Reklama

Kościół

Więcej święceń kapłańskich w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie

Kościół katolicki w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie odnotował w tym roku łącznie 63 święcenia kapłańskie - czyli o 18 nowych księży więcej niż w roku poprzednim. Statystyki nowych święceń opublikowały chorwackie media kościelne: agencja IKA i tygodnik Glas Koncila. Tradycyjnie już dane dotyczące Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny publikuje się łącznie, ponieważ wielu nowych księży jest powiązanych z obydwoma krajami poprzez swoje miejsca urodzenia i pracy. W 2023 r. w obu krajach odbyło się 45 święceń kapłańskich.

[ TEMATY ]

Bośnia

Chorwacja

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród diakonów, którzy przyjęli święcenia kapłańskie, jest 18 zakonników: 12 z Chorwacji i 6 z Bośni i Hercegowiny. Tradycyjnie najliczniej reprezentowany jest zakon franciszkański, ale wśród nowych księży jest także czterech salezjanów.

Arcybiskup Zagrzebia Drazen Kutlesa wyświęcił 22 czerwca 15 księży. Jest wśród nich ośmiu nowych księży diecezjalnych, czterech salezjanów, dwóch franciszkanów i jeden karmelita. W Rijece wyświęcono sześciu nowych księży. W Splicie odbyło się pięć święceń kapłańskich: dwóch księży diecezjalnych i trzech franciszkanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W diecezjach Sisak, Bjelovar, Zadar i Dubrownik odnotowano po trzy święcenia kapłańskie. W Dubrowniku jest dwóch nowych księży diecezjalnych, trzeci jest dominikaninem. W diecezjach Varaždin, Poreč-Pula, Djakovo-Osijek i Hvar jest po dwóch nowych księży oraz po jednym w Gospić, Krk i Požega.

Kościół w sąsiedniej Bośni i Hercegowinie miał w sumie 13 święceń kapłańskich, osiem z nich w Mostarze i pięć w Sarajewie. Wśród nowo wyświęconych w Mostarze jest czterech księży diecezjalnych i czterech franciszkanów. W Sarajewie święcenia kapłańskie przyjęło trzech księży diecezjalnych i dwóch franciszkanów. Spośród trzech księży diecezjalnych dwóch pochodzi z zagranicy, jeden z Hiszpanii i jeden z Kolumbii.

Większość neoprezbiterów urodziła się w latach 1990-tych. Jest też 13 tzw. późnych powołań: 10 urodzonych w latach 80-tych i trzech w latach 70-tych XX w.

W statystyce dla Chorwacji uwzględniono też jednego neoprezbitera, który pochodzi z Chorwacji, a święcenia kapłańskie przyjął w diecezji Toronto w Kanadzie.

2024-07-06 17:24

Oceń: +8 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

24 stycznia: Dzień Solidarności z Chorwacją

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Chorwacja

Websi/pixabay.com

W związku z Dniem Solidarności z Chorwacją, ustanowionym 24 stycznia b.r., przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zachęcił do wsparcia modlitewnego i finansowego poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w tym kraju.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że 29 grudnia 2020 roku Chorwację nawiedziło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi. Jego epicentrum znajdowało się niedaleko stolicy kraju - Zagrzebia. Zginęło siedem osób, setki zostało rannych, a tysiące pozbawionych dachu nad głową. 6 stycznia 2021 roku doszło w tym regionie do kolejnych wstrząsów.
CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu „Urbi et Orbi”: Bóg nas stworzył do życia

2025-04-20 12:51

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Urbi et Orbi

Włodzimierz Rędzioch

„Chrystus zmartwychwstał! W tym orędziu zawarty jest cały sens naszej egzystencji, która nie jest stworzona dla śmierci, lecz dla życia” - wskazał Franciszek w wielkanocnym orędziu „Urbi et Orbi” odczytanym przez mistrza ceremonii papieskich abp. Diego Ravelli ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie. Na zakończenie papież udzielił uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” [Miastu (Rzymowi) i światu], z którym związany jest odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Bracia i Siostry, dobrych Świąt Wielkanocnych!
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję