To była bardzo cenna konferencja, która zwróciła uwagę na list apostolski Jana Pawła II pozostający dotychczas jakby w cieniu innych dokumentów papieskich - mówi bp Adam Bałabuch. - Rocznica jego ogłoszenia, a także zbliżający się Światowy Dzień Chorego były doskonałą okazją do zastanowienia się i przypomnienia jego treści.
Konferencja odbyła się w Głogowie w Domu „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II. To ośrodek duszpasterstwa chorych, gdzie organizowane są w ciągu roku turnusy rekolekcyjno-rehabilitacyjne dla chorych i niepełnosprawnych.
- W Głogowie zebrało się grono ludzi związanych z problemami ludzi chorych i niepełnosprawnych, byli też sami chorzy - mówi Biskup Pomocniczy diecezji świdnickiej.
Sympozjum miało na celu pogłębić przedstawiony w liście problem cierpienia. Zaproszeni prelegenci są przedstawicielami różnych dziedzin nauki - teologii, pedagogiki, językoznawstwa, historii.
Jednym z tematów poruszanych podczas sesji był problem cierpienia w kulturze europejskiej - wykład na ten temat wygłosił o. prof. Jacek Salij OP. O teologii cierpienia w nauczaniu Jana Pawła II opowiedział ks. dr Jan Jagiełka z KUL-u, a wykład o pastoralnym wymiarze listu apostolskiego wygłosił bp dr Adam Bałabuch.
- Cierpienie może działać również twórczo i wychowawczo - mówił bp Bałabuch. - Nie tylko na samego chorego, ale także na jego otoczenie - rodzinę, najbliższych. W swoim wykładzie starałem się - w kontekście listu apostolskiego i pracy duszpasterskiej - pokazać, jak można nieść pomoc chorym i cierpiącym, jak te osoby mogą przez swoje cierpienie, przez swój krzyż, ubogacać Kościół.
W czasie spotkania s. prof. Ewa J. Jezierska OSU wygłosiła wykład zatytułowany „Pawłowa odpowiedź na pytanie «dlaczego cierpienie?» - rozważanie w kontekście listu apostolskiego «Salvifici doloris»”. Odbyła się również dyskusja panelowa „Kiedy cierpienie zbawia?” prowadzona przez ks. dr Andrzeja Dragułę.
Sympozjum towarzyszyła m.in. projekcja filmu „Brat Papieża” opowiadającego o pracy w szpitalu i okolicznościach śmierci Edmunda Wojtyły oraz otwarcie wystawy fotograficznej laureata Grand Press Photo 2008 Pawła Łącznego oraz br. Pawła Gondka OFMCap, a także występ Ewy Błaszczyk.
- Myślę, że dzięki temu spotkaniu udało się zwrócić uwagę na potrzebę rozważań o cierpieniu, którego doświadcza każdy człowiek - mówił bp Adam Bałabuch.
Pomóż w rozwoju naszego portalu