Reklama

Maryjo, witamy Cię

Niedziela toruńska 34/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymi z diecezji toruńskiej dotarli na Jasną Górę w czwartek, 13 sierpnia, o godz. 7. Przed szczytem witał ich bp Józef Szamocki. Charakterystykę poszczególnych grup przedstawiał ze szczytu ks. Wojciech Miszewski, kierownik pielgrzymki. Pątnicy wędrowali w dziewięciu grupach, dwiema trasami, w ramach XXVIII Pielgrzymki Ziemi Lubawskiej i XXXI Pielgrzymki z Torunia. Pielgrzymi Ziemi Lubawskiej na pielgrzymkowy szlak wyruszyli 1 sierpnia po Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lubawie. Natomiast 4 sierpnia o godz. 6 w toruńskiej katedrze Świętych Janów bp Andrzej Suski odprawił Mszę św. dla pielgrzymów wyruszających z Torunia. Na początku Eucharystii wniesiono do ołtarza relikwie św. Jana Vianeya, patrona kapłanów, w związku z ogłoszonym przez Benedykta XVI Rokiem Kapłańskim. W homilii Ksiądz Biskup wskazał na postać św. Jana Vianeya i prosił pielgrzymów o modlitwę za kapłanów i w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych. Po Mszy św. wszystkim kapłanom uczestniczącym w pielgrzymce Biskup Andrzej przekazał do ucałowania relikwie św. Jana. We Mszy św. odprawianej w katedrze wzięli również udział pielgrzymi z diecezji pelplińskiej, którzy dzień wcześniej przybyli do Torunia. Po Mszy św. biskup toruński Andrzej Suski, poseł Anna Sobecka, prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz liczni wierni odprowadzili pielgrzymów za Wisłę.
Liczba pątników w stosunku do lat ubiegłych nieznacznie wzrosła. W dniu powitania na Jasnej Górze było 1125 pątników, głównie ludzi młodych. Podczas pielgrzymiej drogi rozważano tematykę obecnego roku duszpasterskiego „Otoczmy troską życie”. Wśród tegorocznych pielgrzymów kroczył już kolejny raz bp Józef Szamocki, każdego dnia pełniąc posługę duszpasterską w innej grupie: przewodniczył Mszy św., głosił konferencje i spowiadał.
Podczas marszu pielgrzymi spotykali się z niegasnącą życzliwością wiernych parafii, które odwiedzali. W trzecim dniu odwiedził pielgrzymujących Pasterz Kościoła Toruńskiego, bp Andrzej Suski, pozdrawiając osobno każdą grupę pielgrzymkową. W tym roku uczestnikom pielgrzymki towarzyszyła niezwykle piękna, słoneczna pogoda. Pewnie to również sprawiło, że nie było chętnych, aby wcześniej zakończyć pielgrzymowanie i wrócić do domu. Pielgrzymkowe „rekolekcje w drodze” zakończyły się uroczystą Eucharystią sprawowaną na szczycie Jasnej Góry 13 sierpnia o godz. 12.30. Teraz należy czekać na czas owocowania, tego tak obficie sianego Bożego Słowa. Pielgrzymi żegnając się mówili z nadzieją i radością „Do zobaczenia za rok na pielgrzymkowym szlaku”.
Pielgrzymom wędrującym na Jasną Górę duchowo towarzyszyli uczestnicy XXX minipielgrzymki. Duchowe towarzyszenie polegało na wspólnej modlitwie i Mszy św. w jednym z wyznaczonych kościołów Torunia oraz na symbolicznym przejściu z modlitwą i pieśnią ulicami miasta. Minipielgrzymka rozpoczęła się 4 sierpnia o godz. 15.30 w toruńskiej katedrze Świętych Janów. Zgromadzonych tu pielgrzymów powitał ks. Wojciech Miszewski, po czym wyruszyli oni do kościoła pw. św. Jakuba Apostoła. W kolejnych dniach pielgrzymi nawiedzili parafie: św. Józefa, Matki Bożej Częstochowskiej, Miłosierdzia Bożego, bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego, Chrystusa Króla, Ciała i Krwi Chrystusa, św. Antoniego, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Michała Archanioła oraz św. Maksymiliana Kolbego. Minipielgrzymkowe wędrowanie zakończyło się 14 sierpnia. Był to czas, kiedy pielgrzymi polecali Bogu Papieża Benedykta XVI oraz aktualne intencje Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wokół objawień bł. ks. Jerzego Popiełuszki

2026-01-15 22:56

Marzena Cyfert

W ramach spotkań organizowanych przez KSW Archidiecezji Wrocławskiej o niezwykłych objawieniach ks. Popiełuszki we Włoszech opowiedziała dr Teresa Izworska, autorka rozprawy poświęconej nauczaniu ks. Jerzego.

W pierwszej części przypomniała sylwetkę i najważniejsze wydarzenia z życia męczennika. Podkreślała, że błogosławiony od najmłodszych lat miał dar słuchania innych. Przybliżyła trudny czas służby wojskowej w Bartoszycach, gdzie był prześladowany i szykanowany z powodu nieugiętej postawy i zawierzenia Bogu. O tych szykanach pisał do ojca duchownego: „Jak słodko jest cierpieć, gdy się cierpi dla Chrystusa”. Z Bartoszyc powrócił jednak ze zrujnowanym zdrowiem. – Ale dzięki niemu nikt z kleryków nie zrezygnował z drogi kapłańskiej – mówiła prelegentka i nawiązała do późniejszej działalności ks. Jerzego: – Był kapłanem, dzięki któremu wielu ludzi powracało do Boga”. Mówiąc o porwaniu i maltretowaniu zauważyła analogię ze św. Andrzejem Bobolą.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

TOPR: trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach, możliwe samoczynne lawiny

2026-01-16 19:03

[ TEMATY ]

Tatry

TOPR

lawiny

wikipedia.org

Trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach ogłosili w piątek wieczorem ratownicy TOPR-u. Należy spodziewać się samoczynnych lawin.

Według TOPR-u pokrywa śnieżna w szczytowych partiach Tatr jest niestabilna. Ratownicy zwracają szczególną uwagę na zaleganie przewianego śniegu w żlebach, w pobliżu grani i do górnej granicy lasu. Leży on na warstwie starej pokrywy śnieżnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję