To już kolejny raz młodzież archidiecezji przemyskiej zgromadziła się na diecezjalnym Spotkaniu Młodych, tym razem w Przeworsku, by wspólnie modlić się i cieszyć swoją wiarą, a także dzielić się nią ze swoimi rówieśnikami. Spotkania Młodych całej diecezji odbywają się od 1994 r., kiedy to po raz pierwszy cała młodzież zjechała do stolicy metropolii, aby pod przewodnictwem swojego Pasterza modlić się i dzielić się swoją wiarą z innymi. Od tego czasu SMAP stał się synonimem Niedzieli Palmowej w kalendarzu młodych, a także czasem, w którym wszyscy młodzi razem spotykają się w jednym z miast naszej archidiecezji.
Reklama
Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem „Idźcie i bądźcie solą ziemi”. To wezwanie miało uzmysłowić potrzebę zachowania swojej tożsamości przez katolików w świecie. Koresponduje ono bardzo mocno z trwającym w Kościele Rokiem Wiary, co uwydatniło pierwsze nabożeństwo „Twierdza wiary”, odbywające się w piątkowy wieczór w kościołach stacyjnych. Pokazało ono konieczność walki duchowej w życiu wierzących oraz uwrażliwiło na konieczność obrony wartości, którymi żyjemy. W każdym kościele stacyjnym stanęła twierdza, której bronili rycerze z tarczami i mieczami. Po pierwszym czytaniu mówiącym o pojedynku Dawida i Goliata, rycerze ustawili się w szeregu, ukazując swoje tarcze, na których było napisane: „wiara”. Natomiast po drugim czytaniu, które opisywało zbroję Bożą, do prezbiterium weszła procesja z Ewangeliarzem, poprzedzona orszakiem rycerzy z wyciągniętymi w górę mieczami. Po Ewangelii kolejny rycerz wniósł sztandar z krzyżem i umieścił go pośrodku „Twierdzy wiary”. Kolejnym elementem dynamiki tego nabożeństwa był „orszak cnót”. Siedem dziewcząt ubranych na biało i przepasanych szarfami, na których wypisano kolejne cnoty, wniosły obraz Matki Bożej Częstochowskiej, na tle śpiewanego przez Diakonię Muzyczną akatystu. Po homilii Ksiądz Biskup razem z młodymi odmówił modlitwę do św. Michała Archanioła, prosząc tego, który jest wodzem zastępów anielskich, żeby pomagał im bronić wiary. Ostatnim elementem nabożeństwa było poświęcenie medalików Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i rozdanie ich wszystkim uczestnikom spotkania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kolejny dzień zgromadził uczestników SMAP-u na porannej Mszy św. Tam uczyli się przeżywać Mszę i na nowo patrzeć na modlitwę: „Jeżeli Msza św. jest dla ciebie nudna, to zrób tak, żeby nie była nudna” - mówił jeden z kaznodziejów. W tych małych wspólnotach młodzież uczyła się być Kościołem dojrzałym, odpowiedzialnym za swoją wiarę. Zaraz po Mszy św. rozpoczęły się spotkania w grupach: „Człowiek sumienia solą ziemi”. Blok popołudniowy „Dumni z Ewangelii” oferował młodym koncert zespołu „Malchus” lub, dla nieco bardziej wrażliwych, koncert Beaty Bednarz i Diakonii Muzycznej. Alternatywą dla tych koncertów było spotkanie z aktorem Dariuszem Kowalskim. Największą popularnością cieszyła się jednak inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich „Wy dajcie im jeść”. Tam, na bardzo mroźnym powietrzu, każdy mógł pokrzepić się chłopskim jadłem i ogrzać gorącą herbatą.
Reklama
Centralnym punktem sobotniego popołudnia była adoracja krzyża, podczas której młodzi uczyli się oddawać Jezusowi Ukrzyżowanemu całe swoje życiowe cierpienie i trudności. W tym jednym akcie adoracji, ułożenia głowy na krzyżu niczym umiłowany uczeń, było wszystko - zawierzenie, uwielbienie i prośba, by On prowadził, by dawał siłę. Tam uczyli się krzyża: Krzyż jest tym fundamentem, na którym dom nigdy się nie zachwieje. Jeśli postawimy Chrystusa i Jego Krzyż na pierwszym miejscu, to wszystko inne będzie na właściwym miejscu. Ale - mówił abp Józef Michalik - muszę być przekonany, że Bóg jest moim Ojcem, że jestem Jego dzieckiem. Muszę mieć z nim osobowy, bezpośredni kontakt.
Niedziela Palmowa tego roku zaprowadziła uczestników SMAP do kościołów stacyjnych, ponieważ z uwagi na zimno zrezygnowano ze Mszy Św. na rynku miasta. W homilii abp Józef Michalik zwrócił uwagę na entuzjazm i zaangażowanie młodych: „Także i te trzy dni naszego spotkania nie byłyby możliwe bez entuzjazmu, bezinteresownego zaangażowania wielu ludzi. Wiele inicjatyw kościelnych, wiele inicjatyw społecznych byłoby niemożliwych do zrealizowania, gdyby nie wolontariat - mówił. - To jest właśnie ta bezinteresowność wspólnoty ludzi młodych, którzy potrafili, potrafią i ciągle będą podejmować trudy i wysiłki, wnosząc i radość, i entuzjazm, i motywację do pracy i życia”. Wszyscy uczestnicy SMAP-u otrzymali znak posłania, płytę DVD z hymnem spotkania, przesłaniem abp. Józefa Michalika oraz trzecim rozdziałem katechizmu dla młodych „Youcat” pt. „W jaki sposób mamy życie w Chrystusie”.
SMAP to nie tylko wymienione punkty programu, ale także niezapomniana atmosfera życzliwości i przyjaźni. To poczucie wspólnoty, klimat wiary i nauka odwagi rozmawiania o wierze z rówieśnikami. To bardzo potrzebne spotkanie, ponieważ utwierdza nas w przekonaniu, że kto wierzy, nigdy nie jest sam, zawsze ma wsparcie wspólnoty. Takie spotkanie daje pewność i odwagę w wyznawaniu wiary i stawaniu się solą ziemi.