Reklama

Parafia z benedyktyńskim rodowodem

Niedziela płocka 2/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początek parafii dali benedyktyni. Najprawdopodobniej pod koniec XI wieku została ufundowana kolegiata z ośmioma kanonikami i prepozytem. Możliwe, że pierwotny kościół stał nad Wisłą, naprzeciw kościoła dominikanów płockich. W 1253 r. został zniszczony przez powódź. Kolejne świątynie niszczyły najazdy Czechów, Krzyżaków, Szwedów, jak również powodzie i pożary. Obecny, murowany kościół jest już szóstą świątynią w historii Radziwia. Konsekrował ją 7 września 1902 r. arcybiskup warszawski Wincenty Chościak Popiel. Pod koniec II wojny światowej świątynia została spalona przez hitlerowców. Odbudował ją ks. Aleksander Strużyński.
Warto zatrzymać się przed tym kościołem, przed piękną figurą Niepokalanej, która ocalała nietknięta z wielkiego pożaru z 1945 r. W niszy kościoła widnieje inna figura przedstawiająca patrona parafii św. Benedykta. Legenda podaje, że podobną figurę świętego mieszkańcy Radziwia przed wiekami wykradli z płockiej katedry. Wreszcie kościół i plebania pamiętają dwie szczególne postaci przyszłych papieży. W latach 20. minionego stulecia na Radziwiu zatrzymał się ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI. W dniach 12-13 listopada 1966 r. na Radziwiu przebywał kard. Karol Wojtyła. O tej wizycie przypomina pamiątkowa tablica na murze plebanii.

Ruchy i stowarzyszenia

„Radziwie należy do Płocka, ale czuje swoją odrębność. Wśród mieszkańców jest kultywowana tradycja miejsca, jak również troska o kościół i parafię” - mówi proboszcz ks. Krzysztof Jaroszewski. „Przed wiekami mieszkańcy Radziwia spełniali funkcje służebne wobec Kościoła, ich szczególnym zadaniem było podtrzymywanie ognia w katedrze”. Ten stary zwyczaj dziś wyraża się w zaangażowaniu w życie duszpasterskie parafii.
Na Radziwiu prężnie działa rada duszpasterska i gospodarcza. Skupia 30 osób. Ważnym zapleczem duchowym jest 15 kół Żywego Różańca. W życie parafii angażują się: Ruch Odnowy w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie oraz Wspólnota Krwi Chrystusa. Zespół Charytatywny przeprowadza m.in. kiermasze i sprzedaże przedświąteczne. W życiu liturgicznym parafii biorą udział: Służba Liturgiczna Ołtarza, chór parafialny oraz schola dziecięca. Kolejną grupą, w której szeregi angażują się młodzi parafianie, to Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Prawdziwą chlubą parafii jest Parafialny Klub Sportowy „Benedykt”. Skupiona w nim młodzież osiąga wiele sukcesów w rozgrywkach sportowych. W minionych latach parafia Radziwie zorganizowała 5 diecezjalnych parafiad.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

W parafii w ostatnich latach kontynuowano prace przy obróbkach blacharskich nad wejściami do kościoła, zainstalowano rynny spustowe, odgromiono kościół i wieżę, kładąc wokół niego opaskę zabezpieczającą. Zainstalowano również alarm przeciwwłamaniowy połączony z monitoringiem, wymieniono nagłośnienie, poprawiono oświetlenie kościoła. Renowacji zostały poddane zabytkowe organy. Wiele prac wykonano także wokół kościoła. Na placu przy świątyni odnowiono stojącą na postumencie 100-letnią figurę Matki Bożej, wokół zaś wybudowano kamienny murek. Odnowiony został parkan, a drzewa na terenie przykościelnym zostały poddane pielęgnacji. Na cmentarzu położono kostkę starobrukową, zostało poszerzone też wejście na cmentarz. Usunięto 30 drzew oraz położono instalację pod nagłośnienie terenu. Dokonano zamiany działek, by w przyszłości można było powiększyć plac cmentarny. Przeprowadzono również prace remontowe na plebanii. W domu parafialnym powiększono 2 pomieszczenia dla młodzieży, zaadaptowano nowe pomieszczenia pod świetlicę dla dzieci, zostały odnowione także mieszkania księży wikariuszy. Wymieniono piec oraz pomalowano dach budynku.
Wiele istotnych prac wykonano także w kościele w Sendeniu. Dokończono prace montażu podwójnych okien. Wymalowano ściany kościoła. Wstawiono nowe ławki, wykonane w miejscowym tartaku. „W tym roku podjęliśmy się poważnego wezwania - położenia posadzki na kościele, w prezbiterium płytek marmurowych oraz obłożenia nimi tabernakulum, ołtarza i ambonki” - podkreślał z dumą Ksiądz Proboszcz. Prace w kościele w Sendeniu prowadzone są z reguły z ofiarności parafian, którzy wykazują duże zaangażowanie w sprawy kościoła. „Kolejno każda rodzina sprząta kościół, układa kwiaty, przygotowuje świątynię do sprawowania nabożeństw” - mówi duszpasterz.

Reklama

Przebieg wizytacji

10 października 2008 r. do płockiego Radziwia przybył bp Piotr Libera. Pasterz diecezji odwiedził Szkołę Podstawową i Gimnazjum im. Jana Pawła II. Następnie na cmentarzu parafialnym wraz z wiernymi i harcerzami modlił się w intencji zmarłych. Kolejnym punktem programu było spotkanie z dziećmi uczęszczającymi do świetlicy miejskiej. Dzieci przedstawiły „Bajki profilaktyczne”. Ksiądz Biskup zwiedził pomieszczenia świetlicy, a na zakończenie spotkania otrzymał obraz wykonany własnoręcznie przez podopiecznych. Biskup Piotr spotkał się także z młodzieżą z Klubu Profilaktyki Środowiskowej „Amicus”, mającym swoją siedzibę w domu parafialnym.
Po południu Ksiądz Biskup spotkał się z przedstawicielami stowarzyszeń i grup parafialnych, po czym udał się do kościoła filialnego w Sendeniu, gdzie wierni czekali na Pasterza diecezji na progu kościoła. Dla nich, jak mówili, było to naturalne i spontaniczne przyjęcie gościa na progu domu, aby później wspólnie wejść do świątyni. Ciągle żywa w pamięci mieszkańców jest historia budowy kościoła, związana z postacią ks. prał. Strużyńskiego. Swoją determinacją doprowadził on do powstania pierwszej w diecezji płockiej świątyni poświęconej Bożemu Miłosierdziu. Wraz ze zgromadzonymi Biskup Piotr modlił się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Punktem kulminacyjnym wizytacji była Msza św. ingresowa, w trakcie której bp Libera udzielił sakramentu bierzmowania przygotowanej młodzieży.

Reklama

Parafia pw. Benedykta w Płocku-Radziwiu

Patron parafii: św. Benedykt
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego
Kościół filialny w Sendeniu Dużym: pw. Miłosierdzia Bożego
Dekanat: gąbiński
Terytorium parafii: Płock (część), Łąck (część ul. Kolejowej), Dzierzązna, Popłacin, Sendeń Duży, Sendeń Mały
Proboszcz parafii: ks. Krzysztof Jaroszewski
Wikariusze: ks. Marek Kardasz, ks. Maciej Szostak
Katechetka: Marzena Matkowska
Organista: Magdalena Ołdakowska
Zakrystian: Marek Jędrzejowski
Msze św. w niedzielę: 8.30, 10, 11.30, 16.30, Sendeń: 11.15
Strona internetowa parafii: www.benedykt.home.pl

Z parafii Radziwie... s. Jacenta Gościniak, Rzym

Ks. Włodzimierz Piętka: - Płockie Radziwie to rodzinna parafia Siostry. Jakie są szczególne wspomnienia, związane z tą wspólnotą?

S. Jacenta Gościniak: - To osoba ks. prał. Strużyńskiego, wieloletniego proboszcza. Przede wszystkim pamiętam jego wielkie człowieczeństwo. Zawsze był obecny w parafii. Wymowna była jego obecność na Radziwiu, zwłaszcza w czasie powodzi w 1982 r. Był prawdziwą ostoją parafii. Gdy chorował mój tata i trzeba było nagle wezwać pogotowie, szliśmy do księdza, bo wtedy jedynie na plebanii był telefon. Ksiądz zawsze był przejęty trudnymi sytuacjami i żywo zainteresowany. Był ojcem, bo znał wszystkich. Gdy widział jakąś nieuporządkowaną sytuację bądź spotykał na ulicy pijaną osobę, śmiało mówił: „ja ciebie chrzciłem, a jak się teraz zachowujesz...”, „ja ciebie znam...”. I rzeczywiście znał wszystkich, jak ojciec.

- Pewnie z parafią Radziwie wiążą się początki powołania zakonnego. Jakieś obrazy, fakty są szczególnie ważne dla powołania Siostry do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia?

- Ks. prał. Strużyński wspominał, że kiedyś rekolekcje w parafii głosił ks. Michał Sopoćko, „gorliwy kapłan, który zapalił parafię do kultu Bożego Miłosierdzia”, jak mówił proboszcz. Pamiętam nabożeństwa majowe, różańcowe czy Gorzkie żale, kiedy kościół był wypełniony ludźmi. Ta siła wiary i świętości pomagała mi rosnąć.

- Od 19 lat przebywa Siostra w Rzymie, w tym przez długi czas była Siostra świadkiem pontyfikatu Jana Pawła II. Proszę podzielić się tym doświadczeniem.

- Duchowo i fizycznie chodziłam za Ojcem Świętym. Ponieważ nasz dom znajduje się bardzo blisko Watykanu, starałam się korzystać z każdej możliwej okazji, aby być blisko Papieża. Miałam zawsze pragnienie, aby otrzymać jego błogosławieństwo i dar modlitwy, a Jan Paweł II zawsze hojnie tego daru udzielał. Na modlitwie z Ojcem Świętym obejmowałam wszystkich, także moją rodzinną parafię.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

90-lecie parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie

2024-06-16 08:10

Katarzyna Artymiak

Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie obchodzi w tym roku 90 lat istnienia. Piękny jubileusz wspólnota parafialna przeżywała poprzez misje święte, które naturalnie łączyły się z uroczystością Najświętszego Serca Jezusowego. Misje poprowadzili księża sercanie: Czesław Bloch i Piotr Chmielecki, natomiast Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Stanisław Budzik. Jako wotum wdzięczności za 90 lat parafii została poświęcona odnowiona kaplica spowiedzi wraz obrazem Jezusa Miłosiernego, którego pierwszy wizerunek pod kierunkiem s. Faustyny Kowalskiej został namalowany w Wilnie przez Eugeniusza Kazimirowskiego także w 1934, czyli w tym samym roku, co powstanie parafii. Wkrótce zostaną tu umieszczone relikwie dwóch polskich błogosławionych spowiedników: ks. Michała Spoćki oraz o. Honorata Koźmińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Polska przegrała z Holandią 1:2 w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-16 16:55

[ TEMATY ]

Euro 2024

PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Grupa D: Polska - Holandia 1:2 (1:1).

Bramki: 1:0 Adam Buksa (16-głową), 1:1 Cody Gakpo (29), 1:2 Wout Weghorst (83).

CZYTAJ DALEJ

Lektura nie tylko dla parafian

2024-06-16 17:01

[ TEMATY ]

Sanktuarium św. Józefa w Warszawie

Edgar Sukiennik

archiwum parafii św. Józefa

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

W diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na warszawskim Kole zaprezentowano dzisiaj dwie publikacje dokumentujące dawne i najnowsze dzieje wspólnoty parafialnej na szerokim tle dzielnicy.

Pierwsza książka autorstwa Aldony Konkiel Kalendarium parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie na Kole w latach 2022–2023 to już druga publikacja z serii kalendarium parafii św. Józefa. Dwa lata temu autorka wydała drukiem obszerne kalendarium dokumentujące dzieje najnowsze parafii. Tym razem oddaje do rąk czytelników nieco krótsze, ale bardzo bogate pod względem merytorycznym kalendarium za ostatnie dwa lata. W tym czasie w parafii miało miejsce wiele ważnych wydarzeń, jak chociażby jubileusz 35-lecia nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu, czy ustanowienie relikwiarium ze zbiorem ponad 200 relikwii świętych i błogosławionych. To jeden z największych zbiorów relikwii w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję