Reklama

Głos z Torunia

Jestem z tobą

Niedziela toruńska 16/2013, str. 1, 4

[ TEMATY ]

święto Bożego Miłosierdzia

Archiwum parafii

Obchodom Święta Miłosierdzia Bożego przewodniczy bp Andrzej Suski

Obchodom Święta Miłosierdzia Bożego przewodniczy bp Andrzej Suski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed oblicze Jezusa Miłosiernego przyprowadzamy ludzi, których serca są obolałe i zranione. Gromadzimy się, by dziękować Bogu za dar miłosierdzia, złożyć przebłaganie i prośby” - mówił na rozpoczęcie diecezjalnych obchodów Niedzieli Miłosierdzia Bożego kustosz toruńskiego sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny ks. prał. Stanisław Majewski. Uroczystości, którym przewodniczył bp Andrzej Suski, odbyły się w sanktuarium 7 kwietnia. Na rozpoczęcie obchodów w Godzinie Miłosierdzia wierni odmówili Koronkę. Następnie sprawowano Mszę św. w intencji zgromadzonych oraz ofiar katastrofy smoleńskiej i ich rodzin.

Reklama

W homilii Biskup Andrzej ukazał miłość Chrystusa jako ewoluującą relację do człowieka. W Wielki Czwartek była miłością pokorną i służebną, w Wielki Piątek miłością ofiarną aż po śmierć, w Wielką Sobotę wierną aż do grobowej deski, zaś w poranek wielkanocny miłością zwycięską, mocną. „Dzisiaj miłość Chrystusa jest miłosierna, napełniająca pokojem, przebaczająca grzech” - mówił kaznodzieja. Przypomniał rzeczywistość Wieczernika, który w swoisty sposób zapętlał dzieje apostołów. To w Wieczerniku Jezus „do końca ich umiłował”, tam przygotował swoich uczniów na chwile rozstania i ponowne spotkanie. Wieczernik jednoczył apostołów aż doprowadził ich do radości zmartwychwstania Pana. „Radość ta trwa przez wieki, a my, zgromadzeni w tym toruńskim wieczerniku, trwamy w radości apostołów” - przypominał Biskup Andrzej. W dalszej część homilii kaznodzieja podkreślił, że dla współczesnych ludzi bardzo ważne jest, iż Jezus Miłosierny nie przychodzi z pustymi rękami. Przynosi dar pokoju, który jest jakże cenny w sytuacji przymusu pogodzenia prawdy i fałszu, miłości i nienawiści, czystości i brudu. Ten rozdźwięk w wartościach generuje niepokój. Podczas pielgrzymki do Torunia bł. Jan Paweł II powiedział, że „bez wewnętrznej odnowy, bez miłości człowiek nie zdobędzie pokoju serca”. Świat oferuje namiastkę pokoju, który jest kruchy. Jezus natomiast obdarza człowieka pokojem trwałym, łaską, zaś w posłudze sakramentu pokuty i pojednania leczy wewnętrzne zranienia. „Tak wypowiada się miłosierna miłość Boga. Ona przywraca człowieka do godności dziecka Bożego” - mówił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie Ksiądz Biskup wspomniał rocznice dwóch wydarzeń, które miały miejsce w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego - śmierć bł. Jana Pawła II (2 kwietnia 2005 r.) oraz katastrofę pod Smoleńskiem (10 kwietnia 2010 r.). W kontekście przywołanych faktów zauważył, że „Jezus mówi: „Przestań się lękać, bo jestem z Tobą. W moich rękach jest klucz Twoich przeznaczeń. Otworzę ci niebo, jeśli pójdziesz moimi śladami”.

Podczas diecezjalnych obchodów Święta Miłosierdzia Bożego tradycyjnie poświęcono obrazy Jezusa Miłosiernego przyniesione przez wiernych do świątyni. Następnie przed Najświętszym Sakramentem odnowiono akt oddania świata Miłosierdziu Bożemu, po czym odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła, a po błogosławieństwie poświęcono epitafium dedykowane pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Uroczystości w toruńskim sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny zgromadziły kapłanów katolickich, duchownego prawosławnego, siostry zakonne, parlamentarzystów, władze miejskie z prezydentem Michałem Zaleskim, przedstawicieli Rady Miejskiej oraz wiernych z parafii i pielgrzymów z diecezji toruńskiej, bydgoskiej i włocławskiej.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Generał paulinów w Niedzielę Miłosierdzia: w Chrystusie spotykają się rany Boga i świata

[ TEMATY ]

Paulini

święto Bożego Miłosierdzia

Boże Miłosierdzie

fotokronika.com

O tym, że w Chrystusie spotykają się rany Boga i współczesnego świata, którymi są także terroryzm, pedofilia, prześladowania chrześcijan, ból uchodźców, naturalne kataklizmy i pandemia mówił na Jasnej Górze w Niedzielę Miłosierdzia o. Arnold Chrapkowski. Generał paulinów podkreślił, że miłością potężniejszą od ran, niosącą uzdrowienie człowieka jest „miłość, która nosi imię Boże Miłosierdzie”.

W homilii przełożony generalny Zakonu Paulinów, wskazując na tajemnicę ran Chrystusa, z którego boku wypłynęła krew i woda „zdrój miłosierdzia dla nas i świata całego”, podkreślił, że to nie rany śmierci, lecz rany życia, bo „za tymi ranami jest życie nieustannie dawane nam w Najświętszej Eucharystii”.
CZYTAJ DALEJ

Zaginęła siostra zakonna. Zgromadzenie i policja prosi o pomoc!

2025-08-21 11:30

[ TEMATY ]

Siostra zakonna

Archiwum zgromadzenia

Z wielkim niepokojem informujemy o zaginięciu siostry zakonnej Doroty Janiszewskiej z naszego Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek Świętego Pawła od Krzyża.

19 sierpnia około godziny 11.00 s. Dorota odebrała telefon od osoby podającej się za funkcjonariusza policji. Po długiej rozmowie, wyraźnie zdenerwowana, opuściła dom zakonny w Kutnie, mówiąc, że musi pilnie wyjechać. Od tamtej chwili nie ma z nią żadnego kontaktu. Pomimo intensywnych działań poszukiwawczych prowadzonych we współpracy z policją, jej los pozostaje nieznany.
CZYTAJ DALEJ

„Projekt Młodzież” 2025 – Zadaj pytanie, obudź serce [Zaproszenie]

2025-08-21 23:09

ks. Łukasz Romańczuk

Warsztaty z państwem Kotlińskimi

Warsztaty z państwem Kotlińskimi

Opiekunowie, animatorzy, liderzy grup, duchowni posługujący wśród młodzieży i każdy, kto na co dzień pracuje z młodzieżą, może rozwijać swoje umiejętności biorąc udział w warsztatach, na które zaprasza Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej. W tym roku organizatorzy zapraszają do tworzenia przestrzeni, w której młodzi będą chcieli mówić i słuchać.

Projekt Młodzież to inicjatywa pochodząca z Archidiecezji Wrocławskiej, która po raz trzeci odbywać się będzie w Oblackim Centrum Młodzieży “Niniwa” w Kokotku. W tym roku hasłem przewodnim jest: “Zadaj pytanie, obudź serce. Jak tworzyć przestrzeń, w której młodzi chcą słuchać i mówić.” Odbędą się one 9-11 listopada 2025 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję