Reklama

Kościół

Intensywny rok Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej

Włodzimierz Rędzioch rozmawia z amb. Adamem Kwiatkowski.

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie, na początku roku Papież Franciszek spotyka się z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej i wygłasza do dyplomatów doroczne przemówienie, w którym analizuje sytuację na świecie. Tegoroczne przemówienie wygłoszone 8 stycznia było dłuższe niż w roku ubiegłym, co odzwierciedla wagę i złożoność problemów dzisiejszego świata, gdyż „przeżywa on okres coraz większej liczby konfliktów, które powoli przekształcają to, co wielokrotnie nazywałem «trzecią wojną światową w kawałkach», w prawdziwy i w pełnym tego słowa znaczeniu konflikt globalny” – jak podkreślił Papież.

Wśród dyplomatów uczestniczących w spotkaniu z Franciszkiem był również ambasador Adam Kwiatkowski reprezentujący Polskę przy Stolicy Apostolskiej. Audiencja u Papieża stała się dla mnie okazją do rozmowy z ambasadorem o mijającym roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Ambasadorze, jak minął Panu rok 2023r.?

- Był to czas intensywnej pracy, właściwie od pierwszego dnia mijającego roku, który rozpoczął się od pogrzebu Papieża Benedykta XVI. Pielgrzymki Ojca Świętego, Jego działania na forum międzynarodowym, spotkania międzyreligijne i ekumeniczne, Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, mianowanie nowych kardynałów i zmiany w Kurii Rzymskiej, wreszcie odbywający się w październiku synod o synodalności - to tylko niektóre wydarzenia, które skupiały naszą uwagę i w których braliśmy udział. W szczególny sposób koncentrowaliśmy się na polityce wschodniej Stolicy Apostolskiej, podejmując liczne działania i inicjatywy, by zaprezentować stanowisko Polski i jej działania podejmowane na rzecz wspierania Ukrainy walczącej z rosyjskim agresorem.

Włodzimierz Rędzioch

- Czy Ambasada zajmowała się także sytuacją u naszego drugiego sąsiada, na Białorusi?

-Oczywiście, w licznych rozmowach z przedstawicielami Sekretariatu Stanu dyplomaci polscy podnosili sprawę łamania praw człowieka na Białorusi, w tym prześladowania działaczy mniejszości polskiej. Wspólnie z ambasadą Litwy przy Stolicy Apostolskiej nasza placówka organizowała projekty na rzecz wspierania opozycji demokratycznej na Białorusi - m.in. w maju Mszę św. w intencji więźniów politycznych na Białorusi w dniu ich święta ustanowionego przez opozycję białoruską, a we wrześniu spotkanie dla korpusu dyplomatycznego i Kurii Watykańskiej z Natalią Pinczuk, żoną laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego, aresztowanego i wiezionego przez reżim Łukaszenki.

Reklama

- Jakie są kontakty Ambasady ze Stolicą Apostolską?

- Mamy stałe kontakty ze Stolicą Apostolską. W Sekretariacie Stanu informowaliśmy o priorytetach polskiej polityki zagranicznej. Pytaliśmy o stanowisko Stolicy Apostolskiej w ważnych dla Polski kwestiach, w szczególności dotyczących kwestii wschodnich.

- Jest Pan nie tylko ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej, ale także przy Zakonie Maltańskim. Jakie są stosunki Polski z Zakonem?

- Zakon Maltański w maju ubiegłego roku wybrał na Wielkiego Mistrza: Fra’ John Dunlop. Tym samym można powiedzieć zakończył się etap wyboru władz i wdrożenia w życie nowych regulacji dotyczących Zakonu. Prowadzimy z Zakonem Maltańskim stały dialog. Cieszę się, że w tym roku w Krakowie odbędzie się zjazd szpitalników zakonnych z całego świata, w którym ma wziąć udział Wielki Mistrz. Ma on zostać przyjęty w Warszawie także przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę. To wielkie wyróżnienie dla Związku Polskich Kawalerów Maltańskich i dla Polski. To wyraz uznania dla działań podejmowanych w Polsce w niesieniu pomocy naszym ukraińskim sąsiadom.

- W mijającym roku do Włoch i Watykanu przyjechało wielu polskich polityków i przedstawicieli instytucji państwowych. Jaka jest rola Ambasady w czasie wizyt państwowych w Watykanie?

- Ambasada koordynuje i organizuje wizyty polskich delegacji w Watykanie. Wśród nich były trzy wizyty Prezydenta RP (styczeń – wz. z pogrzebem Benedykta XVI, kwiecień – wizyta w Bazylice św. Piotra wz. z rocznicą śmierci św. Jana Pawła II, październik – rocznica wyboru św. Jana Pawła II: Msza św. w Bazylice św. Piotra, koncert zespołu Mazowsze w Bazylice Santa Maria Maggiore oraz ceremonia przekazania odznaczenia byłemu nuncjuszowi w Polsce abp. Pennacchio). Natomiast w styczniu placówka zorganizowała wizytę Małżonki Prezydenta RP, w trakcie której Pierwsza Dama spotkała się z polskim duchowieństwem na pierwszym historycznym spotkaniu noworocznym. Kobietom z Watykańskiego korpusu dyplomatycznego mówiła o podejmowanych w Polsce różnych formach wsparcia humanitarnego dla obywateli Ukrainy. We wrześniu, kilka dni po beatyfikacji rodziny Ulmów, współorganizowaliśmy wizytę marszałek Sejmu RP, E. Witek, w jej trakcie organizując pokaz filmu dokumentalnego „Przykazanie miłości. Historia rodziny Umów z Markowej” przeznaczony dla dyplomatów trzech korpusów dyplomatycznych akredytowanych w Rzymie. Ponadto Ambasada była aktywnie zaangażowana w przeprowadzenie wizyt Premiera RP Mateusza Morawieckiego, który brał udział w pogrzebie Papieża Benedykta XVI, oraz wielu ministrów, parlamentarzystów oraz delegacji przedstawicieli różnych instytucji państwowych i samorządowych.

Reklama

- Zauważyłem, że zależy Ambasadorowi na utrzymywaniu ścisłych kontaktów z Polakami mieszkającymi i pracującymi w Watykanie…

-To prawda. Podjąłem konkretne działania mające na celu identyfikację możliwie jak największej liczby Polaków pracujących w strukturach watykańskich m.in. - w kwietniu zorganizowałem spotkanie z Polakami, pracującymi w watykańskiej dyplomacji. Obecni byli Polacy pełniący funkcje dyplomatyczne (zastępców nuncjuszy) w nuncjaturach w ponad 10 państwach oraz ci, którzy pracują w I i II Sekcji Sekretariatu Stanu, łącznie ok. 20 osób. Było to pierwsze tego typu spotkanie w historii. Ambasadę RP odwiedzali Polacy nuncjusze apostolscy oraz pochodzący z Polski i ze wschodu hierarchowie kościelni pracujący na co dzień na całym świecie. Drzwi naszej placówki zawsze były i są otwarte dla Polaków zasiadający w zarządach Zgromadzeń Zakonnych - cieszę się ze jest ich tak wielu. Cieszę się, że w listopadzie polskie duchowieństwo zostało zaproszone na piknik jaki organizowaliśmy z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Domu Generalnym Sióstr Nazaretanek. W dniu 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową liczni polscy duchowni wzięli również udział w Mszy św. w Bazylice św. Piotra i koncercie zespołu Mazowsze - świętowaliśmy tą wielką rocznicę z udziałem Pana Prezydenta i Jego Małżonki. Chciałem też podkreślić kontakty Ambasady ze środowiskami akademickimi, w tym m.in. rektorami papieskich uniwersytetów: Uniwersytetu Gregoriańskiego oraz Uniwersytetu św. Krzyża.

Reklama

Włodzimierz Rędzioch

- Dla polskiego Kościoła był to rok szczególny ze względu na beatyfikację rodziny Ulmów, która odbiła się szerokim echem w świecie. Jak ambasada włączyła się w „nagłośnienie” tego wielkiego wydarzenia?

- Nasza placówka podjęła szereg działań związanych z beatyfikacją rodziny Ulmów. Sam brałem udział w uroczystościach beatyfikacyjnych rodziny Ulmów oraz w wydarzeniach związanych z beatyfikacją We wrześniu współorganizowaliśmy wizytę studyjną dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej, której celem był ich udział w beatyfikacji, poznanie miejsc związanych z Ulmami a zatem zapoznanie dziennikarzy z historią i kulturą Polski oraz przybliżenie relacji polsko-żydowskich. W grudniu nasza placówka zorganizowała również prezentację wystawy i albumu Grzegorza Gałązki na Papieskim Uniwersytecie św. Krzyża poświęconej rodzinie Ulmów i ich beatyfikacji.

- Zdaję sobie sprawę, że w naszej krótkiej rozmowie nie mogliśmy wymienić wszystkich działań i przedsięwzięć Ambasady, ale już te, o których wspomnieliśmy świadczą jak intensywny dla Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej był miniony rok.

2024-01-15 13:00

Oceń: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan udostępni szpitalowi lądowisko helikopterów

[ TEMATY ]

Watykan

Margita Kotas

Rzymski szpital pediatryczny Dzieciątka Jezus na wzgórzu Janikulum będzie mógł korzystać z lądowiska helikopterów w Ogrodach Watykańskich. Zaaprobowane przez Sekretariat Stanu porozumienie w tej sprawie podpisali: sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego bp Fernando Vérgez Alzaga i szefowa szpitala, należącego do Stolicy Apostolskiej, Mariella Enoc.

Gubernatorat zezwolił szpitalowi na całodobowe lądowania i starty powietrznych karetek wiozących chorych i helikopterów przewożących organy do przeszczepu. Porozumienie jest też pierwszym krokiem do pełnego włączenia watykańskiego heliportu do regionalnej sieci reagowania w nagłych wypadkach.

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na Koncert Uwielbienia

2024-05-29 22:18

plakat organizatorów

    Już jutro, w Boże Ciało odbędzie się kolejny Koncert Uwielbienia w Zakliczynie!

    Koncert odbędzie się po raz 9! W czwartek 30 maja na terenach rekreacyjnych Klasztoru OO. Franciszkanów w Zakliczynie (ul. Klasztorna 2) o godz. 18. 30 rozpocznie się wydarzenie, w ramach którego zebrani będą uwielbiać Pana modlitwą, muzyką, śpiewem i tańcem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję