Reklama

Niedziela Sandomierska

Z Chrystusem ze śmierci do życia

Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej w bazylice katedralnej w Sandomierzu, w trakcie której udzielił katechumenom sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, zaś wierni odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne.

2024-03-30 21:54

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólną modlitwę czuwania przed zmartwychwstaniem Chrystusa, rozpoczął obrzęd poświęcenia ognia i Paschału. Przy jego świetle i zapalonych przez wiernych świec w świątyni odśpiewano Orędzie Paschalne, wyjaśniające symbolikę światła, którym jest Chrystus powstający z mroku śmierci do życia. Następnie wierni wysłuchali rozbudowanej do kilku czytań Liturgii Słowa.

Biskup Nitkiewicz zwracając się do zebranych, mówił, że Chrystus pokonujący śmierć powinien w nas budzić nadzieję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Śmierć Chrystusa rozdarła na strzępy serca Jego uczniów i przyjaciół. Przepasana żałobnym kirem nadzieja na realizację wcześniejszych zapowiedzi Nauczyciela ledwie się tliła. Znamy dobrze to uczucie z własnego doświadczenia, gdy odchodzi ktoś bliski albo dowiadujemy się o lekarskiej diagnozie, która stawia pod znakiem zapytania naszą przyszłość.

Możemy próbować odwrócić uwagę od śmierci, tak jak nakrywa się prześcieradłem ciała zmarłych. Możemy złagodzić dramatyzm chwili dobierając piękne słowa. Liberalno-lewicowa propaganda oswaja społeczeństwo z ideą tzw. „godnej” śmierci, czyli eutanazji, a w przypadku aborcji, mówienie o śmierci czy raczej zabójstwie nienarodzonego dziecka wzbudza w pewnych środowiskach oburzenie. Pomimo tego śmierć nic sobie z tego nie robi, a któregoś dnia przyjdzie po mnie i po Ciebie.

Tylko Jezus Chrystus znalazł na nią sposób. Tylko On umarł, zmartwychwstał – pokonał śmierć – i króluje na wieki. „Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy, choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy” – śpiewamy w sekwencji wielkanocnej – mówił kaznodzieja.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W dalszej części homilii zwracając się do katechumenów, Ordynariusz Sandomierski podkreślał, że przez sakrament chrztu jesteśmy złączeni z Chrystusem. Kaznodzieja zachęcał także, aby cieszyć się życiem doczesnym, które jest przedsionkiem życia wiecznego.

Reklama

- Przez sakrament chrztu uczestniczymy w zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią. „Jeżeli bowiem przez śmierć, podobną do Jego śmierci, zostaliśmy z Nim złączeni w jedno, to tak samo będziemy z Nim złączeni w jedno przez podobne zmartwychwstanie” (Rz 6,5) – zapewnia nas św. Paweł apostoł.

Apostoł Narodów mówi w ten sposób o sakramencie, który za chwilę przyjmiecie, drodzy katechumeni. Umrze w was stary człowiek i narodzicie się na nowo z wody oraz z Ducha Świętego. Staniecie się uczestnikami zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i grzechem, mając przed sobą otwartą drogę do życia wiecznego. Będziecie mogli powiedzieć za św. Augustynem, który wspominając po latach swój chrzest napisał w „Wyznaniach”: „Zostaliśmy ochrzczeni, i znikł od razu niepokój dręczący nas z powodu przeszłego życia”.

Nie trzeba jednak pogardzać ziemskim życiem. Wręcz przeciwnie. Należy się nim cieszyć, zabiegać, aby trwało jak najdłużej. Jest ono bowiem przedsionkiem życia wiecznego. Stanowi przygotowanie na ostateczne spotkanie z Chrystusem. Daje okazję do tego, by stać się Jego współpracownikami w budowaniu Królestwa Bożego.

Taka będzie również wasza misja, drodzy katechumeni. Celebrujecie dzisiaj waszą Paschę, czyli przejście, w tym wypadku ze śmierci do życia. Nie chodzi o jednorazowy ruch, o przesunięcie się w lewo bądź w prawo. To ciągła wędrówka, niestrudzone pokonywanie kolejnych przeszkód. Ciągle naprzód za Chrystusem nowym Mojżeszem. Pamiętajmy, że naszym przeznaczeniem jest wieczność, która w Jezusie zaczyna się tu i teraz – mówił bp Nitkiewicz.

Podczas Mszy Wigilii Paschalnej Biskup Ordynariusz poświęcił wodę chrzcielną, a następnie udzielił sakramentu chrztu i bierzmowania dwóm dorosłym mężczyznom.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W trakcie liturgii wszyscy zgromadzeni odnowili swoje przyrzeczenia złożone podczas sakramentu chrztu. Podczas Komunii świętej nowo ochrzczeni przystąpili również po raz pierwszy do Stołu Pańskiego, przyjmując komunię świętą.

Reklama

Liturgię swoim śpiewem upiększył Chór katedralny oraz schola parafialna.

Na zakończenie modlitwy Biskup Krzysztof Nitkiewicz życzył neofitom oraz wszystkim zgromadzonym odwagi i konsekwencji w wyznawaniu wiary w zmartwychwstałego Chrystusa.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Porównuję to do sytuacji duchowej, w której wielu mówi, że nie potrzebujemy wiary, religii, czy duchowych wartości, skupiając się wyłącznie na edukacji i umiejętnościach praktycznych. Jednak gdy życie stawia nas przed trudnymi wyzwaniami, okazuje się, że brak tych wartości odczuwamy najbardziej. W odcinku opowiem także o Sigrid Undset, noblistce, która mimo ateistycznego wychowania, odnalazła swoją duchową drogę, co znacząco wpłynęło na jej życie i twórczość.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 Kwietnia 2024 r., czwarta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Święty, który nie szczędził siebie

2024-04-22 16:00

Marzena Cyfert

O. Robert Krawiec, kapucyn, krajowy asystent Grup Modlitwy Ojca Pio z relikwią - rękawicą o. Pio.

O. Robert Krawiec, kapucyn, krajowy asystent Grup Modlitwy Ojca Pio z relikwią - rękawicą o. Pio.

W parafii św. o. Pio we Wrocławiu-Partynicach nauki głosił o. Robert Krawiec, krajowy asystent Grup Modlitwy Ojca Pio. Kapłan udzielał indywidualnego błogosławieństwa niezwykłą relikwią – rękawicą św. o. Pio. Nosząc ją w San Giovanni Rotondo, o. Pio błogosławił i rozgrzeszał proszących go o pomoc.

W homilii o. Krawiec nawiązał do opowiadania o sprowadzaniu owiec do zagrody przez kilkunastu pasterzy. Każdy z nich stanął w innym miejscu i nawoływał swoje owce, a one znając głos swojego pasterza, bezbłędnie do niego trafiały. Postawił pytanie, czy znamy głos naszego Opiekuna – Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję