Reklama

Uczy, budzi sumienia, wzrusza

Teatr Sakralno-Dramatyczny im. Jana Pawła II, działający od 28 lat w diecezji sandomierskiej, a od trzech lat w Sandomierzu, u progu nowego sezonu obchodził trzy jubileusze: 150. premiery, 1500. spektaklu, trzytysięcznej próby.

Niedziela sandomierska 47/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zamiast oklasków modlitwa

Reklama

W Domu Katolickim im. Św. Józefa w Sandomierzu i sandomierskich świątyniach zaprezentował już sto pięć przedstawień dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
Nowy sezon sandomierski teatr rozpoczął premierą spektaklu „Anioł”. Równocześnie prezentuje w kościołach diecezji sandomierskiej, radomskiej i krakowskiej sztukę „Fatima”, zbliżając się do jej dwusetnego spektaklu. Entuzjastycznie przyjmowany jest spektakl „Pokutnik”, oparty na motywach oratorium „Pokutnik z Osjaku” Romana Brandstaettera. Mimo że reżyser wyeliminował z przedstawienia oklaski, rozpoczynając i kończąc spektakl modlitwą, to jednak zdarzało się powszechnie, m. in. w Skarżysku-Kamiennej, Sulisławicach i Warszawie, że widzowie przerywali go oklaskami - opowiada ks. Zygmunt Wnukowski. We wszystkie niedziele września i października kolejno były prezentowane spektakle w Potworowie, Stanach, Słupicy, Sulisławicach, Wierzbicy, Staszowie, Obrazowie i Krakowie, a w ciągu tygodnia przedstawienia w szkołach i przedszkolach. Równocześnie trwają prace adaptacyjne „Króla Edypa” Sofoklesa oraz intensywne próby do nowej premiery „Przed sklepem jubilerskim”, sztuki Karola Wojtyły. Jak zaznaczył sam Autor, to medytacja o sakramencie małżeństwa chwilami przechodząca w dramat. - Wielu księży proboszczów z diecezji sandomierskiej, jak i siostrzanej radomskiej, wyraziło radość i wolę zaproszenia nas z tym tytułem do swojej parafii. Na zamówienie szkół będziemy prezentować spektakl „Cierpiący. Sprawiedliwy”, osnuty na kanwie „Hioba” Karola Wojtyły. Ukazuje on drogę biblijnego Hioba i współczesnych polskich Hiobów, ze szczególnym uwzględnieniem męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki, ks. Romana Kotlarza i Grzegorza Przemyka, ofiar nieludzkiego systemu, także sztukę „Jeremiasz” tegoż autora - dodaje Ksiądz Dyrektor. Przesłanie roku duszpasterskiego przeciw aborcji niesie poruszająca inscenizacja, zatytułowana „Miłość… Otoczmy troską życie”. W Tarnowie, Częstochowie i Radomiu pokazany zostanie spektakl „Rodacy”, inspirowany encykliką Jana Pawła II „Laborem exercens”, a także wstrząsający monodram „Auschwitz”, doskonała lekcja patriotyzmu, oraz przedstawienie dla dzieci „Dwunastoletni Pan Jezus”.

Teatr w drodze

Jak zaznacza Ksiądz Dyrektor, sandomierski teatr jest teatrem w drodze, poszukującym, nowatorskim i eksperymentalnym, a jego rozwój twórczy pozostaje kartą zawsze otwartą. Zdaniem Księdza Dyrektora, główną osią teatru są widzowie oraz aktorzy. Chociaż dyrektor i reżyser jest w teatrze spiritus movens, to jednak sam z siebie w teatrze niewiele znaczy. Ksiądz Dyrektor podkreśla ogromną wagę i zasługi aktorów tworzących teatr, którzy poświęcają mu swój czas, zapał i talent. Praca w teatrze daje wiele satysfakcji całemu zespołowi. - Największą radością i zaszczytną satysfakcją dla mnie jako kapłana reżysera jest fakt, gdy po prezentacji „Fatimy” wrasta liczba wiernych na nabożeństwach różańcowych, o czym mówią sami duszpasterze, kiedy po „Pokutniku” ustawiają się kolejki do konfesjonałów. Po występach w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej zostaliśmy zaproszeni tu z kolejnym tytułem, a ja otrzymałem propozycję poprowadzenia tu rekolekcji. Poczytuję to sobie za pewne wyróżnienie, gdyż całą działalność teatralną podporządkowuję ewangelizacji. Będzie to 55. seria rekolekcji w moim kapłańskim życiu. Bardzo pocieszający jest fakt, że niemal wszystkie szkoły sandomierskie i z okolic wyraziły chęć współpracy z teatrem. Niektóre szkoły były już na spektaklach wiele razy. Do Domu Katolickiego na spektakle Teatru Sakralno-Demokratycznego im. Jana Pawła II docierają uczniowie z nauczycielami z Ostrowca Świętokrzyskiego, a nawet Kielc, Suchedniowa i Połańca. Ciekawym doświadczeniem dla obydwu stron - zarówno widowni, jak i odtwórców, była prezentacja przedstawień dla żołnierzy, w Domu Opieki Społecznej i wyższych seminariach duchownych - stwierdza ks. Zygmunt Wnukowski. Także aktorzy tego teatru podkreślają, jak wiele ich ten teatr nauczył, ukierunkował na całe życie i nadal uczy, jak ważne jest dla nich to, że mogą tą drogą głosić najważniejsze prawdy, orędzia, przekazywać wartości chrześcijańskie, ukazywać piękno polskiego języka, budzić wzruszenia, rozwijać swój talent, a dzięki wyjazdom teatralnym poznawać ciekawych ludzi, miejsca, zabytki i modlić się w świątyniach zarówno wielkich miast, jak i małych wiosek.

Z ojcowską opieką

- Biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz dał mi carte blanche w prowadzeniu teatru, obiecał być na premierach. Bp Edward Frankowski żywo interesuje się naszym repertuarem, a nawet ofiarował biskupią piuskę odtwórcy roli św. biskupa Stanisława. Wspiera też aktorów modlitwą, dobrym słowem i pasterskim błogosławieństwem. Zespół jest niewymownie wdzięczny księżom biskupom za te ich wspaniałe gesty i ojcowską troskę - mówi ks. Zygmunt Wnukowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: jedyna taka Eucharystia w skali kraju za władców Polski z dynastii Piastów

2024-11-17 12:53

[ TEMATY ]

Poznań

wikipedia.org

Mieszko I

Mieszko I

„Modlitwa w intencji pierwszych polskich władców z dynastii Piastów jest wyrazem naszej wdzięczności wobec tych, którzy wznosili zręby polskiej państwowości i kładli fundamenty chrześcijaństwa na polskiej ziemi. Jest ona wyrazem troski o ich życie wieczne” - powiedział abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w niedzielę uroczystej Mszy św. za władców Polski z dynastii Piastów, pochowanych w poznańskiej katedrze. Świątynia jest najstarszą nekropolią pierwszych królów i książąt polskich.

Mszę św. poprzedziło wprowadzenie pocztów sztandarowych w asyście Wojska Polskiego. Do katedry przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i harcerze oraz delegacje poznańskich szkół.
CZYTAJ DALEJ

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też sobie Jej koronę

2024-11-18 10:36

[ TEMATY ]

Szwajcaria

azylant

Einsiedeln

atak na figurę Matki Bożej

kloster-einsiedeln.ch

Czarna Madonna w Kaplicy Łaski w benedyktyńskim w opactwie Einsiedeln

Czarna Madonna w Kaplicy Łaski w benedyktyńskim w opactwie Einsiedeln

W minioną sobotę doszło do ataku na słynną figurkę Czarnej Madonny w Kaplicy Łaski w benedyktyńskim w opactwie Einsiedeln w Szwajcarii.

Według gazety Tagesanzeiger, 17-letni azylant wszedł do kościoła około godziny 15.00 i zdjął szaty Matki Bożej, wymierzył ciosy, a następnie założył koronę na głowę. Według klasztoru, słynna XV-wieczna figura Matki Boskiej została lekko uszkodzona. Wielu odwiedzających było zszokowanych incydentem i płakało. Po kilku minutach policja aresztowała sprawcę, a później ogłosiła, że mężczyzna cierpiał na „zaburzenia psychiczne”.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica Orędzia Pojednania

2024-11-18 17:18

Magdalena Lewandowska

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

59. rocznica ważnych słów biskupów polskich do biskupów niemieckich: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

18 listopada przypada 59. rocznica „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. Dokument, którego inicjatorem był kard. Bolesław Kominek, miał szczególny charakter pojednania i zawierał braterskie przesłanie do Kościoła i narodu niemieckiego o wzajemne wybaczenie krzywd i win. Z okazji rocznicy wrocławianie upamiętnili to wydarzenie pod pomnikiem kard. Kominka. – Kard. Kominek spojrzał na relacje polsko-niemieckie wbrew obowiązującej wówczas w Polsce narracji, że Polacy i Niemcy skazani są na odwieczna wrogość. Po pierwsze w dokumencie opisał te relacje jako nie zawsze wrogie. Po drugie podjął tematy tabu, m.in. opozycję antynazistowską w Niemczech czy cierpienia wypędzonych. Postanowił złamać dychotomię ofiara-oprawca proponując w to miejsce etyczny dyskurs o pojednaniu. Opisał 1000-letnią relację obu narodów mówiąc o pozytywnych i negatywnych stronach – nie zapominał o złu, ale widział także dobro. Kard. Bolesław Kominek myślał o pojednaniu i sformułował ideę pojednania w tym najbardziej znanym zdaniu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – o znaczeniu orędzia opowiadał prof. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii "Zajezdnia". Podkreślał, że orędzie jest nie tylko elementem dziedzictwa Europejskiego, ale także światowego: – Dlatego w zeszłym roku w listopadzie trzech arcybiskupów – arcybiskup wrocławski, koloński i warszawski – wystąpili do Międzynarodowego Komitetu UNESCO o wpisanie trzech dokumentów na listę „Pamięć świata”. Rękopis orędzia znajduje się w archiwum archidiecezji wrocławskiej, finalny dokument podpisany przez 36 polskich biskupów w języku niemieckim znajduje się w archiwum archidiecezji kolońskiej, a odpowiedź Episkopatu Niemiec w języku polskim w archiwum archidiecezji warszawskiej. Te trzy dokumenty, tworzące korespondencję pojednania, są bardzo ważnym elementem, które Wrocław, Polska, Niemcy dają Europie i światu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję