Reklama

Niedziela Sosnowiecka

U św. Michała Archanioła w Łazach

Każda parafia co 5 lat przeżywa wizytację kanoniczną. Biskup przybywa do wspólnoty, aby zapoznać się z całością działań duszpasterskich, stara się także poznać jej kondycję duchową i materialną. Nade wszystko jednak błogosławi wiernym umacniając ich Bożym słowem. Tegoroczna wizytacja w parafii św. Michała Archanioła w Łazach przypadła w niedzielę, 27 stycznia, a przewodniczył jej bp Piotr Skucha. Podczas Eucharystii Ksiądz Biskup udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej 113-osobowej grupie młodzieży, która gorliwie przygotowywała się do tej ważnej chwili

Niedziela sosnowiecka 8/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

wizytacja

Agnieszka Lorek

Chór „Michael” podczas uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II w parafii św. Michała Archanioła w Łazach

Chór „Michael” podczas uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II w parafii św. Michała Archanioła w Łazach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizytację kanoniczną poprzedziły odpowiednie przygotowania. Najpierw przybyli przedstawiciele Kurii Diecezjalnej, którzy podsumowali duszpasterstwo oraz sprawy ekonomiczne parafii. Sporządzone protokoły zawierające odpowiednie wnioski zostały przekazane Księdzu Biskupowi. Odpowiednie sprawozdanie przedstawił także proboszcz parafii, ks. kan. Leonard Zagórski. Sam dzień odwiedzin bp. Piotra w łazowskiej wspólnocie obfitował w radosne przeżycia, miłe spotkania, serdeczne dialogi. Nie zabrakło tradycyjnego powitania Dostojnego Gościa chlebem i solą. Wzruszający był także występ przedszkolaków, które nie tylko śpiewem złożyły życzenia Księdzu Biskupowi, ale także dla niego zatańczyły.

W cząstce Kościoła

Reklama

- Powitaliśmy Księdza Biskupa w naszej wspólnocie, cząstce Kościoła lokalnego, mając świadomość, że obecność Pasterza wśród nas w ramach wizytacji kanonicznej to nie zwykłe odwiedziny, ale to wizyta Pasterza uosabiającego Najwyższego Kapłana, Jezusa Chrystusa, który przychodzi, aby umocnić wiernych w wierze i miłości. To dla nas niezwykle ważna chwila, bo wciąż potrzebujemy umocnienia w procesie dojrzewania do wspólnoty doskonałej. Powodem do wdzięczności jest fakt, że wśród mieszkańców tej parafii są tacy, którzy świadomie przeżywają swoją przynależność do Kościoła. To oni traktują ten kościół jako swój dom, do którego przychodzą, aby nabrać sił do dalszej wędrówki przez życie, by słuchać tutaj Słowa Bożego i spotykać Chrystusa w sakramentach. To oni tworzą wspólnoty, które nie tylko same chcą wzrastać, ale pomagają też wzrastać innym. To oni są uzasadnieniem istnienia tej parafii i realizowanej tutaj posługi duszpasterskiej - podkreśla Proboszcz łazowskiej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Budzenie ludzkich sumień

W ciągu ostatnich 5 lat, od ostatniej wizytacji kanonicznej wszystkie działania duszpasterskie i prace nad duchowym życiem parafian skupiały się wokół ożywienia życia liturgicznego i modlitewnego oraz budzenia sumień ludzkich i kształtowania wrażliwości na drugiego człowieka, na jego potrzeby. Życie modlitewne parafian pielęgnowane jest przede wszystkim przez codzienne odmawianie modlitwy różańcowej. W parafii istnieje 8 Róż Żywego Różańca. Rycerze Niepokalanej to kolejna wspólnota, jakby filar parafii, która skupia w swych szeregach 150 osób, a istnieje od ponad 10 lat. Prezesem Rycerstwa jest Barbara Staniaszek.

Reklama

- Przy parafii odbywają się regularnie spotkania modlitewne, zawsze w każdy 1. piątek miesiąca. Prawdziwie oddanie się Matce Najświętszej zawiera bowiem największą miłość, daje możliwości rozwoju życia duchowego. Za Jej wstawiennictwem Pan Jezus szczególnie pragnie udzielić wszystkich łask, które wysłużył poprzez swoją Najświętszą Ofiarę na Krzyżu, a która uobecnia się podczas każdej Mszy św. Rycerze szerzą swoje ideały krzewiąc kulturę chrześcijańską oraz poprzez organizowanie pielgrzymek. Traktują te pielgrzymki jako małe rekolekcje. Organizują również jubileuszowe spotkania Rycerstwa Niepokalanej, ważne uroczystości, dni skupienia. Prowadzą Drogę Krzyżową Chrystusa ze św. Maksymilianem, a 16 października tradycyjnie wyjeżdżają na procesję różańcową na Jasną Górę - zaznacza p. Staniaszek.

Prawdziwą chlubą łazowskiej parafii jest także czterogłosowy chór parafialny „Michael” z 40 śpiewakami, na czele z organistą, Stefanem Stróżem. Chórzyści śpiewem na chwałę Bożą uświetniają wszystkie uroczystości w parafii oraz z różnych okazji koncertują w innych parafiach, biorą też udział w organizowanych koncertach. „Michael” śpiewa ponad 90 lat.

W parafii istnieje także grono ministrantów i lektorów, zaś jej najmłodszym, dobrze zapowiadającym się dzieckiem jest schola dziecięco-młodzieżowa licząca ok. 18 osób, która zapewnia oprawę muzyczną Mszy św. niedzielnej o godz. 10, występuje z okolicznościowymi koncertami, a także zaznacza swoją obecność z racji świąt i parafialnych jubileuszy.

Pięknieje świątynia...

Druga strona parafii to troska o sprawy materialne. Wszyscy jeszcze żywo mamy w pamięci peregrynację obrazu „Jezu, ufam Tobie” w marcu ub.r, podczas której proboszcz parafii, ks. Leonard Zagórski podkreślił, że darem złożonym podczas uroczystości peregrynacyjnej jest odnowiona, pomalowana świątynia oraz wyremontowane sale katechetyczne, a także generalny remont organów. Zaznaczył także, że iskrą zapalną do podjęcia tych ważnych przedsięwzięć był sam Ordynariusz naszej diecezji, który przybył do łazowskiej wspólnoty w maju 2010 r. i prosił, aby dokonać zmian.

Reklama

Ksiądz Proboszcz informuje o jeszcze jednej, szczęśliwie rozwiązanej sprawie. Po 6 latach od zamknięcia tutejszego cmentarza grzebalnego, wydział architektoniczny wydał zezwolenie na jego rozbudowę, powstały ostateczne plany zagospodarowania cmentarza, a przed parafią stanęło kolejne zadanie - odwodnienie go. - Było to naszą bolączką, przez ostatnie lata 3-krotnie zmieniały się plany dotyczące tej sprawy, najważniejsze jednak jest to, że wszystko udało się wyprowadzić na prostą, by miejsce to mogło służyć naszym bliskim - podkreśla Proboszcz.

W ostatnim czasie kościół wzbogacił się o 10 nowych obrazów, które wyszły spod pędzla artystki, mgr Izabeli Szkleniarz. I tak: św. Wojciech, św. Stanisław BM, św. s. Faustyna, św. Matka Teresa z Kalkuty, św. Maksymilian, św. Brat Albert, św. Rafał Kalinowski, św. o. Pio, św. Jan Vianney i św. Stanisław Kostka w wizerunkach zajęli godne miejsce na filarach świątyni.

- Podczas wizytacji bp Skucha wyraził radość, że nie tylko pięknieje nasza materialna świątynia, ale przede wszystkim nasza rodzina parafialna rozwija się jako wspólnota ludzi wierzących. Otrzymaliśmy pochwałę w związku z licznymi podejmowanymi przez nas działaniami. To dla nas bardzo motywujące - twierdzą parafianie.

Z kart historii

Sięgając do początków Łaz warto nadmienić, że po raz pierwszy wzmiankowane są w źródłach pisanych w 1442-43 r., w dokumencie sprzedaży Księstwa Siewierskiego przez bp. Zbigniewa Oleśnickiego. Kolejne wzmianki dotyczące miejscowości pochodzą z dokumentu Kazimierza Jagiellończyka datowanego na 1456 r. Łazy wymienione są także w „Liber Beneficiorum” Jana Długosza 1470-80.

Reklama

Łazy zamieszkuje obecnie ok. 7 tys. osób. Rozwój miejscowości związany był z budową warszawsko-wiedeńskiej linii kolejowej w latach 1845-48 oraz rozwojem przemysłu w rejonie Zagłębia Dąbrowskiego. Przed powstaniem parafii św. Michała Archanioła w Łazach wierni należeli do parafii św. Jakuba w Ciągowicach. 25 listopada 1920 r. parafię w Łazach erygował biskup kielecki Augustyn Łosiński. Z niej, w roku 1987 zrodziła się nowa wspólnota św. Maksymiliana Kolbego.

Przez obszar miasta przebiega linia kolejowa Katowice - Warszawa. Pas terenów kolejowych przecina miasto na dwie części, które powiązane są jedynie tunelowym przejazdem drogowym oraz kładką dla pieszych. Pospolicie mówi się o starych i nowych Łazach.

Blaski i cienie

Obecnie parafia św. Michała Archanioła liczy ok. 4 tys. osób, w tym 700 po 70. roku życia; najwięcej jest między 50. a 70. rokiem życia; najmniej - dzieci, bo 250 do 10. roku życia. W ub.r. odeszło do Pana 78 parafian, urodziło się 43 dzieci, a sakramentalne „tak” wypowiedziało 17 par. Na terenie parafii znajduje się Szkoła Podstawowa, w której naukę pobiera 320 uczniów. Ok. 1200 osób regularnie praktykuje, zaś duchową pieczę nad wiernymi pełni 3 duszpasterzy: Ksiądz Proboszcz oraz dwóch wikarych - ks. Anatol Bujak i ks. Marcin Warta. - Nie brakuje tu ludzi biednych, a także rodzin patologicznych, życiowo zagubionych. Bolejemy, że wielu, zwłaszcza młodych, nie uczestniczy regularnie w niedzielnej Eucharystii. Osłabło także czytelnictwo religijne. Ufamy, że obecność i posługa Księdza Biskupa przyczyni się również do umocnienia nas wszystkich na drodze budowania żywego Kościoła - zaznacza ks. Leonard, który już ćwierć wieku przewodzi tej wspólnocie parafialnej.

2013-02-20 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce obecności Boga

[ TEMATY ]

wizytacja

Agnieszka Chadzińska

„Chciałbym tak bardzo, abyśmy dziś w tej świątyni poczuli się Kościołem, pomyśleli tak serdecznie i po Bożemu, jak bardzo tego Kościoła potrzebujemy” – te słowa bp. Andrzeja Przybylskiego można uznać za przewodnią myśl uroczystego dnia w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku.

Wizytacja kanoniczna, która miała miejsce 18 lutego br., to przede wszystkim wspólna modlitwa. „Rozmawiam, odwiedzam ruchy parafialne, oglądam księgi – mówił bp. Andrzej Przybylski – przyglądam się, jak pięknie dbacie o swoją świątynię, jak ją odnawiacie… Najważniejsza jest jednak dla mnie nasza wspólna Eucharystia, to, że się z Wami modlę. I tak naprawdę życie parafii zależy od tego, ilu ludzi żyje blisko Boga, a ilu już usycha, dziczeje na pustyni”. Nawiązując do niedzielnej Ewangelii, Ksiądz Biskup mówił do parafian o pustyni i o wielkim darze, jakim jest Woda Życia, którą każdy człowiek czerpie w Kościele. O tym, jakim źródłem jest świątynia, kościół, przy którym mieszkamy i co tracimy, kiedy tylko mijamy go, spoglądając na wieżę.
CZYTAJ DALEJ

Centrum Leczenia Oparzeń: zmarł jeden z górników leczonych po zapaleniu metanu w kopalni Szczygłowice

2025-01-23 10:59

[ TEMATY ]

wybuch

Adobe.Stock

Zmarł jeden z górników leczonych w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich po środowym zapaleniu metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice - poinformował PAP rzecznik placówki Wojciech Smętek.

Był to jeden z dziewięciu górników, przewiezionych do siemianowickiej oparzeniówki, spośród kilkunastu poszkodowanych w środowym wypadku.
CZYTAJ DALEJ

Sąd odrzucił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

2025-01-24 08:05

[ TEMATY ]

Marsz Niepodległości

Karol Porwich/Niedziela

Sąd nie uwzględnił zażalenia Stowarzyszenia Marsz Niepodległości związanego z wrześniowym przeszukaniem jego siedziby. Odroczył też uzasadnienie o 7 dni - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Norbert Antoni Woliński.

Postanowienie jest prawomocne. Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Bartosz Malewski powiedział w czwartek PAP, że sąd podzielił w zasadzie prawie w całości stanowisko prokuratora. "Przyznał rację nam w tym zakresie, że policja, która dokonywała czynności, nie przekazała nam przed przystąpieniem do czynności, postanowienia o przeszukaniu siedziby" - przekazał.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję