Reklama

JEROZOLIMA

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzorcowy pakt przyjaźni między muzułmanami a chrześcijanami

Między społecznością muzułmańską wschodniej Jerozolimy a mieszkańcami chrześcijańskiej dzielnicy w Betfage na Górze Oliwnej został zawarty pakt wzajemnego poszanowania i przyjaźni. Podpisany dokument może stać się modelem dialogu międzyreligijnego nie tylko w Palestynie i Izraelu, ale również na całym Bliskim Wschodzie.

Jerozolimskie porozumienie ma zakończyć istniejący konflikt o charakterze religijnym między arabską społecznością zamieszkującą wschodnie zbocze Góry Oliwnej. Religijni zwierzchnicy muzułmanów i chrześcijan oraz przedstawiciele lokalnych władz państwowych podjęli się roli mediatorów i gwarantów ugody.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od kilku miesięcy dochodziło do aktów agresji ze strony muzułmańskich sąsiadów wobec 63 chrześcijańskich rodzin zamieszkałych w nowym osiedlu wybudowanym przez Kustodię Ziemi Świętej przy „Sanktuarium Palm” w Betfage.

Obrońca życia chce pochować szczątki dzieci – ofiar aborcji

Prośbę o godne pochowanie szczątków dzieci – ofiar aborcji znalezionych w prywatnej klinice aborcyjnej sądzonego obecnie ginekologa z Filadelfii Kermita Gosnella przesłał do stanowego eksperta medycyny sądowej ks. Frank Pavone, duchowny kierujący organizacją „Księża za Życiem”. Ginekolog z Filadelfii oskarżony jest o 7 morderstw i doprowadzenie do śmierci pacjentki, jednak w jego klinice, nazywanej przez media „przerażającym domem”, znaleziono zamrożone w lodówce szczątki 45 dzieci zabitych w wyniku aborcji. Personel placówki i sam aborcjonista umieszczali szczątki abortowanych dzieci w różnych naczyniach i pojemnikach.

Ks. Pavone przypomina, że nie są to „medyczne odpady”, ale ludzkie ciała, którym należy się szacunek. – Zabito realne istoty ludzkie! – dodaje obrońca życia w rozmowie z Fox News.

Kapłan wyjaśnia, że są 2 powody, dla których poprosił, by mógł pochować ciała abortowanych dzieci. Po pierwsze chodzi o właściwy szacunek dla dzieci, które przez to, co Gosnell zrobił, zostały zhańbione. Po drugie zaś – o uświadomienie opinii publicznej, że w całej sprawie doszło do realnych zabójstw.

Reklama

Angela Merkel

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma korzenie katolickie. Jej ojciec, Horst Kasner, urodzony w 1926 r. jako Horst Kaźmierczak, będąc dzieckiem, został wychowany w rycie katolickim w Berlinie-Pankow. Dopiero w późniejszych latach przeszedł do Kościoła ewangelickiego i był pastorem. Ten szczegół potwierdziła sama Merkel 22 kwietnia podczas prezentacji w Berlinie jej biografii. Przyznała, że „katolickie pochodzenie rugowała przez pewien czas”. Informując o tym, niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała, że dziadek Angeli Merkel, Ludwik Kaźmierczak, mieszkał w Poznaniu i był policjantem. Na początku lat 20. XX wieku przeniósł się do Berlina. Tam ożenił się i w 1930 r. nie tylko zmienił nazwisko na Kasner, ale prawdopodobnie zmienił także wyznanie. Angela Merkel urodziła się w 1954 r. w Hamburgu, była ochrzczona w Kościele ewangelickim i mieszkała w Templin, gdzie jej ojciec prowadził duszpasterską placówkę ewangelicką.

Rozwody szkodzą

Dzieci z rozbitych rodzin mają o wiele gorsze wyniki w nauce i mniejsze szanse na zdobycie dobrego wykształcenia – dowiedli belgijscy uczeni z Uniwersytetu w Louvain.

Co 4. dziecko z rodzin rozbitych przynajmniej raz powtarza rok szkolny. Największe różnice odnotowuje się w szkołach średnich. Dzieci rozwodników mają niemal o połowę (45 proc.) mniejsze szanse na ich ukończenie. Naukowcy zauważyli, że na szkody wynikające z rozwodu bardziej narażeni są chłopcy niż dziewczęta.

Zdaniem autorów raportu, tak wyraźne różnice wypływają z 3 czynników: stresu związanego z samym rozwodem, ograniczonego kontaktu z rodzicami i skromniejszego budżetu rozbitych rodzin. Badania objęły jedynie flamandzką, czyli zamożniejszą część Belgii.

KRÓTKO

Papież Franciszek na razie będzie mieszkał w Domu św. Marty, ponieważ czuje się tam bardzo dobrze – powiedział rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi SJ.

W Libanie zaginął polski dyplomata z ambasady w Bejrucie. Miejscowa policja jest przekonana, że utonął w miejscu szczególnie niebezpiecznym do kąpieli. Ciała nie odnaleziono.

Komisja Europejska prawdopodobnie rozpocznie postępowanie o naruszenie prawa przez Węgry. Chodzi o uchwalone przez Parlament Węgierski reformy konstytucyjne.

Rząd Serbii zatwierdził porozumienie z Kosowem, co otwiera mu drogę do negocjacji akcesyjnych z UE.

Giorgio Napolitano został po raz drugi prezydentem Włoch. 88-letni Napolitano po raz pierwszy w historii Włoch został ponownie szefem państwa.

Francja jest 14. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa homoseksualne. Decyzja parlamentu doprowadziła do zamieszek na ulicach.Ugrupowania prawicowe zapowiadają, że po przejęciu władzy zmienią uchwalone teraz prawo. To prawdopodobne, bo socjalistyczny prezydent François Hollande ma fatalne poparcie społeczne.

Reklama

Edukacja seksualna powinna się rozpoczynać przed ukończeniem 4. roku życia, a dziecko w wieku 9-12 lat powinno już potrafić wziąć „odpowiedzialność za przyjemne doświadczenia seksualne”. Takie są zalecenia WHO.

W Hiszpanii – szybki wzrost bezrobocia strukturalnego. Łączna liczba ludzi pozbawionych pracy osiągnęła tam najwyższy poziom w dziejach – 27,16 proc. Grozi to wykluczeniem społecznym coraz większej rzeszy ludzi, zwłaszcza młodzieży i osób do 25. roku życia.

Premier Iraku Nuri al-Maliki ostrzegł przed próbami ożywienia „wojny domowej na tle wyznaniowym”. Tylko w trzecim tygodniu kwietnia w fali przemocy zginęło w tym kraju 140 osób.

Sekty są problemem nie tylko dla ludzi wierzących, ale także dla struktur władzy państwowej i organów ścigania w Polsce, które w dużym stopniu pozostają bezradne wobec tego zjawiska lub też go nie dostrzegają.
Z listu Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP

2013-04-29 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

[ TEMATY ]

prawosławie

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Data tego święta w Kościele katolickim wyliczana jest nieco inaczej niż w Kościele wschodnim, więc w tym samym terminie Wielkanoc przypada w obu obrządkach tylko raz na jakiś czas. Tak było np. w 2017 roku; przeważnie prawosławni świętują jednak Wielkanoc później, maksymalnie właśnie nawet pięć tygodni po katolikach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję