Miejscem spotkania była Hala Sportowo-Widowiskowa „Immobile Łuczniczka” w Bydgoszczy. Ideą przedsięwzięcia jest aktywizacja dzieci dotkniętych ubóstwem, a także różnego rodzaju dysfunkcjami, zapewnienie im niecodziennej rozrywki. - Zmieniają się pokolenia, więc każdego roku przychodzą nowe dzieci, które powinny usłyszeć z ust policji, Kościoła, że bezpieczeństwo dla nich, przez nas chronione, jest bardzo ważne. Traktujemy dzieci i dorastającą młodzież jako ten skarb, który nie jest jeszcze skażony światem. Są one cudowne, ufne i bardzo łatwo je zmanipulować. Stąd zawsze jesteśmy na straży tego, by jak najwięcej mówić o bezpieczeństwie - dodał dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej ks. prałat Wojciech Przybyła.
Jednak najważniejszym elementem całości jest szeroko pojęta edukacja. - Zawsze zwracamy uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, na noszenie odblasków, byśmy byli widoczni. Mówimy o tolerancji, że wszyscy zasługujemy na to samo traktowanie i nikogo nie dyskryminujemy - podkreślił nadkom. Adam Kumkowski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Uczestnicy spotkali się m.in. z takimi postaciami, jak Spider-Man i Batwoman, w której rolę wcieliła się aspirant Zofia Brzeszcz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Uczestniczę w lekcji profilaktycznej, skierowanej do naszych milusińskich. W trakcie przedstawienia zwracamy uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące kontaktów z najbliższymi -rodzicami, dziadkami, ale też osobami, z jakimi mamy do czynienia w codzienności, czyli kolegami i koleżankami - w trakcie zajęć szkolnych oraz w czasie wolnym - powiedziała.
Wydarzenie przygotowano dla dzieci z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Wśród nich znalazło się aż kilkudziesięciu wolontariuszy Caritas. - Cieszę się bardzo, że mogę dzisiaj tutaj być. Dla mnie bezpieczeństwo wiąże się na przykład z prawidłowym poruszaniem po pasach. Z tym, że nie wolno wchodzić na nie na czerwonym świetle, bo to spowoduje wypadek - dodał Michał Pawłowski ze Szkolnego Koła Caritas przy ZS Specjalnych nr 31 w Bydgoszczy. - W naszej szkole nie przestajemy mówić o bezpieczeństwie, ucząc dzieci zwłaszcza samodzielności, by mogły bezpiecznie poruszać się na terenie miasta, w drodze z domu do szkoły - dodała nauczycielka Renata Lutowska, z tej samej placówki.
„Łuczniczka” była także miejscem diecezjalnej inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Jej nieodłącznym elementem jest świeca Caritas. Jedną z nich odpalił bp Krzysztof Włodarczyk. - „Dobry, święty Mikołaju, wszystkie dzieci cię kochają. Usiądź sobie z nami, obdarz dzieci prezentami. Mikołaju, usiądź z nami wkoło, pobawimy się wesoło” - mówił wierszem. - Zapraszam do pięknej zabawy i edukacji, by bezpiecznie przeżywać codzienność i radować się życiem - dodał bp Włodarczyk, dziękując organizatorom i wolontariuszom.
W ramach akcji św. Mikołaj, Polfinek i Serce Caritas obdarują także małych pacjentów w jednym z bydgoskich szpitali.