Reklama

Niedziela Kielecka

Jubileusz w parafii Bobin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W północnej Małopolsce, na urodzajnej ziemi proszowickiej, leży parafia pw. św. Anny w Bobinie. Wieś Bobin jest jedną z najstarszych w gminie Proszowice. Położona nad Szreniawą, prawdopodobnie powstała w okresie wędrówki ludów, ok. 400-600 r. po Chr. Na rozwój tak wczesnego osadnictwa miały wpływ: rzeka Szreniawa, pola uprawne (o najwyższych klasach gleb) i las, którego resztki znajdują się przy północnej granicy osady. Wykopaliska potwierdzają osadnictwo z okresu neolitycznego, z epoki brązu i z okresu rzymskiego.

Parafia Bobin powstała ok. 1246 r. Pierwotny tytuł kościoła św. Idziego pozwala jednak sytuować jej początki w latach 1086 - 1138, tj. w epoce Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsza udokumentowana wzmianka o Bobinie pochodzi z XIII wieku. 15 lipca 1249 r. odbywa się w Bobinie zjazd dygnitarzy przy Bolesławie księciu krakowskim i sandomierskim. W XVI wieku wieś należała do trzech właścicieli. Właścicielem pierwszej części był Mikołaj Rej, herbu Oksza. Żywot i działalność ojca polskiej literatury związany był nie tylko z Nagłowicami - jest on również cząstką kultury ziemi proszowickiej (był zaangażowany w obrady sejmiki proszowickiego, w organizację kościoła kalwińskiego). Szczególnie przywiązany był do Bobina, Topoli i Kościelca. Z jego inicjatywy w 1560 r. w Bobinie został założony zbór kalwiński, później przekształcony w zbór ariański. Kościół został spalony i sprofanowany.

W 1613 r. właściciel Bobina Sebastian Lubomirski, zasłużony katolik, ufundował drewniany kościół, przywracając w ten sposób istnienie parafii katolickiej. Obecny więc rok mobilizował parafię do świętowania jubileuszu 400-lecia jej przywrócenia.

W Kościele powszechnym papież Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary, który to fakt został złączony z parafialnym jubileuszem. Obchody jubileuszu rozpoczęły się w październiku 2012 r., a zakończyły misjami i odpustem patronki parafii św. Anny (28 lipca). Bp Kazimierz Ryczan dekretem z 14 października 2012 r. udzielił specjalnego błogosławieństwa dla wszystkich, którzy włączyli się w przygotowania i przeżycie tych uroczystości.

Reklama

Program obchodów roku jubileuszowego 400-lecia przywrócenia parafii współbrzmiał z wytycznymi Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, która wyznacza program duszpasterski Kościoła w Polsce na poszczególne lata. Na rok 2012/2013 nosił on hasło: „Być solą ziemi. Kościół domem i szkołą komunii”. Każdy miesiąc w naszym jubileuszowym programie miał swoją tematykę i hasło przewodnie, podejmując zagadnienia życia chrześcijańskiego i bieżących spraw w świecie i Kościele. A zaproszeni duszpasterze: bp Kazimierz Gurda, ks. Sławomir Sarek z Kurii Diecezjalnej, prof. seminarium ks. dr Michał Olejarczyk, kapelan szpitala w Kielcach ks. Marceli Frączek, ks. Jan Stašak, proboszcz z Podolińca na Spiszu, profesorowie i studenci KUL ks. dr hab. Witold Janocha, ks. Marcin Rokita i ks. Kordian Duda oraz ojcowie dominikanie z Krakowa zachęcali do budowania komunii z Bogiem i komunii pomiędzy ludźmi, pomagając w formowaniu chrześcijańskich postaw.

Są w życiu daty, o których się pamięta, które wywołują wspomnienia, wobec których nie jest się obojętnym. Odzyskanie parafii z rąk innowierców 400 lat temu i postawienie pierwszego kościoła na obecnym miejscu było ważnym wydarzeniem dla wówczas żyjących mieszkańców Bobina i sąsiednich miejscowości, jak i dalszych pokoleń związanych z tą parafią.

Nasz parafialny jubileusz to dowód, że poważnie traktujemy zobowiązanie: „Wiary ojców nie utracę - przodkom moim wstydu nie przyniosę”. I jest to wyjątkowa okazja do pokazania, że ta wspólnota jest nadal żywa, że parafia to nie tylko budynek kościoła i ksiądz, ale wszyscy jej mieszkańcy. Mamy liczne powody do dumy ze swego pochodzenia. Mamy też obowiązki wobec Kościoła i Ojczyzny: podjęcia trudu pielęgnowania dziedzictwa pozostawionego przez przodków, a także tworzenia nowej historii.

Reklama

Jubileusz to święto dziękczynienia - miniony rok był dla nas wszystkich okresem świętowania. W poszczególne dni tego roku znaleźliśmy chwile na modlitwę uwielbienia dla Boga, był czas na składanie dziękczynienia ludziom, były momenty na zgłębianie bogatej historii miejsca, w którym żyjemy. W ramach obchodów jubileuszowych odbywało się wiele uroczystości, m.in. swój jubileusz miały dzieci, chorzy, małżonkowie… Odbyliśmy autokarową pielgrzymkę do sanktuariów Matki Bożej w Porąbce Uszewskiej, Tuchowie i Dębowcu oraz św. Stanisława Biskupa w Szczepanowie.

W tym duchu Telewizja Krakowska w ramach programu „Parafia z sercem” przygotowała program o parafii Bobin pt. „Wiary ojców nie utracę, przodkom swoim wstydu nie przyniosę”, który był już kilka razy emitowany w telewizji regionalnej. 21 czerwca br. uczestniczyliśmy w Mszy św. w sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach, transmitowanej przez TVP Kraków, gdzie otrzymaliśmy relikwie naszego Wielkiego Rodaka. Momentem kulminacyjnym były jubileuszowe misje parafialne prowadzone przez o. Kazimierza Głaza, redemptorystę z Tuchowa. A rozpoczęły się one „mocnym akordem”, bo od wprowadzenia do kościoła relikwii bł. Jana Pawła II. Kustosz sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach ks. inf. Jan Kabziński, odczytał najpierw dekret kard. Stanisława Dziwisza przyznający kościołowi w Bobinie cząstkę krwi Papieża Polaka, po czym przekazał je proboszczowi.

Misje trwały 8 dni. Parafianie mieli okazję słuchać Bożego słowa, odnawiali przymierze z Chrystusem, pogłębiali swoją wiarę, uczestniczyli w sakramentach Eucharystii, pokuty i pojednania, namaszczenia chorych. W ostatnim dniu - odpustowym ku czci św. Anny - jako pamiątkę wzniesiono krzyż misyjny, przy którym po adoracji wszyscy złożyli przyrzeczenie wierności Chrystusowi. Sumę odpustową celebrował pasterz kieleckiej diecezji bp Kazimierz Ryczan. W kazaniu skierował on zachętę do wszystkich parafian i gości, którzy przybyli na uroczystości odpustowe, aby wpatrując się we wzór życia świętych Joachima i Anny oraz Świętej Rodziny, tworzyli miłujące się rodziny i święte wspólnoty domowe. Mieszkanie, choćby było najnowocześniej urządzone, jeszcze nie jest domem. Dom to wspólnota ludzi. Tylko w domu są przekazywane wiara i dobre obyczaje. Dlatego tak ważne w naszych czasach są rodzina i dom - podkreślał Ksiądz Biskup.

Reklama

Zakończyły się w ten sposób uroczystości jubileuszowe, ale życie trwa dalej, niosąc ze sobą troski i radości, ciężką pracę w polu i odpoczynek, cierpienie i wesele… Umocnieni duchem, odnowieni umysłem, chcemy podejmować nasze zadania, misje zlecone nam przez Stwórcę. Oby nie brakło nam ducha wytrwałości i wierności, objawiających się w świadectwie życia. Obyśmy byli Bożą pszenicą, posianą w glebę świata i wydającą plon stokrotny, solą ziemi i światłem świata.

Parafię Bobin tworzą: Bobin, Czajęczyce, Dalechowice, Koczanów, Kuchary i Wolwanowice, razem 1500 wiernych. Patronami kościoła i parafii są św. Anna i św. Wincenty Ferreriusz.

2013-08-13 10:51

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 4 czerwca dzień dziękczynienia za I pielgrzymkę Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski Jasna Góra przeżywa bardzo uroczyście. To dlatego, że wizyta papieża rodaka miała przełomowe znaczenie nie tylko dla naszej Ojczyzny, ale dla samego Sanktuarium. Po raz pierwszy papież przekroczył progi Kaplicy Matki Bożej, potwierdził swoje zawierzenie Maryi i określił „rolę” Jasnej Góry w życiu Kościoła i Narodu.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się 4 czerwca czyli dokładnie w dzień rozpoczęcia w 1979 r. pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy. O 10.00 rozpocznie się spotkanie edukacyjne dla uczniów szkól podstawowych „Tu zawsze byliśmy wolni”. W jego trakcie przedstawiciel IPN z Katowic mówić będzie o sytuacji społeczno-politycznej w Polsce w latach 70 i 80. Przewodnik z Jasnogórskiego Centrum Informacji omówi papieskie wota zostawione Jasnogórskiej Maryi, ze szczególnym uwzględnieniem tych z 1979 r. a więc: złotą różę i złote serce z dewizą „Totus Tuus”. Młodzi odbędą też spacer papieskimi śladami i odbędą modlitwę dziękczynną pod pomnikiem świętego.

CZYTAJ DALEJ

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Zasadniczym celem tego forum współpracy konferencji biskupich państw członkowskich UE jest przedstawianie w strukturach UE głosu Kościoła katolickiego na aktualne tematy, którymi się one akurat zajmują. Komisja nieustannie przypomina też o duchowym wymiarze jednoczącej się Europy, który był istotny dla jej katolickich ojców-założycieli: Roberta Schumana, Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję