Reklama

Niedziela Łódzka

Jubileuszowe dziękczynienie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski przyjął święcenia kapłańskie 24 maja 1973 r. w archikatedrze poznańskiej z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W tym roku przypada 40. rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji 2 czerwca w bazylice archikatedralnej zgromadzili się kapłani diecezjalni i zakonni, osoby życia konsekrowanego, klerycy WSD oraz wierni świeccy, a wśród nich marszałek województwa Witold Stępień i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, by dziękować Jezusowi Chrystusowi za łaskę święceń udzieloną Pasterzowi Kościoła łódzkiego i za jej owoce.

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a koncelebrowali: abp senior Władysław Ziółek, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski oraz księża naszej archidiecezji, którzy w tym roku także obchodzą 40. rocznicę święceń prezbiteratu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Witając uczestników liturgii proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Ireneusz Kulesza podkreślił, iż wspólna modlitwa eucharystyczna będzie wyrazem pamięci oraz darem serca złożonym Księdzu Arcybiskupowi na dzień rocznicy jego święceń.

Reklama

- Uwierzyć słowu Chrystusa, potędze tego słowa. Szczególnie, kiedy rozważa się chwilę powołania do kapłaństwa - mówił w homilii abp Marek Jędraszewski. - Słowu Chrystusa, które przedziera się przez głębiny człowieczego serca, rozjaśnia ciemności umysłu i jest silniejsze, bardziej wyraźne niż szmery, szumy, hałasy tego świata. Zdziwienie i wzruszenie nad potęgą Chrystusowego słowa, które odnosi się do kapłanów już po otrzymaniu święceń, tego samego słowa, które usłyszeli apostołowie w Wieczerniku po ustanowieniu Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa.

Uwierzyć, że słowo Chrystusa jest prawdą a Ewangelia, którą głosi Kościół i której sługami staliśmy się mocą kapłaństwa Chrystusowego, nie może ulec deprawacji. Zachęty ku temu są liczne w postaci tzw. Kościoła otwartego, Kościoła postępowego, Kościoła, który weźmie pod uwagę społeczne oczekiwania, by zmienił swoje nauczanie chociażby w odniesieniu do aborcji, in vitro, eutanazji, tzw. związków partnerskich. Kto by odszedł od autentycznej Ewangelii głoszonej przez Kościół, niech będzie przeklęty - słowa św. Pawła przerażają swoją jednoznaczną wymową.

Na zakończenie Metropolita łódzki prosił, aby jubileuszowa Eucharystia była wspólną modlitwą o wierne trwanie w wierze naszej, Świętego, Katolickiego i Apostolskiego Kościoła, i o wierne trwanie w naszym poznaniu Chrystusa, który jest prawdziwie Świętym Bożym.

W imieniu Kościoła łódzkiego życzenia abp. Markowi Jędraszewskiemu złożył bp Ireneusz Pękalski. Odwołując się do słów papieży, którzy w ciągu czterdziestu lat kapłaństwa Metropolity łódzkiego zasiadali na Tronie Piotrowym, a szczególnie do słów papieża Pawła VI, życzył: „aby Czcigodny Jubilat zgłębiając na nowo tajemnicę swego powołania ciągle wspaniałomyślnie przyczyniał się do budowy Kościoła Chrystusowego, który jest w Łodzi i umacniany mocą z wysoka gorliwie głosił temu Kościołowi Dobrą Nowinę o zbawieniu”.

Pasterz Kościoła w Łodzi otrzymał najlepsze życzenia od przedstawicieli władz, członków organizacji, stowarzyszeń i ruchów katolickich, a także od wielu osób prywatnych. Na zakończenie Mszy św. Dostojny Jubilat wypowiedział słowa podziękowania i wdzięczności za otrzymane życzenia.

- Dziękuję za tę jedność Kościoła, której doświadczamy w Eucharystii - mówił Metropolita łódzki. - Wielką moją radością, którą chcę się pochwalić, jest to, że przed tą Mszą św. spotkałem osoby, które przyjechały na tę uroczystość, aby być razem ze mną, a które pamiętają mnie dokładnie sprzed 40 lat, kiedy byłem wikariuszem w małym miasteczku, w Odolanowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. To też piękny znak tego, czym jest Kościół - podkreślał ze wzruszeniem Ksiądz Arcybiskup.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: mamy do czynienia z ogromną promocją ideologii gender

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

gender

Archiwum

Niebezpieczeństwa zagrażające rodzinie są obecnie większe niż kilkadziesiąt lat temu. Mamy bowiem do czynienia z ogromną promocją idei związanych z ideologią gender oraz próbami prawnego usankcjonowania związków homoseksualnych - napisał abp Marek Jędraszewski w liście ws. modlitwy wiernych archidiecezji łódzkiej przed XIV Synodem o Rodzinie, który odbędzie 4-25 października w Rzymie.

Metropolita łódzki zwrócił uwagę, że już 35 lat temu papież Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” mówił z wielką troską o rodzinie i o jej zagrożeniach.
CZYTAJ DALEJ

LN siatkarek - trzecie miejsce Polek po zwycięstwie nad Japonią

2025-07-27 18:21

PAP

Polskie siatkarki wywalczyły brązowy medal Ligi Narodów w rozgrywanym w Łodzi turnieju finałowym. W meczu o trzecie miejsce pokonały Japonki 3:1 (25:15, 24:26, 25:16, 25:23) i po raz trzeci z rzędu w tych rozgrywkach staną na najniższym stopniu podium.

Polska – Japonia 3:1 (25:15, 24:26, 25:16, 25:23).
CZYTAJ DALEJ

Nowy Proboszcz. Odpust. Festyn Rodzinny

2025-07-27 22:24

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

Wrocław Psie Pole: Ostatnia niedziela lipca była świetną okazją do świętowania w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Podczas Mszy św. o godz. 12:00 - uroczyście został wprowadzony nowy proboszcz - ks. Mariusz Dębski. Msza święta była odpustową ku czci patronów parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Po Mszy św. odbyła się procesja, a po południu w ogrodach parafialnych rozpoczął się Festyn Rodzinny. 

Według dekretu abp. Józefa Kupnego od 1 lipca w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa na wrocławskim Psim Polu nowym proboszczem został ks. Mariusz Dębski, który zastąpił na tym urzędzie ks. Edwarda Leśniowskiego, który był proboszczem tej parafii przez ostatniej 38 lat i osiągnął już wiek emerytalny. Wraz z mianowaniem nowego proboszcz odbywa się obrzęd wprowadzenia nowo mianowanego nowego proboszcza. Obrzędowi temu zazwyczaj przewodniczy ksiądz dziekan. Taki obrzęd zaplanowano na sumę odpustową. Obecny na Eucharystii ksiądz dziekan Wiesław Karaś odczytał oficjalnie dekret i wypowiedział słowa: “Drogi Księże Proboszczu! Twojej pasterskiej pieczy Arcybiskup Wrocławski powierzył troskę o tutejszą parafię. Niech Duch Święty uzdolni cię do wielkodusznego podjęcia duszpasterskich zadań. Głoś słowo Boże, aby wierni umocnieni w wierze, nadziei i miłości wzrastali w Chrystusie. Gromadź swych parafian wokół ołtarza, aby wszyscy - starsi i młodzi, ubodzy i bogaci, gorliwi i obojętni religijnie - odnajdywali w Eucharystii źródło uświęcenia życia i poprzez nią oddawali chwałę Ojcu. Otaczaj ojcowską miłością ubogich i chorych, ożywiaj w sercach wiernych apostolskiego ducha i zachęcaj ich do wspólnej troski o sprawy Kościoła. Zarządzaj też roztropnie dobrami materialnymi powierzonymi twej pieczy.”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję