Reklama

Ingres Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego

4 kwietnia br. o godz. 11 (w sobotę przed Niedzielą Palmową) odbędzie się ingres nowego metropolity abp. Andrzeja Dzięgi. Ingres jest uroczystością liturgicznego wejścia nowego biskupa do diecezji i objęcia w zarząd jej kościoła katedralnego. Odbywa się to podczas uroczystej procesji przy biciu dzwonów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy Metropolita, zgodnie z ceremoniałem kościelnym będzie przywitany przed drzwiami bazyliki archikatedralnej i wprowadzony przez kapitułę katedralną do jej wnętrza. Podczas uroczystej Mszy św. nastąpi odczytanie listu nuncjusza apostolskiego o nominacji, a następnie będzie miało miejsce przekazanie władzy przez nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka, który w symbolicznym geście wręczy nowemu rządcy pastorał poprzednika, a potem przedstawiciele duchowieństwa i laikatu złożą homagium (hołd posłuszeństwa) nowemu ordynariuszowi.
Katedra pw. św. Jakuba w Szczecinie będzie świadkiem piątego już z kolei ingresu. Pierwszy odbył się 8 października 1972 r., a diecezję w zarząd obejmował bp Jerzy Stroba. Następny miał miejsce w Niedzielę Palmową 8 kwietnia 1979 r., gdy zwierzchnictwo nad diecezją obejmował bp Kazimierz Majdański. Ingres pierwszego metropolity abp. Mariana Przykuckiego odbył się również w Niedzielę Palmową - 12 kwietnia 1992 r., drugiego zaś - abp. Zygmunta Kamińskiego w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 23 maja 1999 r.
Nowemu Księdzu Arcybiskupowi redakcja „Kościoła nad Odrą i Bałtykiem” życzy odwagi w podejmowaniu zamierzonych decyzji i realizacji postawionych celów, a także mocy Ducha Świętego w czytelnym przekazie Chrystusowej Ewangelii za przyczyną patronów archidiecezji: Maryi, Matki Kościoła, i św. Ottona z Bambergu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Dzieciątka Jezus

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Dzieciątko Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna odmawiana przed Świętami, może pomóc nam lepiej przygotować się na ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia. Niech tegoroczne świętowanie będzie wypełnione Bożą Miłością. Nowennę do Dzieciątka Jezus odmawiamy przed uroczystością (16-24 grudnia) lub w okresie Bożego Narodzenia.

Przyjdź, Panie Jezu
CZYTAJ DALEJ

Abp Gänswein: zbieram materiały do beatyfikacji Benedykta XVI

2025-12-17 13:46

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Już od pewnego czasu otrzymuję wiele e-maili i listów zawierających świadectwa cudownych wydarzeń, które miały miejsce po modlitwie i przyzywaniu wstawiennictwa papieża Benedykta. Świadectwa te docierają do mnie z całego świata, są bardzo szczegółowe i dokładne. Zbieram je w miarę ich napływania” - wyznał w wywiadzie dla dziennika Il Tempo były sekretarz zmarłego papieża, a obecnie nuncjusz apostolski na Litwie, w Łotwie i Estonii, abp Georg Gänswein. Rozmawiał z nim Francesco Capozza.

Il Tempo: Ekscelencjo, czy to prawda, jak ktoś napisał, że przed śmiercią papieża Franciszka doszło między wami do pojednania?
CZYTAJ DALEJ

Ronald Hicks arcybiskupem Nowego Jorku. Zastępuje kard. Dolana

2025-12-18 17:44

[ TEMATY ]

Nowy Jork

Papież Leon XIV

Bp Ronald Hicks

@Vatican Media

Ronald Hicks, nowo mianowany arcybiskup Nowego Jorku

Ronald Hicks, nowo mianowany arcybiskup Nowego Jorku

Biskup Ronald Hicks, został mianowany przez Papieża Leona XIV nowym arcybiskupem Nowego Jorku. Zastępuje w tej funkcji kardynała Tymothy’ego Dolana, który osiągnął wiek emerytalny i złożył rezygnację na ręce Ojca Świętego. Nowy arcybiskup dorastał niedaleko miejsca, gdzie wychowywał się obecny Papież. Przez kilka lat współpracował z kard. Blase Cupichem.

Nominowany przez Papieża nowy arcybiskup ma 58 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1994 roku, a sakrę biskupią otrzymał w 2018 roku. Oo 2020 roku był biskupem diecezji Joliet w amerykańskim stanie Illinois. Wcześniej, od 2015 roku pomagał kardynałowi Blase’owi Cupichowi w kierowaniu Archidiecezją Chicago jako biskup pomocniczy i wikariusz generalny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję