Zawsze jest dla nich stworzona możliwość adoracji Najśw. Sakramentu, skorzystania z sakramentu pokuty (z czego skorzystało bardzo wielu katechetów), wysłuchania okolicznościowej konferencji, uzupełniania swoich zbiorów o nowe materiały katechetyczne oferowane prze wydawnictwa, a przede wszystkim uczestniczą we Mszy św., odprawianej przed obliczem Matki Bożej Łaskawej.
Tegoroczną konferencję wygłosił ks. mgr-lic. Tomasz Pązik, aktualnie uczestnik studiów doktorskich na KUL, mówiąc o wpływie katechezy na formację młodego pokolenia. - Nie możemy zapominać, że katecheza to nie tylko lekcja religii, ale całe dzieło Kościoła, które ma prowadzić dzieci, młodzież i dorosłych do pełnego zjednoczenia z Chrystusem i wychowywania ich w wierze – mówił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Tegoroczny Dzień skupienia ma wyjątkowy charakter, bo towarzyszy nam wiele niepokojów, obaw, związanych z tymi zmianami które aktualnie proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ale chcemy iść naprzód z ufnością w Bożą Opatrzność i z wiarą, że MB Łaskawa będzie miała katechetów, polską szkołę i całą edukację w swojej opiece – mówił o tym spotkaniu ks. Jarosław Kowalczyk Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii.
Reklama
Mszy św. przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. W swoim słowie, nawiązał m.in. do ostatnich obrad biskupów na Jasnej Górze, podczas których podjęto też temat aktualnej katechezy, a owocem tego spotkania jest wydany specjalny komunikat. Biskupi wyrażają w nim wdzięczność tym, którzy głoszą Chrystusa młodym chrześcijanom, którzy trudnią się posługą nauczania. Jest też wyrażona solidarność biskupów z katechetami, w tej aktualnej trudnej sytuacji.
Nawiązując zaś do odczytywanego słowa Bożego, w tym do przypowieści o talentach, stwierdził że jest to swoista opowieść o ewangelizacji. Pod postacią gospodarza, widzimy w niej samego Jezusa, który rozdziela swoim sługom swój „majątek”. A co nim jest? - To Ewangelia, słowo Życia i moc Bożego Ducha. W Ewangelii słyszymy że ten przekazany „majątek” się podwaja. Jeśli mam wiarę, jeśli jestem obdarowany duchowym bogactwem i podzielę się tym chociaż z jednym człowiekiem, to to dobro się podwaja- mówił bp Andrzej.
Gorzej jest z takim człowiekiem, który zatrzymuje wszystko dla siebie, nie pomnaża powierzonego dobra. Dlaczego? Słychać to w wypowiedzi ostatniego sługi: „bałem się”. - Tak mówi ktoś, w kim uschła nadzieja, że jego słowo może przemienić świat. Taki lęk, może się wkraść wtedy, kiedy myślimy kategoriami tego świata – tłumaczył biskup. Zachęcał tym samym, do ufnej wiary w Bożą pomoc
Po Mszy św., przedstawiciele katechetów najpierw na nowo ofiarowali siebie, swoich uczniów i katechezę szkolną Matce Bożej przed jej cudowną Ikoną, a kolejni przedstawiciele złożyli podziękowania na ręce biskupa legnickiego i towarzyszących mu księży związanych z katechezą i sanktuarium.
Reklama
Ks. Jarosław Kowalczyk poinformował o katechetach, którzy kończą w tym roku swoją pracę katechetyczną – spotkanie z nimi odbędzie się jeszcze w innym terminie – a zarazem przedstawił nowych katechetów, którzy podejmą w nowym roku szkolnym i katechetycznym swoją pracę. Otrzymali oni z rąk bpa Andrzeja stosowne dokumenty.
Wszystkim obecnym biskup legnicki udzielił na zakończenie pasterskiego błogosławieństwa,
Po spotkaniu przy stole na posiłku, katecheci mieli jeszcze możliwość zapoznania się z aktualnymi komunikatami Wydziału Katechetycznego, oraz wysłuchać wystąpień zaproszonych Gości, reprezentujących poszczególne Wydawnictwa
Spotkanie zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia.