2 czerwca w Siemiatyczach odbyła się konferencja edukacyjna dla rodziców i nauczycieli „Wspólnie przeciw narkomanii”, którą zorganizowała Krystyna Wolanin, pełnomocnik burmistrza ds. przeciwdziałania narkomanii. Witając gości, zwróciła uwagę, że wiedza o narkomanii jest ciągle zbyt mała, gdy tymczasem narkotyki bez skrupułów wkraczają do domów, szkół i dyskotek. „Wszyscy musimy zaangażować się w zapobieganie tej pladze” - apelowała do zebranych.
Podczas konferencji dr Andrzej Kociuba, ordynator Oddziału Detoksykacyjnego dla Narkomanów ze Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie, wystąpił w prelekcją „Narkoman człowiek chory”. Mówił: „Narkoman to człowiek chory, a narkomania to choroba przewlekła, trwająca do końca życia i wymagająca leczenia. Nawet jeżeli ktoś osiągnie abstynencję po okresie używania narkotyków, to sam fakt jej utrzymywania nie jest gwarantem wyleczenia. Nawroty zdarzają się nawet po kilkudziesięciu latach. A często wszystko zaczyna się przypadkowo i bardzo niewinnie”.
Ks. Jarosław Błażejak w swoim wystąpieniu poruszył temat „Narkoman, człowiek niesprawny duchowo”. Wystąpienie duszpasterza było chrześcijańskim spojrzeniem na problem narkotyków. Kapłan wyjaśnił, że narkotyki prowadzą do zniewolenia fizycznego i duchowego, co jest niezwykle trudne do uzdrowienia i jest przeszkodą w zjednoczeniu z Bogiem. Podczas konferencji ks. Błażejak został odznaczony odznaką honorową Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. Duszpasterz przyznał, że to wyróżnienie będzie dla niego motywacją do dalszej pracy na rzecz zapobiegania narkomanii.
W dalszej części spotkania o procedurach szkolnej interwencji profilaktycznej mówiła pedagog i współautor programów profilaktycznych Magdalena Wardyńska-Ziółek. Z kolei prokurator Magdalena Szepietowska z Prokuratury Rejonowej w Siemiatyczach przedstawiła zebranym elementy wiedzy prawnej w myśl ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Konferencję wzbogaciła też część artystyczna przygotowana przez uczniów siemiatyckich szkół. Scenkę pantomimiczną „Katharsis - oczyszczenie” wykonali gimnazjaliści z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, na zakończenie spektakl profilaktyczny „Z pamiętnika narkomana chorego na AIDS” wykonali uczniowie z Koła Teatralnego działającego w Liceum Ogólnokształcącym.
Konferencja była elementem miejskich obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii. Na konferencję zaproszono rodziców, duchownych, wychowawców. Z kolei dzień wcześniej swoje „nie” wobec narkotyków miała okazję wyrazić młodzież. Pod hasłem „Przyłącz się i głośno powiedz STOP narkotykom” 1 czerwca zorganizowano happening, w którym wzięli udział uczniowie siemiatyckich szkół. Młodzież zaprezentowała swoje talenty estradowe, były taniec, śpiew, aerobik, teatr. Podczas imprezy wręczono nagrody laureatom konkursów na hasło promujące „Zdrowy styl życia” i na najlepszy esej na temat „Moje życiowe pasje bez nałogów”. Na zakończenie imprezy wysłuchać można było świadectwa i koncertu chrześcijańskiej grupy hip-hopowej z Warszawy „Teoretycznie Dobry Squad”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu