpoczęli 2 września uczniowie archidiecezji częstochowskiej Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej, pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. - Przychodzimy tu dzisiaj, aby prosić Maryję o pomoc w rozpoznaniu prawdy, która poprowadzi nas do dobra, i dopiero wtedy będziemy dobrze przeżywać całe nasze życie. Chcemy prosić o dar otwartego umysłu na rozpoznanie prawdy i o wierzące serce, które ufa Panu Bogu we wszelkich okolicznościach życia - mówił do zgromadzonych abp Depo.

Pierwszoklasiści przynieśli plecaki szkolne z przyborami, które Ksiądz Arcybiskup poświęcił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. do specjalnych koszy można było wkładać zeszyty, piórniki, przybory do pisania i inne przedmioty niezbędne w szkole. Zawartość koszy trafiła do podopiecznych Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego.

Dożynki

Plon niesiemy, plon

Reklama

Jasnogórskie dożynki, czyli Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za Plony, zgromadziły 1 września tysiące rolników z całego kraju. Przybyli również prezydent RP Bronisław Komorowski i minister rolnictwa Stanisław Kalemba, którego wystąpienie spotkało się z emocjonalną dezaprobatą wielu rolników. Mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczył na Szczycie Jasnogórskim biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek, a homilię wygłosił bp Józef Zawitkowski z diecezji łowickiej (tekst homilii „Niedziela” drukowała w poprzednim numerze - 36/2013). Mszę św. koncelebrowali: bp Edward Białogłowski - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy, ks. Stanisław Sojka - sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników oraz diecezjalni duszpasterze rolników. Starostami tegorocznych dożynek byli Magdalena i Tomasz Obszańscy z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Nowa siedziba Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego

Skok na bank?

Jeszcze do niedawna był tam bank. Każdego dnia obracano tam dużą gotówką. Budynek znajdujący się pod Jasną Górą, w którym swoją siedzibę miał oddział jednego z największych polskich banków, od 5 września 2013 r. zmienił swoje przeznaczenie. Zamiast obrotu pieniężnego odbywa się w nim teraz rozdawanie żywności. Zamiast eleganckich osób przychodzących z kolejną wpłatą na własne konto można zobaczyć częstochowian, którym trudno jest wiązać koniec z końcem.

- Dotychczas ludzie przychodzili tutaj, przynosząc swoje oszczędności z nadzieją, że przez to zabezpieczą swój los, swoje bytowanie. Od dziś zaczynamy zupełnie nowy rozdział - naszymi stałymi bywalcami będą ci, których wszelkie nadzieje zawiodły, którzy pragną tylko jednego: codziennego chleba, a którym już od wielu lat pomagamy - powiedział o. Szymon Botul, opiekun Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego.

Uroczystego otwarcia nowej siedziby dokonał 5 września o. Dariusz Cichor, definitor generalny Zakonu Paulinów. Zwrócił uwagę, że dobroczynność to jedno z ważniejszych zadań stojących przed ludźmi Kościoła.

Nowa siedziba Punktu pozwoliła zamienić ciasną, nie zawsze mieszczącą wszystkich podopiecznych poczekalnię na kilkakrotnie większą i ogrzewaną. Podopieczni nie kryli radości, że czekając na dowóz chleba, będą teraz mogli skryć się przed deszczem, śniegiem czy upałem.

Reklama

Jasnogórski Punkt Charytatywny powstał w 1994 r. z inicjatywy ówczesnego przeora Jasnej Góry, o. Szczepana Kośnika.

Z pomocy organizowanej przez paulinów korzystają przede wszystkim osoby starsze, rodziny wielodzietne, bezdomni oraz bezrobotni. Przychodzą zarówno ludzie z nieukończoną podstawówką, jak i ci, którzy mają doktorat. Opiekun Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego wyjaśnia, że podstawowe wsparcie placówka otrzymuje od Klasztoru Ojców Paulinów, ale w pomoc włączają się również niektóre sklepy i Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Jolanta Kobojek

Krótko

Pod hasłem „Chodź z nami na Jasną Górę!” przybyła 31 sierpnia 18. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych, Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół. Jej organizatorem jest Międzynarodowy Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”. Pielgrzymka, w której uczestniczyło ok. 600 osób, wyruszyła z Olsztyna k. Częstochowy w 20-kilometrową, 7-godzinną trasę na Jasną Górę. Wśród pątników były osoby niepełnosprawne, wiele na wózkach inwalidzkich, ludzie starsi, podopieczni domów pomocy społecznej oraz wolontariusze, rodziny i osoby duchowne.

Zapowiedzi

18 września - Forum Młodzieży Szkół Katolickich

20/21 września - Pielgrzymka Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

21 września - Pielgrzymka Sodalicji Mariańskiej; Pielgrzymka Leśników

21-22 września - Pielgrzymka Rodziny Wincentyńskiej

21 września - Pielgrzymka Kresowiaków; Pielgrzymka Czytelników i Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

21-22 września - Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-09-09 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań/profanacja kościoła: znaki o charakterze satanistycznym, pogróżki "ten kościół spłonie"

2026-02-05 13:27

[ TEMATY ]

Poznań

profanacja

profanacja kościoła

Parafia pw. Najświętszej Bogarodzicy Maryi w Poznaniu

Kościół pw. Najświętszej Bogarodzicy Maryi w Poznaniu został sprofanowany. Wymalowano znaki o charakterze satanistycznym oraz umieszczono pogróżki. Poinformowano o tym akcie na Facebooku.

Dziś w nocy doszło w naszej parafii do aktu wandalizmu, wymalowania znaków o charakterze satanistycznym oraz umieszczenia pogróżek. Podobne akty miały już miejsce w innych kościołach w Polsce. Sprawa została oczywiście zgłoszona na policję. Trudno się raczej spodziewać wykrycia sprawców, niech nas jednak te obrazy pobudzają do modlitwy o mądrość, nawrócenie i zwykłą miłość bliźniego dla nich.
CZYTAJ DALEJ

Indie: Silny wzrost powołań na ziemi naznaczonej przemocą i męczeństwem

2026-02-05 08:40

[ TEMATY ]

przemoc

Indie

powołania

męczeństwo

silny wzrost

ziemia naznaczona

Adobe Stock

Ziemia naznaczona przemocą i męczeństwem doświadcza obecnie niezwykłego rozkwitu powołań

Ziemia naznaczona przemocą i męczeństwem doświadcza obecnie niezwykłego rozkwitu powołań

Na wschodzie Indii, obserwuje się silny wzrost powołań. Stan, który kilkanaście lat temu był świadkiem dotkliwych krzywd wyrządzonych wyznawcom Chrystusa, dziś staje się miejscem coraz częstszych święceń kapłańskich. Duszpasterze, którzy sami doświadczyli „prześladowań, których celem było uciszenie chrześcijaństwa”, dziś wzywają do pokoju i pojednania.

Stan Orisa staje się centrum wiary i nadziei dla indyjskiej wspólnoty katolickiej, która historycznie najgłębiej zakorzeniona jest w południowo-zachodnim stanie Kerala, gdzie odsetek wiernych zbliża się do 20 proc. populacji. W pozostałych stanach kraju chrześcijanie stanowią około 2 proc. z 1,2 miliarda mieszkańców. Chrześcijańska mniejszość, w kraju, w którym w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat nastąpił wzrost związanego z hinduizmem religijnego nacjonalizmu, narażona jest ze strony grup ekstremistycznych na przemoc, która w stanie Orisa osiągnęła najwyższy poziom w latach 2007 i 2008.
CZYTAJ DALEJ

To, co najcenniejsze należy do Pana

2026-02-05 20:54

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Karol Porwich/Niedziela

Ben Sira (Jezus, syn Eleazara, syn Syracha) pisze w Jerozolimie w początkach II w. przed Chr., w świecie, w którym kultura grecka mocno naciska na tożsamość Izraela. W części zwanej „pochwałą ojców” (Syr 44-50) ukazuje dzieje jako szkołę wierności. Dawid staje tu w centrum nie jako strateg, lecz jako człowiek kultu. Porównanie do tłuszczu ofiary podkreśla, że to, co najcenniejsze, należy do Pana. W Prawie tłuszcz (cheleb) bywa częścią zastrzeżoną dla Boga. Dawid zostaje oddzielony dla świętości. Autor przypomina zwycięstwa, ale zatrzymuje się na pieśni. Dawid śpiewał „z całego serca” i umiłował Stwórcę. To język czegoś więcej niż tylko talentu. Wspomnienie śpiewaków przy ołtarzu i uporządkowania świąt dotyka realnej historii liturgii Dawidowej, znanej także z Ksiąg Kronik. Wiara wchodzi w ciało wspólnoty przez modlitwę, muzykę i czas święta. Najbardziej uderza zdanie o odpuszczeniu grzechów. Syrach nie pomija upadku króla, lecz widzi w nim miejsce działania miłosierdzia. Tron otrzymuje oparcie w obietnicy Boga, a nie w bezgrzeszności władcy. Obraz rogu (qeren) oznacza moc i wyniesienie. Św. Atanazy w „Liście do Marcellina” mówi o Psalmach jako o zwierciadle serca i uczy, że człowiek bierze ich słowa na usta jak własne. Ta intuicja wyrasta z Dawida, którego Syrach pokazuje jako mistrza modlitwy. Św. Augustyn, komentując przysięgę Boga „dla Dawida”, rozpoznaje w „nasieniu Dawida” Chrystusa oraz tych, którzy do Niego należą. Przymierze króla otwiera się na lud odkupiony. Słowa o „przymierzu królów” i „tronie chwały” nawiązują do obietnicy z 2 Sm 7, w której Bóg podtrzymuje dom Dawida.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję