Reklama

Wielkopostna troska o życie

List pasterski na Wielki Post

W listach na Wielki Post nawiązuję zwykle do hasła programu duszpasterskiego. Tym hasłem są w tym roku słowa: „Otoczmy troską życie”. Realizacji opracowanego po raz pierwszy diecezjalnego programu duszpasterskiego poświęcone były rejonowe spotkania dla księży oraz spotkanie przedstawicieli rad parafialnych z całej diecezji.
Nasz Zbawiciel, Dobry Pasterz, mówił do uczniów: „Ja przyszedłem po to, aby (owce) miały życie i miały je w obfitości” (J 10, 10). U progu Wielkiego Postu pragnę Was zachęcić najpierw do szczególnej troski o życie duchowe, a następnie przypomnieć o czynach, które są wyrazem troski o życie doczesne, a wspomniane są w naszym programie duszpasterskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Diecezjanie!

Reklama

1. Okres Wielkiego Postu czasem szczególnej troski o życie duchowe
W tegorocznym Orędziu na Wielki Post papież Benedykt XVI pisze: „Na początku Wielkiego Postu, który jest drogą intensywnego przygotowania duchowego, Liturgia zachęca nas do trzech praktyk pokutnych, bardzo bliskich biblijnej i chrześcijańskiej tradycji - modlitwy, jałmużny i postu, abyśmy jak najlepiej mogli przygotować się do obchodów Świąt Wielkanocy”. Zaznaczmy, że te praktyki pokutne są wyrazem troski o nasze życie duchowe. Papież podkreśla w swym orędziu wartość postu i pisze: „Pismo Święte i cała chrześcijańska tradycja uczą, że post pomaga unikać grzechu i tego wszystkiego, co do niego prowadzi. (...) Praktyka postu była bardzo rozpowszechniona we wspólnocie pierwszych chrześcijan (por. Dz 13, 3; 14, 22; 27, 21; 2 Kor 6, 5). Również Ojcowie Kościoła mówią o mocy postu, która chroni przed grzechem, tłumi pragnienia «starego Adama» i przeciera w sercach ludzi wierzących drogę ku Bogu. Post jest także częstą praktyką świętych wszystkich epok i przez nich zalecaną. Św. Piotr Chryzolog napisał: «Duszą modlitwy jest post, a życiem postu miłosierdzie. Kto się więc modli, niech pości, a kto pości, niech spełnia uczynki miłosierdzia, niech wysłucha proszącego, który chce być słyszany. W ten sposób otwiera dla siebie uszy Boga, który nigdy się nie zamyka na głos błagającego» (Kazanie 43: PL 52, 320.332)”.
Ojciec Święty przypomina, że przez post i modlitwę pozwalamy, by Chrystus przychodził i by zaspokajał największy głód, jakiego doświadczamy w naszym wnętrzu: głód i pragnienie Boga. Za Ojcem Świętym zachęcam, aby „w okresie Wielkiego Postu wierni częściej praktykowali post, indywidualnie i wspólnotowo, oddając się ponadto słuchaniu Słowa Bożego, modlitwie i uczynkom miłosierdzia. (...) Niech zatem Wielki Post posłuży każdej rodzinie i każdej chrześcijańskiej wspólnocie do oddalenia wszystkiego, co rozprasza ducha, i pogłębienia tego, co karmi duszę, otwierając ją na miłość Boga i bliźniego. Myślę szczególnie o intensywniejszej modlitwie, lectio divina, częstszym przystępowaniu do sakramentu pojednania oraz aktywnym uczestniczeniu w Eucharystii, a przede wszystkim w niedzielnej Mszy św”.
Zachęcam Was, Drodzy Diecezjanie, do udziału w rekolekcjach parafialnych oraz tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych. Gromadźcie się licznie na nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalach.

2. Czyny wielkopostne będące wyrazem troski o życie własne i bliźnich
Chrześcijanin ma się troszczyć nie tylko o własne życie duchowe, ale także o życie doczesne i wieczne swych sióstr i braci. Różne są formy tej naszej troski o życie.
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego - 25 marca - obchodzić będziemy Dzień Świętości Życia. W tym dniu od lat okazujemy troskę o życie najbardziej bezbronnych, poczętych, ale jeszcze nienarodzonych dzieci. W intencji dziecka zagrożonego w łonie matki zabiciem możemy podjąć duchową adopcję, czyli modlitwę w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Modlitwa ta polega na codziennym odmawianiu przez dziewięć miesięcy jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Zachęcam do podejmowania Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Dla wielu chorych ważnym lekarstwem i ratunkiem dla ich życia jest krew. Często, zwłaszcza w czasie wakacji, słyszymy i czytamy, że w szpitalach brakuje krwi dla ratowania życia ludzkiego. Okażmy naszą troskę o życie osób, które potrzebują krwi. Może nam też kiedyś potrzebna będzie czyjaś krew. Dołączmy do członków organizowanych Parafialnych Grup Honorowego Krwiodawstwa. Odpowiedzmy chętnie na apel duszpasterzy, by oddać krew. Okolice Lwówka Śląskiego nazwane zostały „Zagłębiem krwiodawstwa”. Oddaje się tam rocznie około tysiąca litrów krwi. Niech także w innych częściach diecezji wzrasta liczba honorowych dawców krwi.
Codziennie dochodzą do nas wiadomości o wypadkach drogowych. Wiele osób ginie w tych wypadkach. Często przyczyną wypadków są nietrzeźwi kierowcy. W trosce o życie własne i naszych bliźnich nigdy nie siadajmy za kierownicą samochodu czy motocykla po spożyciu alkoholu. Nie pozwólmy też osobom, które spożyły alkohol, zasiąść za kierownicą. Do kierowców kieruję apel: przestrzegajcie przepisy drogowe! Pamiętajcie również o „Dekalogu kulturalnego kierowcy”, który niedawno temu przedstawiony został w tygodniku „Gość Niedzielny”. Są tam m. in. takie zdania: „Na drodze będę szanował bliźniego swego. Będę ustępował miejsca pojazdom włączającym się do ruchu. Będę zatrzymywał się przed przejściami dla pieszych. Nie będę rozmawiał przez telefon komórkowy podczas jazdy. Nie będę wyrzucał żadnych przedmiotów przez okno samochodu. (...) Będę pamiętał, że życie moje, moich bliskich oraz innych użytkowników drogi może zależeć ode mnie”.
Pewna część chorych objęta jest opieką paliatywną w hospicjach stacjonarnych i domowych. Chodzi tu o opiekę nad ludźmi cierpiącymi terminalnie na choroby nowotworowe. Wyrazem troski o życie jest Ruch Hospicyjny zajmujący się tymi chorymi i ich rodzinami. Wyrażam wdzięczność tym, którzy ten ruch wspomagają, i zachęcam do włączania się wolontariuszy do tego ruchu. W ostatnim czasie w Ośrodku Edukacyjno-Opiekuńczym „Samarytanin” w Legnicy odbyło się szkolenie kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy wspomagać będą hospicja domowe. Sługa Boży Jan Paweł II wielokrotnie dawał wyraz swojego poparcia, a nawet podziwu, dla bezinteresownej pomocy bliźniemu. 5 grudnia 2001 r., na zakończenie Międzynarodowego Roku Wolontariatu, Papież skierował do ochotników z całego świata słowa uznania. Mówił wówczas m.in.: „Cóż takiego skłania wolontariusza do poświęcenia swego życia dla innych? Przede wszystkim naturalny odruch serca, który przynagla każdego człowieka do pomocy drugiemu - swemu bliźniemu. Jest to bez mała «prawo istnienia». Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać innym coś z siebie, doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał”.
Wyrazem troski o życie jest działalność charytatywna. Wymaga ona nie tylko otwartego serca i otwartych dłoni każdego wiernego, ale potrzebne są także formy zorganizowanej pomocy. Wraz z Caritas Diecezji Legnickiej apeluję o tworzenie parafialnych zespołów i szkolnych kół Caritas w naszej diecezji. Tych ostatnich mamy w porównaniu z innymi diecezjami za mało. Cieszę się z każdego nowo powstałego szkolnego koła Caritas.
Sługa Boży Jan Paweł II podkreślał, że młodzież jest nadzieją Kościoła. Do młodzieży mówił: „Musicie od siebie wiele wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Trzeba od siebie wiele wymagać, żeby zachować czystość serca. Zachęcam do tworzenia w duszpasterstwie młodzieży Ruchu Czystych Serc. Strona internetowa tego ruchu informuje, że powstał on „z inicjatywy dwumiesięcznika «Miłujcie się!» i jest odpowiedzią na nieczystość i półprawdy, jakie serwuje nam świat. Nie mówi o niczym nowym, przynagla jedynie do zawierzenia Chrystusowi własnej osoby. Pozwala zauważać zniewolenia, które pod przykrywką dobra czyhają na różnych zakrętach naszych dróg. Ślubujemy troskę o trwanie w stanie łaski uświęcającej, o czyste serce. Dla tego czystego serca podejmujemy się abstynencji od współżycia płciowego aż do czasu zawarcia związku małżeńskiego i walki o wolność od wszelkich nałogów”. Patronką tego ruchu jest bł. Karolina Kózkówna.
Wiele mówi się i pisze o sprawach ekologii, o ochronie środowiska naturalnego. Nasze życie i zdrowie w wielkiej mierze zależą od zdrowej ziemi, wody i powietrza. Wszyscy dbajmy o nasze środowisko naturalne. Nie zaśmiecajmy naszych gór, rzek i lasów. Dbajmy o piękno i czystość wokół naszych domów. Troskę o ochronę naszego środowiska naturalnego rozwija Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu. Ruch ten winien znajdować coraz to nowych zwolenników.
W Wielkim Poście wszyscy zróbmy rachunek sumienia z naszej troski o życie duchowe oraz z troski o życie doczesne nas i naszych bliskich. Podejmijmy dobre wielkopostne postanowienia.
Duszpasterzy zachęcam, by wykorzystali materiały związane z programem duszpasterskim przekazane wszystkim parafiom.
Na wielkopostną troskę o życie duchowe i doczesne wszystkim Diecezjanom z serca błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wasz Biskup

+ Stefan Cichy

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pół miliona pielgrzymów przekroczyło Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej

W ciągu dwóch pierwszych tygodni Jubileuszu, ponad 545,5 tys. wiernych przeszło już przez Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra. „To doniosły początek” – mówi proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, abp Rino Fisichella, odpowiedzialny za organizację Jubileuszu.

Pielgrzymi udający się, aby przejść przez Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej, wyruszają z otwartego niedawno po remoncie placu Piazza Pia, który łączy via della Conciliazione z deptakiem przed Zamkiem św. Anioła. Jak podkreśla w komunikacie prasowym abp Fisichella ich liczna obecność, to ważne świadectwo oraz znak tego, że pielgrzymi czują się bezpiecznie w Wiecznym Mieście. Zapewnia też, że Dykasteria ds. Ewangelizacji, współpracująca ze służbami i władzami miasta, nieustannie pracuje nad zapewnieniem pielgrzymom jak najlepszego przyjęcia.
CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Chersoń: dyrektor Caritas ranny po ataku rosyjskiego drona

2025-01-07 21:05

[ TEMATY ]

Chersoń

dyrektor Caritas

rosyjski dron

(Amministrazione della città di Kherson)

Samochód ks. Makara po rosyjskim ataku

Samochód ks. Makara po rosyjskim ataku

Dyrektor Caritas w Chersoniu został ranny po ataku rosyjskiego drona. Ks. Ihor Makar był w drodze do jednej z obsługiwanych przez niego parafii. Towarzyszyli mu klerycy z seminarium Drohobyczu, którym na szczęście nic się nie stało. Greckokatolicki kapłan będzie musiał przejść operację usunięcia odłamka z nogi. „Życie tutaj jest naprawdę niebezpieczne, ale moim powołaniem jako księdza jest być blisko ludzi, którzy chcą tu zostać” – mówi ks. Makar.

Do ataku doszło wczoraj w pobliżu Zelenivki niedaleko Chersonia. „Jechaliśmy za jednym z naszych parafian, zauważyłem drona na niebie. Z powodu mrozu droga była bardzo śliska, nie mogliśmy ani się zatrzymać, ani zawrócić... Zdałem sobie sprawę, że ten dron prawdopodobnie nas namierza” – relacjonuje ks. Makar. Eksplozja spowodowana przez drona rozbiła szyby, a także przedziurawiła koła i drzwi samochodu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję