Reklama

Święto całej diecezji - kolejne odsłony

Niedziela podlaska 27/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie młodzieży przy Kopcu Pamięci Podlasia

Reklama

8 czerwca w sercu diecezji drohiczyńskiej przy Kopcu Pamięci Podlasia, wzniesionym na cześć Jana Pawła II, odbył się uroczysty zjazd szkół noszących imię Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Na spotkanie przybyło kilka tysięcy uczniów z terenu diecezji drohiczyńskiej, jak i przedstawicieli szkół noszących imię Papieża Polaka i Prymasa Polski z diecezji sąsiednich. Jak powiedział biskup drohiczyński Antoni Dydycz, „gromadzimy się tu, czcząc pamięć tych dwóch wielkich naszych rodaków, których losy Opatrzność związała na stałe ze sobą”. W czasie uroczystości każda ze szkół otrzymała flagę diecezji drohiczyńskiej oraz pamiątkowy medal. Również Ksiądz Biskup w uznaniu zasług w wychowaniu młodego pokolenia został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Spotkanie rozpoczęło się przy drohiczyńskiej katedrze, skąd młodzież z pocztami sztandarowymi przemaszerowała ulicami miasta na plac przy Kopcu Jana Pawła II. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i słowach powitania przybyłych gości i reprezentacji szkół odbył się Apel Młodych, połączony z modlitwą uwielbienia z dar wizyty Namiestnika Chrystusowego na Podlasiu i dramą przygotowaną przez uczniów. Następnie odczytany został dekret biskupi powołujący do istnienia sztandar diecezji drohiczyńskiej. Sztandar zdobią wizerunek Matki Kościoła, Patronki diecezji drohiczyńskiej, oraz flaga diecezji drohiczyńskiej. Bp Antoni przekazał go młodzieży, „aby go strzegła i przekazywała kolejnym pokoleniom”. Następnie przedstawiciele szkół noszących imię Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego odebrali z rąk Księdza Biskupa pamiątkowe medale. Tuż po momencie wręczenia pamiątkowych medali głos zabrał przedstawiciel Kuratorium Oświaty z Białegostoku, który wręczył bp. Dydyczowi medal w uznaniu zasług i zaangażowanie w „rozwój, formację i kształtowanie dzieci i młodzieży”. Takim samym odznaczeniem został wyróżniony burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym. Na zakończenie Ksiądz Biskup poświęcił również popiersie Papieża Polaka przed Zespołem Szkół w Drohiczynie.
Dalszy ciąg drohiczyńskiej uroczystości wypełnił festyn regionalny, związany także z tematyką ekologiczną oraz prezentacją niektórych szkół, połączony z koncertem galowym laureatów Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu - Podlasie 2009”. Koncert ewangelizacyjny zakończył drugi dzień jubileuszowych uroczystości upamiętniających 10. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Drohiczynie.

„Wielokulturowość w nauczaniu Jana Pawła II”

„Wielokulturowość w nauczaniu Jana Pawła II” - to hasło sympozjum naukowego, które odbyło się 9 czerwca w auli WSD w Drohiczynie. Sesję naukową, która wpisała się w uroczystości 10. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Drohiczynie, zorganizowało Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe. Spotkanie rozpoczął ordynariusz drohiczyński bp Antoni Dydycz, podkreślając niezwykle uniwersalny charakter zarówno osoby Papieża, jego nauczania, jak i całego pontyfikatu Jana Pawła II, który - jak mówił bp Antoni - „widział całego człowieka i każdego człowieka”. Następnie głos zabrał prezes DTN ks. prof. Edward Jarmoch, witając zgromadzonych, a jednocześnie kreśląc przebieg sesji naukowej w Drohiczynie.
Niezwykle ciekawy referat inaugurujący sympozjum pt. „Człowiek i kultura w ujęciu Jana Pawła II” wygłosiła s. prof. dr hab. Zofia Zdybicka, wieloletni pracownik naukowy KUL Jana Pawła II. Referat był poprzetykany osobistym świadectwem dotyczącym osoby Papieża Polaka, również pracownika naukowego KUL.
Kolejne referaty wygłosili przedstawiciele reprezentujący Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy, Akademię Podlaską z Siedlec oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie. W czasie sesji po raz pierwszy wręczono medale Jana Pawła II przyznane przez DTN. Wśród wyróżnionych tym odznaczeniem znalazł się bp Antoni Dydycz oraz wieloletni wikariusz generalny ks. inf. Eugeniusz Borowski - twórca i pierwszy dyrektor Muzeum Diecezjalnego im. Jana Pawła II w Drohiczynie oraz Archiwum Diecezjalnego, który obecnie przebywa w szpitalu po udarze.
W czasie obrad sympozjalnych młodzi przygotowali wspaniały montaż słowno-muzyczny nawiązujący do postaci Jana Pawła II. Można też było zapoznać się i nabyć specjalnie przygotowane na 10. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Drohiczynie publikacje książkowe i album przedstawiający barwne dzieje Drohiczyna i diecezji drohiczyńskiej.

10. rocznica pobytu Jana Pawła II w Drohiczynie

10 czerwca na placu nabożeństwa ekumenicznego w Drohiczynie, któremu 10 czerwca 1999 r. przewodniczył Jan Paweł II pod hasłem „Dziękujmy Panu, bo jest dobry”, odbyły się centralne uroczystości dziękczynienia 10. rocznicy pobytu Papieża na Podlasiu. Na spotkanie przybyli wierni z terenu diecezji drohiczyńskiej, jak i diecezji sąsiednich. Nie zabrakło również TV Trwam i Radia Maryja na czele z o. Tadeuszem Rydzykiem. W uroczystościach wziął także udział ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika „Niedziela”, z którym diecezja współpracuje od 15 lat. O godz. 15 na placu papieskiej celebry rozpoczęło się czuwanie modlitewne, na które złożyły się występy chórów oraz orkiestr strażackich. W godzinie lądowania helikoptera z Ojcem Świętym na pokładzie, czyli o godz. 18, na części placu papieskiej celebry, przy Kopcu Pamięci Podlasia, zwieńczonym pękniętym krzyżem, rozpoczęły się uroczyste Nieszpory o Bożym Ciele, którym przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, ostatni sekretarz Jana Pawła II, świadek jego odejścia z tego świata. W swojej homilii, nawiązując do hasła tamtej papieskiej pielgrzymki „Bóg jest Miłością” i słów Jana Pawła skierowanych do podlaskiego ludu, przypomniał - jak to nazwał - „wielki testament miłości”, zachęcając, żeby go strzec i przekazać następnym pokoleniom.
„Te słowa - mówił Ksiądz Arcybiskup - to samo chrześcijaństwo po prostu, to nie sam humanizm po prostu, to samo życie. Miłość bowiem stanowi miernik wszystkiego”. Homilię zakończył wezwaniem za Janem Pawłem II: „Musicie być mocni. (…) Ludu Podlasia, musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć”. Abp Mieczysław dokonał wraz z bp. Antonim poświęcenia Kopca Pamięci Podlasia wzniesionego ku czci Jana Pawła II z podlaskiej ziemi oraz odsłonięcia i poświęcenia pękniętego krzyża - symbolu spotkania ekumenicznego w Drohiczynie. O godz. 20 zgromadzeni uczestniczyli w przepięknym oratorium patriotycznym pt. „Polonia semper invicta”.
Abp Mokrzycki w godzinach porannych w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie przewodniczył Mszy św., którą - jak zaznaczył we wstępie - w tym wyjątkowym dla Podlasia dniu „pragnie ofiarować w intencji seminarium, modląc się za wszystkich kapłanów, alumnów, ale szczególnie w intencji dobrych i świętych powołań do seminarium drohiczyńskiego, powołań na miarę świętości Jana Pawła II”. W czasie homilii Metropolita Lwowski dzielił się bardzo osobistym i pełnym emocji świadectwem lat spędzonych u boku sługi Bożego Jana Pawła II. Dla alumnów przygotowujących się do kapłaństwa szczególnie ważne były słowa: „Wszyscy zastanawiali się, skąd czerpał siły Jan Paweł II. Drodzy młodzi przyjaciele, on był człowiekiem wielkiej modlitwy, bezgranicznego zaufania Chrystusowi. To stąd pochodziła jego siła. Takiej wiary z serca życzę każdemu z was tu obecnych”. Na koniec zaprosił alumnów do pracy na Ukrainie. Jak powiedział, „Kościół w Polsce, wierni i biskupi rozumieją, że potrzebna nam ich pomoc, za którą jesteśmy im bardzo wdzięczni”.
Kopiec Pamięci Podlasia, z którego rozpościera się wspaniały widok na miasto i dolinę Bugu, powstał z kilkuset ton ziemi przywiezionej przez wiernych i ludzi pochodzących z diecezji drohiczyńskiej i sąsiednich diecezji. Jego wysokość to prawie 10 m. Wieńczy go replika pękniętego krzyża z nabożeństwa ekumenicznego z 1999 r. w Drohiczynie, zespolonego ramionami Chrystusa i Piotrową siecią. Przeszło 2, 5-tonowy 10-metrowy metalowy krzyż wykonali ludzie związani z „Solidarnością” z hajnowskiej firmy HAMECH. Autorem przeszło 400-kilogramowego odlewu figury Chrystusa jest Zbigniew Fudalski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klinika Gemelli: spokojna noc papieża

2025-02-18 13:05

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Szpital Gemelli

Szpital Gemelli

Watykański rzecznik Matteo Bruni poinformował dziennikarzy w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej o stanie zdrowia Papieża, który jest hospitalizowany od 14 lutego w Klinice Gemelli. Ojciec Święty oddycha samodzielnie i kontynuuje terapię zaleconą przez personel medyczny. Papież zadzwonił również wczoraj do parafii w Gazie.

„Noc minęła spokojnie” - powiedział we wtorek wczesnym popołudniem Matteo Bruni. „Papież odpoczywał, dziś rano obudził się, zjadł śniadanie i poświęcił się czytaniu gazet, jak to robi regularnie” - dodał rzecznik Watykanu. Zebranych dziennikarzy poinformował, że dalsze informacje medyczne zostaną przekazane późnym popołudniem.
CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: pozwólcie Jezusowi żyć!

2025-02-18 20:57

[ TEMATY ]

peregrynacja

Popów

parafia św.Józefa Robotnika

Maciej Orman/Niedziela

– Pozwólcie Jezusowi żyć, tak jak zrobił to św. Józef – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. 18 lutego hierarcha przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafii św. Józefa Robotnika w Popowie.

Biskup wskazał, że patron tej wspólnoty to wspaniały robotnik, patron ludzi pracy, a także patron dobrej śmierci, ale jego najważniejszą misją było to, żeby wziąć do siebie Jezusa. Hierarcha podkreślił, że w pierwszej kolejności ziemski opiekun Syna Bożego pozwolił Mu się narodzić. Zachęcił, aby za przykładem św. Józefa pozwolić Jezusowi być obecnym w swoim życiu, mieć dla Niego czas i zgadzać się na Jego wolę. – Czy tak wygląda nasze życie? Ile jest w nim życia Bożego? – pytał bp Przybylski.
CZYTAJ DALEJ

Amerykańska administracja wspierała milionami dolarów lewicowe media i organizacje w Polsce

2025-02-19 10:19

[ TEMATY ]

media

lewica

Fundacja Grupa Proelio

Adobe Stock

Amerykańska administracja Joe Bidena wydała w ostatnich latach wiele milionów dolarów na wsparcie lewicowych mediów i organizacji w Polsce, bezpośrednio ingerując w ten sposób w nasze życie publiczne i wpływając na wyniki wyborów w 2023 r. - informuje Fundacja Grupa Proelio.

Od 2021 r. Ambasada USA w Warszawie przekazała 14 bezpośrednich grantów w łącznej wysokości 325 tys. dolarów na inicjatywy ruchu lgbt. To była jednak tylko kropla w morzu środków, które Amerykanie przekazali na propagandę polityczną i ideologiczną w Polsce w ostatnich latach. Znacznie większe kwoty, idące w miliony dolarów, trafiły do lewicowych mediów i organizacji pozarządowych za pomocą pośredników takich jak DexisConsulting Group, Internews Network, National Endowment For Democracy, Prague Civil Society Center czy German Marshall Fund of the United States. Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego USAID i Amerykański Kongres przekazywali pieniądze pośrednikom, a oni dystrybuowali je dalej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję