Przewodnicy turystyczni
Rozpoczęcie sezonu przewodnickiego
W dniach 1-3 marca odbyła się z udziałem ok. tysiąca osób 29. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych. Organizatorami tegorocznego spotkania byli przewodnicy ziemi kłodzkiej i ząbkowickiej, stąd jako hasło przyjęto słowa: „Ziemia Kłodzka na straży wiary”. Pielgrzymka odbywała się pod honorowym patronatem biskupa diecezji świdnickiej Ignacego Deca. Uczestniczyli w niej: bp Edward Janiak, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Komisji Episkopatu Polski, i abp Edmund Piszcz, arcybiskup senior z archidiecezji warmińskiej, który przez wiele lat sprawował tę funkcję. Pielgrzymkę tradycyjnie poprzedziły rekolekcje. - Udział w pielgrzymce w miesiącu marcu, jak co roku, jest jednocześnie rozpoczęciem sezonu przewodnickiego - powiedział Zbigniew Oliwa, przewodnik sudecki z Kłodzka, reprezentujący organizatorów tegorocznej pielgrzymki. Podczas pielgrzymki modlitwę Apelu Jasnogórskiego poprowadził abp Edmund Piszcz.
Żołnierze Konspiracyjnego Wojska Polskiego
Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych
Reklama
W Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca, Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. - W czasie kiedy dokonywano tortur i prześladowań, żołnierze konspiracji mieli tylko jedno pragnienie - żeby przed wyrokiem śmierci spotkać się z kapłanem i poprosić o spowiedź. Oni mieli jedno pragnienie, żeby odchodząc z tego świata, odchodzili pojednani z Bogiem i bez nienawiści do tych, którzy ich zabijali. A ci, którzy ich zabijali, musieli pić na umór, żeby zagłuszyć sumienia - mówił w homilii abp Depo. Metropolita Częstochowski powiedział, że powinno się o nich mówić - Żołnierze Niezłomni, bo można było ich tę miłość ukrzyżować i zabić, ale ona razem z Chrystusem zmartwychwstaje. I dzisiaj wracają do nas ich imiona i miejsca zbrodni, wszakże ofiary ich życia, cierpienia i śmierci nie były daremne, mimo tragedii ich ofiara przyniosła wolność budowaną na zapomnianej prawdzie jedności z Bogiem w sumieniu i jedności dla drugich - mówił. Na Mszy św. została przekazana przez Towarzystwo Patriotyczne Radomsko urna z ziemią, na której widnieje napis: „Ziemia uświęcona męczeńską krwią żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego zamordowanych przez zbrodniarzy komunistycznych spod znaku Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Radomsku w latach 1945-1947”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Konfraternia
Jacek Waksmundzki nowym konfratrem
Jacek Waksmundzki - założyciel Fundacji Rodziny Waksmundzkich „Projan”, został przyjęty do grona Konfratrów Zakonu Paulinów. Ceremonia wręczenia dyplomu konfraterni miała miejsce podczas Mszy św. 2 marca przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Tekst opisujący historię konfraterni i zasługi nowego konfratra odczytał o. Arnold Chrapkowski, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. „Jacek Waksmundzki jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, w pracy zawodowej związany jest z branżą komputerową i pokrewnymi. W 2009 r. z inicjatywy pana Jacka i członków jego rodziny powstała Fundacja Rodziny Waksmundzkich „Projan”, której misją jest charytatywna działalność społecznie użyteczna na rzecz wszechstronnego rozwoju społeczeństwa polskiego, przede wszystkim w zakresie ochrony zdrowia, pomocy społecznej oraz walki z wykluczeniem społecznym. Zaangażowany jest w sprawy społeczności lokalnej, pracuje społecznie w zespole budującym parafialne Centrum Duchowości bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie oraz przy wielu innych projektach dotyczących rozwoju i budowy placówek o charakterze społecznym i religijnym. Od wielu lat związany jest z Jasną Górą, a przez to miejsce z całym naszym paulińskim Zakonem. Tu, przed Bożą Matką, szuka źródła mocy i siły do podejmowania wyzwań codzienności”.
Zaproszenie
340. rocznica śmierci o. Augustyna Kordeckiego - bohaterskiego obrońcy Jasnej Góry
Jasna Góra, 20 marca 2013 r.
Ojcowie Paulini zapraszają 20 marca na Jasną Górę na uroczystości z okazji 340. rocznicy śmierci o. Augustyna Kordeckiego. W Sali Różańcowej o godz. 17.30 odbędzie się wykład prof. Wojciecha Kędra, wykładowcy Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie pt. „O. Augustyn Kordecki - człowiek wielkiego zawierzenia i mąż stanu”. O godz. 18.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zostanie odprawiona uroczysta Msza św. jubileuszowa. Potem nastąpi zapalenie zniczy przy urnie o. Augustyna Kordeckiego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Na zakończenie jubileuszowych uroczystości, o godz. 19.30 w Bazylice Jasnogórskiej odbędzie się koncert jubileuszowy - wykonawcy: Tadeusz Barylski - organy, Katarzyna Kłosowska - sopran, Karol Lipiński-Brańka - skrzypce. Słowo o o. Augustynie Kordeckim, prowadzenie koncertu: Fatima Brańka. Uroczystości rocznicowe organizują: Klasztor Paulinów na Jasnej Górze, Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki, Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska.
Krótko
W dniach 25-27 lutego modlili się na Jasnej Górze maturzyści diecezji kieleckiej. W trzech grupach pielgrzymowało ponad 5 tys. uczniów.
2 i 4 marca pielgrzymowały dwie grupy maturzystów archidiecezji gnieźnieńskiej. Łącznie przybyło ok. 3 tys. osób.
2 marca przybyła pielgrzymka maturzystów diecezji toruńskiej - dotarło ok. 1,5 tys. młodych ludzi.
4 marca zgromadziła się młodzież maturalna archidiecezji poznańskiej - ok. 2 tys. uczniów.
Zapowiedzi
21 marca - maturzyści diecezji legnickiej
22 marca - maturzyści diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
22 marca - maturzyści diecezji kaliskiej
23 marca - maturzyści diecezji łowickiej
23 marca - 33. Pielgrzymka Obrońców Życia
Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz