Odczasów zamknięcia Akademii Zamojskiej pod zaborem austriackim nie było tylu profesorów w Zamościu. W dniach od 22 do 24 września br. w Krasnobrodzie i Zamościu odbyło się spotkanie teologów zajmujących się dogmatyką. Obecnych było pięciu biskupów, kilkunastu kapłanów z tytułem profesora i kilkudziesięciu doktorów teologii; kapłanów i świeckich.
Teologia to nauka o Bogu. Najogólniej dzielimy ją na trzy gałęzie, z których jedną jest dogmatyka. Zazwyczaj rozumiemy dogmaty jako niezmienne prawdy naszej wiary. I tak jest. Treść, istota dogmatów jest niezmienna. Ale już rozumienie prawd wiary zmienia się z biegiem czasu. Naukowcy wciąż poszukują pełniejszego i głębszego rozumienia nauki o Bogu. Bo przecież dotykamy tajemnicy Boga i próbujemy opisać ją ludzkim językiem. A i język się zmienia, rozwija, wszystko to jest motorem poszukiwań i badań w teologii.
Teolodzy dogmatycy przedstawili swoje poszukiwania „w perspektywie Bożego Miłosierdzia”. Naukowcy z Warszawy i z Krakowa, z Poznania i Wrocławia, z Pelplina, Rzymu i innych środowisk, mówili o Bogu w Trójcy Jedynym, o Jezusie Chrystusie, o Duchu Świętym i o osobie Maryi. Ale prawda o Bożym Miłosierdziu przenika też badania nad rozumieniem sakramentów, nauki o czasach ostatecznych czy nauki o łasce Bożej.
Centralnym punktem spotkania była Msza św. W środę Eucharystia miała miejsce w zamojskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Wacława Depo. Pod koniec Mszy św. Pasterz diecezji odznaczył tytułem kanonika kapituły katedralnej ks. prof. St. Bartnika. Była to okazja do wdzięczności wobec wieloletniego wykładowcy i profesora z niepospolitym dorobkiem naukowym. Drugiego dnia Mszy św. w krasnobrodzkim sanktuarium przewodniczył bp Mieczysław Cisło.
Mam nadzieję, że spotkanie teologów to ogromny krok w dyskusji nt. Bożego Miłosierdzia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu