W Kościele katolickim w Polsce okres po Bożym Narodzeniu to czas, w którym w parafiach odbywają się wizyty duszpasterskie popularnie zwane kolędą, podczas których księża odwiedzają domy parafian. W niektórych miejscach ze względu na rozległość parafii wizyty duszpasterskie rozpoczynają się już na początku grudnia.
Ks. Rakowski zaznaczył, że w parafii na Łacinie nie ma kolędy w tradycyjnej formie.
"W parafii wszyscy się znamy, rozmawiamy ze sobą i czujemy się w kościele jak w domu. Więc, jeśli ktoś chce, żebym go odwiedził, to nie ma na to specjalnych zapisów" – zastrzegł. Jak zaznaczył ks. Rakowski, parafia na Łacinie nie jest "punktem usług religijnych ani instytucją", lecz wspólnotą wierzących.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Co niedzielę mamy na mszy około 1600 osób. Znamy się i lubimy, więc normalne, że się odwiedzamy. To nie jest tak, że bywam u parafian raz w roku, bo jest kolęda. Jeśli ktoś chce, żebym wpadł do niego, to wystarczy poprosić albo wysłać SMS" – powiedział.
Dodał, że okazji do rozmowy z księdzem na Łacinie nie brakuje. Przez cały rok w godzinach od 8.00 do 10.00 można przyjść do parafialnej kaplicy na kawę z księdzem. "Ja sobie siedzę, ludzie przychodzą i rozmawiamy na różne tematy. Podobnie rozmawiamy popołudniami i po każdej mszy. Nie wiem, po co jeszcze miałbym organizować kolędę?" – zastanawia się ks. Rakowski.
Podkreślił, że decyzji o rezygnacji z kolędy nie podjął jako proboszcz jednoosobowo, lecz w porozumieniu z wiernymi. "Uważam, że parafia to nie jest system feudalny, ale wspólnota, której ksiądz służy i to wspólnota podejmuje wszystkie decyzje" – wyjaśnił.
Reklama
Duchowny przyznał, że jego doświadczenia związane z wizytą duszpasterską nie są najlepsze. "Było to bardzo męczące. Szedłem do szkoły, żeby uczyć religii, a potem od razu na kolędę, dziennie odwiedzałem około 30 mieszkań. W każdym spędzałem po 10 minut, wszystko w pośpiechu. Głupio mi było tak wpadać na chwilę i od razu wypadać, ale na więcej po prostu nie było czasu" – zaznaczył.
Dodał, że sytuacji nie ułatwiało to, że duża część osób zwyczajnie sobie wizyty księdza nie życzyła. "Jak już ktoś księdza przyjmował, to wszystko miało sformalizowaną formę: krótka modlitwa, rozdawanie dzieciom obrazków, no i oczywiście na koniec koperta" – wskazał ks. Rakowski.
Zaznaczył, że z jego doświadczenia wynika, że wizyta duszpasterska nie jest okazją do wzajemnego poznania się księdza i parafian ani do "głębokiej rozmowy na tematy duchowe". "Na to nie ma ani czasu, ani siły. Ksiądz cały czas ma z tyłu głowy myśl, że jeśli gdzieś posiedzi dłużej, to nie zdąży odwiedzić innych domów, a przecież ci inni czekają" – ocenił.
Według duchownego część osób przyjmuje księdza nie dlatego, że tego faktycznie chce. "Oni raczej sądzą, że muszą zaliczyć kolędę, żeby ksiądz odnotował w kartotece, że go wpuścili do domu i żeby później nie było problemu z organizacją ślubu, pogrzebu lub chrztu dziecka. Taka jest niestety prawda. Wolę szukać innych sposobów na budowanie relacji z parafianami" – zastrzegł.
Poza tym – jak podkreślił – chrześcijaństwo nie jest oparte na kolędzie. "To typowo polski zwyczaj. W innych krajach tego nie ma i nic się złego nie dzieje" – ocenił.
Dodał, że w swojej parafii nie zauważył, żeby rezygnacja ze zbierania kopert podczas kolędy wpłynęła negatywnie na stan finansów parafii. "Dla mnie to jest proste: jeśli ludzie chcą, żeby ich parafia działała, to będą ją finansować. A jeśli parafia nie jest im potrzebna, to trzeba ją zamknąć. Jeśli ludzie nie będą chcieli utrzymywać parafii na Łacinie, to się zwyczajnie stąd wyprowadzę" – powiedział.
Wyjaśnił, że na Łacinie pieniądze na potrzeby parafii wierni mogą przekazać przelewem albo za pomocą ustawionego przy wejściu ofiaromatu. "Na razie wierni sami chcą przekazywać pieniądze na potrzeby parafii i nie ma z tym problemów" – zastrzegł. Zaznaczył, że on sam nie zajmuje się finansami parafii. "Ksiądz jest od odprawiania mszy, od spowiedzi i od ewangelizacji, a nie od zajmowania się finansami. Mam od tego radę ekonomiczną i księgową" – zaznaczył. (PAP)