Reklama

Niedziela Małopolska

Tuchów

Odnaleźć siebie

    Zakończył się kolejny, czwarty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego.

[ TEMATY ]

Tarnów

#Tarnów

Br. Kacper Grabowski CSsR

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W środę na placu przy sanktuarium zgromadziło się wielu pielgrzymów, wśród nich m.in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, ks. inf. Władysław Kostrzewa oraz o. Krzysztof Bobak OFM, Minister Prowincjalny Prowincji Matki Bożej Anielskiej.

Tradycyjnie rozpoczęliśmy od odsłonięcia Cudownego Obrazu. Następnie celebrowana była prymaria (pierwsza Msza święta w danym dniu). W czasie kolejnej Eucharystii o. Artur Pruś CSsR, duszpasterz powołań Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, zaznaczył, że Maryja jako nasza Matka zawsze nas wysłuchuje i nieustannie się o nas troszczy: „Tego doświadczamy tutaj, na Lipowym Wzgórzu, wpatrując się w Jej Cudowny Wizerunek“.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Mszę świętą o godz. 9:00 przybyła bardzo liczna pielgrzymka seniorów, emerytów i rencistów. Celebracji przewodniczył ks. inf. Władysław Kostrzewa, natomiast kazanie wygłosił ks. Maciej Knapik, kapłan diecezji tarnowskiej pochodzący z Tuchowa. „Tutaj naprawdę doświadczamy, że jesteśmy w domu naszej ukochanej niebieskiej Matki” - mówił.

Reklama

O godz. 11:00 przestrzeń wokół ołtarza polowego wypełniła się nauczycielami i pracownikami oświaty. Sprawowanej wówczas Najświętszej Ofierze przewodniczył abp Wacław Depo, który wygłosił także homilię. Metropolita, idąc za słowami za św. Jana Pawła II, pytał zgromadzonych:

„Czy Pan Bóg mógł iść dalej w zbliżeniu się do człowieka? Poszedł zdecydowanie za daleko. Przekroczył granice rozumu i serca, dając zabić swojego Syna. Ta tajemnica dzieje się na ołtarzach świata i będzie tak do końca (…). Jesteście tu, by dać świadectwo, że Jezus żyje! To nie relikt przeszłości, a ktoś żywy!”.

Częstochowski metropolita wspomniał również o roli Kościoła we współczesnym świecie: „Kościół ma głosić prawdę, a nie służyć systemom”. Kazanie zakończył krótką modlitwą: „Maryjo, wstawiaj się za nami! Uczyń Polskę ludem Bożym”.

Po sumie tradycyjnie udaliśmy się w procesji eucharystycznej.

Następnym punktem dnia była Msza święta o godz. 15:00, na którą przybyła pielgrzymka Rycerstwa Niepokalanej i III Zakonu Franciszkańskiego. Najświętszą Ofiarę złożył o. Krzysztof Bobak OFM, Minister Prowincjalny Prowincji Matki Bożej Anielskiej Braci Mniejszych. W swoim kazaniu podkreślił jeden z wymiarów, w których Matka Najświętsza jest obecna w Kościele: „Maryja jest obecna w Kościele poprzez swoją pomoc dla niego, bo to my jesteśmy Kościołem”. Mówił również, że Niepokalana zawsze dostrzega problemy i potrzeby wierzących oraz że niosła, niesie i zawsze będzie nieść pomoc każdemu z nas.

Plac zapewnił się znowu wieczorem, gdy po Nieustannej Nowennie została odprawiona Msza Święta z udziałem pielgrzymki przyjaciół Radia Maryja i TV Trwam, czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Niepokalanego Serca NMP oraz Róż Różańcowych. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo. Podczas swojego kazania opowiadał o różańcu i potrzebie kontemplacji jego tajemnic: „To nie dodatek, ale musimy tam [w tajemnicach światła - przyp. red.] siebie odnaleźć”. Hierarcha zauważył także, że w miejsce Boga bardzo często świat stawia ekologię, popełniając przy tym wielki błąd. Zachęcał do odważnego działania, mówiąc: „Bierność i letniość zawsze były postawami nie do przyjęcia w Ewangelii! Bierność staje się winą - mówił Jan Paweł II - jakże ważne i aktualne są te słowa! (…). Dlatego przychodzimy również na modlitwę o jedność między nami, abyśmy nie przyzwyczajali się do stwierdzenia że jest wojna polsko-polska. (…) My przychodzimy do Boga, a nie do bożków tego świata, które straszą nas atomówkami i apokalipsą. (…) Dlatego przychodzimy tutaj, żeby nie dać zaprowadzić się w ślepą uliczkę. Maryja jako znak sprzeciwu również dziś jest ośmieszana! Dlatego mamy prawo stanąć w Jej obronie”. Po Eucharystii wyruszyliśmy w procesji do wnętrza bazyliki, aby tam dziękować za dobro całego dnia podczas apelu maryjnego. Zostaliśmy na dłużej, ponieważ w świątyni odbył się koncert Sanktuaryjnej Scholi Liturgicznej, redemptorystów oraz Sunday Quarter i Chór Oratoryjny „Paradiso” podczas codziennego wieczorku maryjnego.

2024-07-04 01:08

Oceń: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To były anioły

Niedziela małopolska 38/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

harcerze

Tarnów

Anna Bandura/Niedziela

Wydarzenie odbyło się przy pomniku Piety Sądeckiej

Wydarzenie odbyło się przy pomniku Piety Sądeckiej

Sądeczanie złożyli hołd harcerzom, którzy oddali życie w obronie ojczyzny.

Patriotyczne wydarzenie w Nowym Sączu zorganizowano w ramach cyklu „Spotkania dla dobra wartości Europy i Ojczyzn”. IV edycję zrealizowano 3 września – w rocznicę agresji wojsk niemieckich na Sądecczyznę. Tym razem spotkanie miało charakter spaceru historycznego. – Ułożyliśmy format tak, aby zaproponować lekcję historii w praktyce – powiedział Jerzy Ptaszyński, prezes zarządu Światowego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II i autor scenariusza. – Trzeba mówić o aniołach. Chcemy, by o naszych harcerzach mówiono tak dużo, jak o harcerzach na Westerplatte czy z Powstania Warszawskiego. Oni wcale nie mieli mniej zasług – podkreślił prezes Ptaszyński.
CZYTAJ DALEJ

Dawidowi Kubackiemu urodził się syn. W rozmowie także o pełnym zamieszania przygotowaniu do sezonu

2026-07-16 07:38

[ TEMATY ]

przygotowanie

Dawid Kubacki

syn

urodził się

zamieszanie

do sezonu

PAP

Paweł Wąsek, Dawid Kubacki i Piotr Żyła na otwarciu Beskidzkiego Centrum Narciarstwa

Paweł Wąsek, Dawid Kubacki i Piotr Żyła na otwarciu Beskidzkiego Centrum Narciarstwa

Skoczek narciarski Dawid Kubacki przyznał, że okres przygotowań do sezonu 2026/2027 jest – jak to określił – pełen zamieszania. Na początku tygodnia ogłosił, że po raz kolejny został tatą.

Podziel się cytatem – powiedział zawodnik, któremu urodził się syn (ma też córki).
CZYTAJ DALEJ

Kard. Reina: losu ludzkości nie wolno powierzyć algorytmom

2026-07-16 14:27

[ TEMATY ]

kard. Baldo Reina

los ludzkości

nie wolno

powierzyć

algorytmom

Vatican News

Kard. Baldo Reina

Kard. Baldo Reina

Połączenie sztucznej inteligencji z systemami nuklearnymi jest jednym z najpoważniejszych wyzwań naszych czasów - ostrzegł kard. Baldo Reina podczas prezentacji Deklaracji Rzymskiej na Kapitolu. Papieski wikariusz dla Rzymu podkreślił, że żadna maszyna, algorytm ani system autonomiczny nie mogą znaleźć się w centrum decyzji, od których zależy przetrwanie ludzkości.

Na trzy dni Castel Gandolfo stało się miejscem debaty laureatów Nagrody Nobla, ekspertów i przedstawicieli gigantów technologicznych na temat rozwoju sztucznej inteligencji oraz jej wpływu na kondycję człowieka. Ważnym punktem ostatniego dnia programu jest podpisanie Deklaracji Rzymskiej, której cel to promowanie wizji bezpieczeństwa międzynarodowego opartej na współpracy, godności człowieka i integralnym rozwoju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję