Reklama

Kapitańskie małżeństwo wierne sobie i Bogu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Moim rodzinnym miastem jest dolnośląska Bielawa, dawniej znana z silnego ośrodka przemysłu włókienniczego - wspomina kpt. Żeglugi Wielkiej Elżbieta Trzeciak-Zawadzka ze Szczecina. - Tam prawie wszyscy pracowali w tych zakładach, moi rodzice także. Po zdaniu matury zachwyciłam się pięknem pracy na morzu pierwszej kobiety kpt. Żeglugi Wielkiej Danuty Walas-Kobylińskiej, o której można było wtedy przeczytać w prasie i którą także można było zobaczyć w telewizji. Przykład jej życia jako „morskiego wilka” stał się dla mnie wzorem ułożenia sobie ciekawszej przyszłości. W tamtych komunistycznych czasach tylko praca w marynarce handlowej otwierała legalnie „okno na świat” i spełniała marzenia o ciekawszym i materialne lepszym życiu. Najpierw podjęłam studia w Szczecinie w Wyższej Szkole Rolniczej na Wydziale Rybactwa Morskiego. Po pierwszym roku studiów odbywaliśmy miesięczną praktykę na kutrze rybackim, która dała nam możliwość poznania ciężkiej pracy rybackiej i tu się chyba wszystko zaczęło. Potem wystąpiłam o zgodę Ministra Żeglugi, abym mogła podjąć studia w Wyższej Szkole Morskiej. Nie było to takie proste, bo do gabinetu ministra w Warszawie nawet się nie było można dostać, ale akurat gościł w Szczecinie dyrektor Departamentu Kadr Ministerstwa Żeglugi i było mi dane poprosić go o przedstawienie mojej sprawy. Powiedział mi, że na pewno moja chęć studiowania w Szkole Morskiej zostanie zaakceptowana przez ministra. Po kilku tygodniach nerwowego oczekiwania nadeszła zgoda z podpisem samego ministra, że mogę studiować w męskim gronie w Wyższej Szkole Morskiej. Spełniło się pragnienie mojego dziewczęcego życia. Po dwóch latach studiów w Wyższej Szkole Rolniczej przeniosłam się na drugi rok studiów w Wyższej Szkole Morskiej na Wydziale Nawigacji w specjalności Połowy Morskie. Po jej ukończeniu w roku 1975 podjęłam pracę w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf” w Szczecinie, bo stamtąd miałam fundowane stypendium. Nigdy nie należałam do żadnej partii, dlatego na kurs kapitanów Żeglugi Wielkiej zostałam skierowana znacznie później; dyplom kapitana - pierwszej kobiety w tym stopniu w rybołówstwie polskim, odebrałam w roku 1990.
- Urodziłem się w Chojnicach na Pomorzu - opowiada starszy oficer mechanik Józef Zawadzki. - Przez 12 lat, czyli już w wieku sześciu lat aż do zdania matury w miejscowym liceum ogólnokształcącym byłem gorliwym ministrantem. Myślałem nawet o wstąpieniu do seminarium duchownego, ale Bóg powołał mnie do życia małżeńskiego i rodzinnego. Po maturze zachęcony przez kolegę z ławki szkolnej - pasjonata motoryzacji - zdałem do Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni na Wydział Mechaniczny, bo mając zawód mechanika, można pracować zarówno na morzu, jak i na lądzie. Taka asekuracja wydała się mi stosowna, gdybym nie wytrzymał długotrwałej rozłąki na morzu. Po ukończeniu gdyńskiej szkoły otrzymałem w roku 1969 nakaz pracy do szczecińskiego „Gryfu”. Elżbietę poznałem dopiero, gdy była słuchaczem V roku studiów w Wyższej Szkole Morskiej, a ja pracowałem na rybackich statkach jako III mechanik. Kiedyś nasza wspólna koleżanka podała mi nieprawdopodobną wiadomość: „Za rok przychodzi do nas pracować na statku absolwentka Szkoły Morskiej”. Pomyślałem sobie: „Ona chyba zwariowała, by pracować w tak ciężkim zawodzie, jakim jest rybołówstwo morskie. To jest przecież mordercza praca dla kobiety”. Ta jej niezwykła odwaga, miłość do morza i chęć na ciągłe ścieranie się z nieustępliwym żywiołem zachęciły mnie do poznania Elżbiety. Od trzydziestu lat jesteśmy szczęśliwym małżeństwem, w tym przez wiele lat było nam dane razem pływać na coraz nowocześniejszych statkach - przetwórniach rybackich oraz statkach towarowych.

Reklama

Bogdan Nowak: - Czym różni się praca w marynarce handlowej od trudu we flocie rybackiej?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Elżbieta Trzeciak-Zawadzka: - Przede wszystkim na statkach rybackich praca jest znacznie trudniejsza i bardziej stresująca. Trawlery były coraz lepiej wyposażone technicznie, które nie tylko łowiły ryby morskie, ale także na nich dokonywano ich filetowania i mrożenia. Załogi liczyły nawet do 80 osób. W czasie połowów cała załoga (poza kapitanem i lekarzem) ciężko i solidarnie pracowała nad przerobem ryb, by nic się nie zmarnowało. Bywało tak, że w czasie doby mieliśmy tylko 5-6 godzin snu. Ten nieraz nieludzki wysiłek na statku, będącym małym zakładem produkcyjnym na pełnym morzu, bardzo integrował rybaków, którzy mieli świadomość, że tylko wspólna zharmonizowana praca może przynieść nam wszystkim korzyści finansowe.

- Większość Waszego zawodowego życia spędziliście na morzu. A jednak znaleźliście czas i możliwość, by stać się rodziną?

Józef Zawadzki: - To prawda, bo ja ze swoich 38 lat marynarskiej pracy na morzu spędziłem 25 lat, a 13 lat na lądzie - wyjaśnia pan Józef. - Żona ma mniejszy staż pracy w rybołówstwie i administracji morskiej (27 lat), ale odpowiedzialność miała znacznie większą, bo przecież na morzu była przez tyle lat „pierwszą po Bogu”. W małżeństwie marynarskim trzeba było zaplanować ciążę, by dziecko mogło urodzić się na lądzie. Tak zorganizowali sobie rejsy rybackie, że „napływaliśmy” sobie bardzo dużo urlopów, nadgodzin i dni wolnych od pracy, że uzbierało się tego akurat dziewięć miesięcy. Zatem Ela cały okres ciąży przebywała na lądzie, znosząc ją dobrze. Potem w pomoc w wychowywaniu synka zaangażowali się moi teściowe, a nawet babcia żony (moi rodzice już nie żyli). Syn obecnie ma 28 lat i nie odziedziczył po nas cech marynarskich.

- Czy przebywając na bezkresach morskich, prowadząc statek, kapitan może być zdany tylko na swoje umiejętności i supernowoczesne wyposażenie nawigacyjne swego „pływającego domu”?

Elżbieta Trzeciak-Zawadzka: - Trawlerem B-29 udałam się wraz z rybacką załogą na Morze Beringa, na styku trzech stref ekonomicznych, by dokonać własnych połowów. Ten rejon morski znany jest z piekielnych sztormów. W czasie naszego rybackiego rejsu rozszalała się burza śnieżna. Kadłub statku ciężko pracował na bardzo wysokiej fali, a jej bryzgi zalewały dziób statku i natychmiast marzły. Trawler wyglądał jak eskimoskie igloo. Zamarzały też urządzenia kotwiczne, bo temperatura spadła do minus 20°C. Śnieg tak intensywnie sypał, że wokół nic nie było widać. „Tam, gdzie wieją tak silne wiatry, mewy latają bez piór” - mawiają, rybacy. Trzeba było przynajmniej dwa razy dziennie statek odwrócić z wiatrem, by nasza załoga mogła odkuć z lodu burtę, kotwicę… Walka o przetrwanie w tych ekstremalnych warunkach trwała miesiąc. O łowieniu ryb wtedy nie można było nawet myśleć. Statek był przechylony do pozycji 38 stopni i tak trwał. Otrzymaliśmy sygnał alarmowy: „Człowiek za burtą!”, ale nie byliśmy w stanie nawet pospieszyć z pomocą, bo sami walczyliśmy z nieokiełznanym żywiołem. Na szczęście rybakom pomogły rejsowe kutry, wydobywając ich z lodowatej wody. Wtedy w swojej bezsilności, stojąc na mostku kapitańskim, kiedy zawiodły wszystkie ludzkie i techniczne wysiłki, zwróciłam się do Boga o pomoc w błagalnej modlitwie różańcowej.

Józef Zawadzki: - I ja w swojej marynarskiej pracy dwukrotnie byłem przekonany, że to są już ostatnie minuty mojego życia. Pierwszy raz na statku „Kaczawa” łowiliśmy śledzie u wybrzeży Ameryki, w pobliżu Nowego Jorku. W czasie mocnej mgły rozbił nas o wiele większy od naszego radziecki statek rybacki. Przez wiele godzin walczyliśmy o utrzymanie naszego statku na powierzchni oceanu, a tym samym o nasze życie. W tym dramacie na wodzie modliłem się do Wszechmogącego Boga o ratunek i nasze życie zostało zachowane. Drugi raz taki niebezpieczny moment przeżyłem, gdy inny nasz statek osiadł na skałach i przełamał się. I znów błagalna prośba do Boga, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. W porę nadeszła pomoc i cała nasza załoga została szczęśliwie zabrana na pokład helikoptera.
Jeszcze jako uczeń chojnickich szkół przed lekcjami wstępowałem do kościoła na krótką modlitwę, by Pan Bóg wspierał mnie w czasie zajęć lekcyjnych. Ta bezgraniczna ufność Bogu pozostała mi na całe życie.
Teraz, gdy jesteśmy na niedzielnej Mszy św. w swoim parafialnym kościele, w czasie Przeistoczenia powierzam w cichej modlitwie trudne sprawy naszego życia małżeńskiego, rodzinnego i zawodowego; zawsze jestem wysłuchany i otrzymuję pomoc od Stwórcy.

2009-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

[ TEMATY ]

Fatima

100‑lecie objawień fatimskich

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Łucja była cioteczną siostrą rodzeństwa Marto. Pochodzili z podfatimskiej wioski Aljustrel, której mieszkańcy trudnili się hodowlą owiec i uprawą winorośli.

Wcześniej, zanim pastuszkom objawi się Matka Boża, przez ponad rok, od marca 1916 roku, przygotowuje ich na to Anioł. Na wzgórzu Loca do Cabeco dzieci odmawiają różaniec i zaczynają zabawę. Raptem, gdy słyszą silny podmuch wiatru widzą przed sobą młodzieńca. Przybysz mówi: Nie bójcie się, jestem Aniołem Pokoju, módlcie się razem ze mną". Następnie uczy ich jak mają się modlić, słowami: "O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie i kocham Cię. Proszę, byś przebaczył tym, którzy nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i nie kochają Ciebie". Nakazuje im modlić się w ten sposób, zapewniając, że serca Jezusa i Maryi słuchają uważnie ich słów i próśb.

CZYTAJ DALEJ

43. rocznica zamachu na Jana Pawła II

2024-05-12 22:59

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

43 lata temu, 13 maja 1981 roku, miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19 uzbrojony napastnik Mehmet Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały.

Wybuchła panika, a papieża, ciężko ranionego w brzuch i w rękę natychmiast przewieziono do kliniki w Gemelli, gdzie rozpoczęła się kilkugodzinna dramatyczna walka o jego życie. Cały świat w ogromnym napięciu śledził napływające doniesienia. Wszyscy zadawali sobie pytanie, czy Jan Paweł II przeżyje. Dziś miejsce zamachu na papieża upamiętnia płytka w bruku po prawej stronie przy kolumnadzie Placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

[ TEMATY ]

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Ks. Gautier Mornas zebrał informacje na ten temat we wszystkich francuskich diecezjach. „Skonsultowaliśmy się ze wszystkimi zespołami we Francji, które towarzyszyły dorosłym w ich przygotowaniach do chrztu przez ostatnie pięć lat. Prawie 35 proc. ochrzczonych przyznało, że dziedzictwo religijne było głównym i obiektywnym powodem ich nawrócenia”. W rzeczywistości nie jest to nic nowego. Czyż i Paul Claudel nie wszedł na drogę wiary po wizycie w katedrze Notre-Dame? - pyta kapłan.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję