Reklama

Kościół

Zainaugurowano 16. edycję stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II

W formie on-line zainaugurowano 16. edycję stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, której laureatami jest 250 młodych osób, wyróżniających się działalnością artystyczną, społeczną, naukowa i sportową.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Warszawa

stypendium

stypendyści

portal-informacyjny.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stypendystom pogratulował Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Zaprezentowano również film, którego bohaterami jest pięcioro laureatów poprzednich edycji stypendiów.

- Poczujcie wagę tego co robicie, rozwijajcie swoje talenty, cieszcie się z tego, co macie - powiedziała przewodnicząca komisji stypendialnej Ewa Masny - Askanas, podkreślając, że kontakt ze stypendystami to jedno

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

z ważniejszych doświadczeń jej życia a śledzenie ich pracy i rozwoju sprawia ogromną radość i satysfakcję.

Podczas inauguracji zaprezentowano film, będący elementem kampanii „Stypendia, które tworzą przyszłość Warszawy” prezentującej cele i potencjał stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Bohaterami kampanii jest pięć młodych osób, laureatów stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II: Nikodem – aktywista społeczny, autor wielu projektów realizowanych w ramach warszawskiego budżetu obywatelskiego; Nikola i Wiktoria – siostry, karateczki, medalistki Mistrzostw Polski; Karolina – dyrygentka chóralna i pianistka oraz dr n. med. Paweł Salwa, urolog, twórca Polskiego Centrum Urologii Robotycznej, jeden z czołowych operatorów robota da Vinci w Europie. Ich historie pokazują, że poprzez udział w programie, młodzi otrzymują coś więcej niż tylko wsparcie finansowe – mają szansę na rozwój indywidualnych pasji, działanie we wspólnocie i współtworzenie społeczności ludzi zaangażowanych w kształtowanie przyszłości Warszawy. Kampania pokazuje, że przyszłość Warszawy leży w rękach młodych ludzi, którzy, dzięki wsparciu Urzędu Miasta, mają szansę przygotować się do odpowiedzialnych zadań w przyszłości. Autorzy kampanii chcą zwrócić uwagę, że stypendia to nie tylko pomoc finansowa, ale także autorski program edukacyjny, który umożliwia jego uczestnikom wszechstronny rozwój, zapewnia możliwość realizowania własnych pomysłów, pobudza do podejmowania nowych wyzwań i stawiania sobie ambitnych celów oraz uczy funkcjonowania we wspólnocie.

Reklama

Stypendystom pogratulował też Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Inauguracja odbyła się w formie online. Można ją było śledzić na profilu Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II na Facebooku oraz na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II – operatora stypendiów. Spotkanie prowadził aktor Maciej Musiał.

W trakcie 15 lat realizowania programu m.st. Warszawa przyznało ponad 9000 stypendiów uczniom i studentom ze stołecznych szkół i uczelni. Celem stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II jest dobrze ukierunkowane wsparcie dla utalentowanej młodzieży uczącej się i studiującej w Warszawie, by bez przeszkód mogła rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Warunkiem ubiegania się o stypendium, poza pobieraniem nauki w Warszawie, jest uzyskanie odpowiedniej średniej ocen na koniec ostatniego roku szkolnego lub akademickiego oraz średni miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekraczający określonej wysokości. W 2020 roku była to kwota 1700 zł netto na członka rodziny. Kluczowe jest też ponadprzeciętne zaangażowanie kandydatów w naukę, sport, sztukę lub działalność społeczną.

Każdego roku nabór wniosków o stypendium prowadzony jest w dwóch etapach: pod koniec czerwca i w lipcu – dla uczniów oraz we wrześniu i na początku października – dla studentów.

- Warszawa jest miastem hojnie wspierającym młodych i wrażliwym na ich potrzeby, od lat bardzo świadomie i konsekwentnie stawiającym na młodych – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy. Dzięki stypendiom m.st. Warszawy pomagamy określać młodym cele i stymulujemy ich rozwój osobisty i zawodowy tak, by te cele były osiągalne i osiągane. Stypendia są nie tylko uhonorowaniem za dokonania, którymi zgłaszający mogą się wykazać mając 10, 15 czy 20 lat, ale pomagają również młodym określić, kim są i kim zamierzają być, otwierają im drzwi, by mogli sięgać po więcej. Przewodnicząca Rady podkreśla, że w latach 2005-2020, dzięki środkom finansowym uchwalanym przez Radę Warszawy przyznano przeszło 9 000 stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Na ten cel miasto przekazało już niemal 39 mln zł. W tym roku szkolnym i akademickim stypendia przyznano ponad 250 osobom – podkreśla Ewa Malinowska-Grupińska i dodaje: wszystkim stypendystom i stypendystkom m.st. Warszawy im. Jana Pawła II życzę, by mieli szeroko rozpostarte skrzydła i by niosły ich one pozwalając sięgać coraz wyżej.

Reklama

- Obecny system rekrutacyjny do szkół nie promuje znaczenia zaangażowania, współpracy. Przy rekrutacji do liceów i techników trzy punkty za aktywność społeczną niewiele znaczą wobec punktów za wysokie wyniki w nauce i „czerwony pasek”, tytuł laureata itp. Doskonale rozumiem, dlaczego młodzi ludzie koncentrują się częściej na indywidualnym rozwoju, a następnie – na osiąganiu indywidualnych sukcesów zawodowych – mówi Sylwia Żmijewska-Kwiręg, Dyrektorka Programowa i Członkini Zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej. W świetle tego, stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, które wyróżniają uczniów za osiągnięcia nie tylko na polu artystycznym, naukowym czy sportowym, ale także społecznym, są bardzo cenną inicjatywą. Doceniają tych uczniów i te uczennice, którzy są motorami szkolnych lub lokalnych działań społecznych, niekoniecznie mając podobne osiągnięcia w sferze naukowej.

Zainteresowania i osiągnięcia stypendystów odpowiadają profilowi programu stypendialnego, w którym głównym kryterium podlegającym ocenie jest zaangażowanie i osiągnięcia w dziedzinach nauki, sportu, sztuki i działalności społecznej.

- Choć wyjątkowe zdolności wyrastają z potencjału dziecka, to ich rozwój i realizacja wymagają sprzyjających warunków środowiskowych. Czasem przejawiają się od najmłodszych lat, ale bywa, że dopiero spotkanie z jakimś człowiekiem, wzięcie udziału w pewnym wydarzeniu czy przedsięwzięciu działa jak iskra uruchamiająca uśpione dotąd możliwości – komentuje psycholog dr Aleksandra Piotrowska.

Reklama

– Co bardzo ważne – dzieci o wyjątkowych zdolnościach czy pasjach rodzą się we wszystkich kręgach i rodzinach. Niestety nie wszystkie wzrastają w warunkach umożliwiających rozkwit i urzeczywistnienie w pełni ich potencjałów i możliwości. W naszym wspólnym interesie (bo przecież dzięki swoim zdolnościom podnoszą jakość nie tylko własnego życia) jest ich wspieranie.

- Naszą kampanią chcemy pokazać, że istnieje alternatywa dla dominującego dziś indywidualistycznego podejścia młodych ludzi do życia, pracy i kryteriów sukcesu osobistego – mówi Joanna Korzeniewska, rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II. Realizowany przez nas od 15 lat program stypendialny pozwala wzbogacić indywidualny rozwój o kontekst wspólnoty i działania na jej rzecz. Jego kluczowym założeniem jest promowanie działań na rzecz wspólnego dobra i realizowanie wizji kompleksowego, integralnego rozwoju każdego stypendysty – dodaje.

Centrum Myśli Jana Pawła II to instytucja kultury m.st. Warszawy, która w intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata. Centrum działa w obszarze kultury, edukacji i budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jako miejsce spotkań i dialogu tworzy przestrzeń współpracy ze środowiskiem naukowym i artystycznym ponad podziałami kulturowymi i ideologicznymi.

Jest operatorem Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów i studentów, organizatorem dwóch warszawskich festiwali: Nowe Epifanie i Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju oraz inicjatorem i właścicielem multimedialnego portalu JP2online.pl stanowiącego pierwsze, kompleksowe źródło wiedzy o papieżu w Polsce i na świecie.

2020-12-09 18:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywy pomnik Jana Pawła II

Niedziela wrocławska 42/2015, str. 1

[ TEMATY ]

stypendyści

Archiwum Fundacji

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia we Wrocławiu

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia we Wrocławiu

11 października 70 studentów spośród liczącej ponad 100 osób wrocławskiej wspólnoty Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zorganizowało Dzień Papieski w stolicy archidiecezji. Obchodzony w całej Polsce i poza jej granicami XV Dzień Papieski ukazuje najpiękniejszy z pomników wzniesionych w hołdzie Wielkiemu Polakowi: żywy pomnik, złożony z życiorysów tysięcy młodych ludzi. Marzeniem Papieża Polaka była integralna formacja i wykształcenie młodych Polaków, których szanse edukacji ograniczają warunki bytowe. Upamiętniając pontyfikat św. Jana Pawła II, KEP powołała w 2000 r. Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, jako owoc pielgrzymki papieskiej w 1999 r. Z grupy 2500 stypendystów w całym kraju, którym Fundacja co roku pomaga w nauce, rozwijaniu swoich pasji i talentów, we Wrocławiu uczy się i studiuje ponad 100 osób. Żyją tu we wspólnocie – nawzajem troszcząc się o siebie, o swoją formację duchową, nie ustając w służbie innym. Bezinteresownie wspierają lokalne inicjatywy, pomagają przy organizacji wydarzeń religijnych i kulturalnych, jako wolontariusze udzielają korepetycji, angażują się w Duszpasterstwa Akademickie i życie parafii. Jednocześnie wiodą skromne życie żaków, a oddani każdej dobrej sprawie nadzwyczaj efektywnie dzielą – a raczej mnożą czas na naukę, formację i służbę.

CZYTAJ DALEJ

43. rocznica zamachu na Jana Pawła II

2024-05-12 22:59

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

43 lata temu, 13 maja 1981 roku, miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19 uzbrojony napastnik Mehmet Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały.

Wybuchła panika, a papieża, ciężko ranionego w brzuch i w rękę natychmiast przewieziono do kliniki w Gemelli, gdzie rozpoczęła się kilkugodzinna dramatyczna walka o jego życie. Cały świat w ogromnym napięciu śledził napływające doniesienia. Wszyscy zadawali sobie pytanie, czy Jan Paweł II przeżyje. Dziś miejsce zamachu na papieża upamiętnia płytka w bruku po prawej stronie przy kolumnadzie Placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

2024-05-13 18:50

[ TEMATY ]

George Weigel

Ks. Tomasz Podlewski

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

Weigel, który napisał m.in. biografię polskiego papieża zatytułowaną "Świadek nadziei", wziął w poniedziałek udział w dyskusji w Centralnym Przystanku Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję