Reklama

Włochy

Arcybiskup Mediolanu o Carlo Acutisie: święty nastolatek zachęcający do świętości

Świętym nastolatkiem zachęcającym swoich rówieśników do świętości nazwał arcybiskup Mediolanu Mario Delpini bł. Carlo Acutisa. Papież Franciszek zezwolił Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych na wydanie dekretu o uznaniu cudu przypisywanego jego wstawiennictwu. Otwiera to drogę do jego kanonizacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jest to znak, który ma zachęcać młodzież do posiadania poczucia własnej wartości, pielęgnowania śmiałych nadziei i zaprzeczania smutkowi świata. Carlo Acutis, ogłoszony świętym z powodu cudów dokonujących się za jego wstawiennictwem, wysłuchuje wszystkich naszych modlitw” - podkreślił metropolita mediolański.

Za cud wymagany do kanonizacji uznano uleczenie dziewczyny z Kostaryki. Przeszła ona operację z powodu urazu głowy, do którego doszło w wyniku wypadku. W tym czasie jej matka prosiła o wstawiennictwo bł. Acutisa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Carlo Acutis pozostaje wiecznie w wieku nastoletnim, by zaprzyjaźnić się z wszystkimi, którzy przechodzą przez ten wiek, teraz i w przyszłości, i zachęcić ich do pragnienia dorosłości, do rozpoznania własnego powołania do świętości. Święty nastolatek, bliski św. Franciszkowi, ze wzrokiem skierowanym ku górze, w dżinsach i bluzie spacerujący codziennie po ulicach, może być dla nas wszystkich świadkiem chęci życia, zamiłowania do dobra, zachwytu pięknem i wzorem do naśladowania dla tych, którzy podsycają płomień lampy, którą zapaliliśmy w Asyżu” - wskazał abp Delpini.

Carlo Acutis (1991-2006) już od najmłodszych lat codziennie odmawiał różaniec, a w wieku siedmiu lat poprosił o możliwość przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Jednocześnie był zwykłym chłopakiem: lubił biegać i grać w piłkę, fascynowały go komputery i nowe technologie. Uwielbiał zwierzęta, więc hodował psy, koty i rybki. Wspierał imigrantów, których spotykał w Mediolanie. Po swoich lekcjach pomagał w nauce młodszym kolegom i tworzył strony internetowe dla parafii oraz różnych projektów, w tym dla wolontariatu prowadzonego przez Instytut Leona XIII. Zaprojektował kilka wystaw multimedialnych, z których najsłynniejsza jest ta poświęcona cudom eucharystycznym. Jego aktywne życie niespodziewanie przerwała choroba. Początkowo myślano, że to zwykłe przeziębienie. Gdy trafił do szpitala, zdiagnozowano u niego ostra białaczkę szpikową.

Proces beatyfikacyjny Carla rozpoczął się w archidiecezji mediolańskiej w 2013 roku. W 2018 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 zatwierdził cud za jego wstawiennictwem. Carlo Acutis został beatyfikowany w 2020 roku w Asyżu, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 12 października.

2024-05-23 18:14

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: jutro Ojciec Święty prywatnie wręczy paliusze 46 arcybiskupom-metropolitom

[ TEMATY ]

arcybiskup

Franciszek

Turin For Young - 2015 /FACEBOOK.PL

Jutro, podczas Mszy św. z okazji uroczystości świętych Piotra i Pawła papież wręczy w formie prywatnej paliusze 46 arcybiskupom-metropolitom. Natomiast ich nałożenie nastąpi, zgodnie z nowymi normami, w poszczególnych diecezjach. Uroczystościom tym będą przewodniczyli nuncjusze apostolscy.

Oto nazwiska nowych arcybiskupów-metropolitów, którzy będą jutro koncelebrowali Mszę św. z Następcą Piotra:
CZYTAJ DALEJ

Mam na imię Polska i jestem alkoholikiem

2025-03-04 13:58

Niedziela Ogólnopolska 10/2025, str. 10-12

[ TEMATY ]

alkohol

alkoholizm

Adobe Stock

Polska ma drugie miejsce w Europie, jeśli chodzi o umieralność z powodu alkoholu. Codziennie z powodu jego nadmiernego spożycia umiera ok. stu Polaków.

Skala zniszczeń jest olbrzymia. Od 20 lat spożycie mocnych alkoholi na jednego mieszkańca Polski stale wzrasta, podobnie jak konsumpcja piwa i wina. Polacy co prawda piją z mniejszą częstotliwością niż średnia europejska, ale rzadziej nie oznacza mniej – picie weekendowe i na tzw. umór stanowi u części społeczeństwa rytuał, synonim dobrej zabawy i klucz do udanego życia towarzyskiego. Opowieści o pijackich ekscesach wciąż podbijają ocenę męskości i „usprawiedliwiają” swobodne zachowania kobiet.
CZYTAJ DALEJ

Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

2025-03-09 18:15

Paweł Wysoki

W pierwszą sobotę Wielkiego Postu abp Stanisław Budzik ustanowił 78 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

W tej grupie jest 70 mężczyzn, 7 sióstr zakonnych 1 dziewica konsekrowana, którzy przygotowali się do pełnienia posługi rozdzielania Komunii św. podczas kursu prowadzonego przez Centrum Formacji Liturgicznej Archidiecezji Lubelskiej im. św. Grzegorza Wielkiego. Jak informuje ks. Grzegorz Bogdański, duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy, dołączyli oni do grona ponad 500 takich osób, szczególnie oddanych Kościołowi. Posługa nadzwyczajnych szafarzy – mężczyzn i osób życia konsekrowanego – wpisana jest w życie Kościoła w Lublinie już od ponad 30 lat.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA
Niebędnik Katolika drukowany

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję