Reklama

Turystyka

Z modlitwą przez świat

Pielgrzymowanie to forma modlitwy, która pozwala umacniać własną wiarę. Jak wielkim bogactwem dla człowieka może być pielgrzymowanie, pokazał Pielgrzym Świata – św. Jan Paweł II. Między innymi przez swoje liczne pielgrzymki stawał się coraz bardziej papieżem, którego określono mianem „Wielki”.

Niedziela Ogólnopolska 2/2024, str. 60-61

[ TEMATY ]

pielgrzymki

Artur Matiaszczyk

Lourdes

Lourdes

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymki to nie zwykłe podróże turystyczne, lecz szansa przeżycia czegoś wyjątkowego, przede wszystkim na poziomie duchowym. Wiedzą o tym pracownicy Konsorcjum.pl Trade & Travel Company, eksperci z pasją w organizowaniu pielgrzymek. Ta pasja i profesjonalizm przekładają się na zadowolenie pielgrzymów, którzy nie muszą się martwić o nic poza przeżywaniem duchowym. Dobry standard świadczeń, należyta opieka nad pielgrzymami, dbałość o szczegóły w organizacji i realizacji programu są ich wielkim atutem. Komfort i poczucie bezpieczeństwa pozwalają bowiem pielgrzymom skupić się na poszukiwaniu Boga. Należy zaznaczyć, że zawsze najważniejszym punktem wszystkich programów pielgrzymkowych są codzienna Msza św. i opieka duchowa.

Jakie pielgrzymki warto odbyć? Nie można nie wspomnieć o pielgrzymce do Rzymu, zwanego Wiecznym Miastem. To niewątpliwie jeden z ważniejszych punktów na mapie turystyki pielgrzymkowej. Centrum Rzymu to nie tylko przepiękne bazyliki, ale również majestatyczne zabytki z czasów starożytnych, takie jak np. Koloseum. W programie pielgrzymki znajduje się również Watykan, gdzie można podziwiać Muzea Watykańskie – jeden z największych zbiorów sztuki na świecie z eksponatami od antyku po XX wiek – oraz Kaplicę Sykstyńską ze słynnymi freskami Michała Anioła. Bardzo ważnym duchowym przeżyciem jest uczestnictwo we Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II. Ostatnim punktem pielgrzymki jest przejazd na Monte Cassino, miejsce, które jest symbolem odwagi polskich żołnierzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ciekawa jest również pielgrzymka „Sanktuaria Włoch”, która prowadzi przez najważniejsze miejsca dla pielgrzymów, od Lanciano – miejsca cudu eucharystycznego, przez miasto św. Ojca Pio – San Giovanni Rotondo, majestatyczny Rzym, siedzibę Ojca Świętego – Watykan, miejsce działalności św. Franciszka – Asyż, aż na północ Włoch, do Wenecji – malowniczego miasta ulokowanego na lagunie poprzecinanej licznymi kanałami, gdzie pielgrzymi mogą się zachwycić m.in. bazyliką św. Marka.

Reklama

Pielgrzymka do Portugalii daje możliwość odwiedzenia dwóch ważnych centrów pielgrzymkowych Europy. W ciągu kilku dni pielgrzymi mogą się modlić w Fatimie – miejscu, gdzie Matka Boża objawiła się trojgu pastuszkom, oraz pokłonić się przed grobem św. Jakuba w Santiago de Compostela po hiszpańskiej stronie granicy.

Medjugorie jest znanym i chętnie odwiedzanym miejscem pielgrzymkowym w Europie i ośrodkiem odnowy życia religijnego. W tym wyjątkowym mieście i okolicach nie brakuje miejsc do modlitwy, rozmyślań i kontemplacji. W pobliżu Medjugorie znajdują się dwa wzniesienia – Wzgórze Objawień (Podbrdo), miejsce pierwszych objawień Matki Bożej, oraz Góra Krzyża (Križevac), na której grupy pielgrzymów odprawiają nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Centrum życia sakramentalnego i modlitewnego podczas każdej pielgrzymki jest kościół parafialny św. Jakuba Apostoła – patrona pielgrzymów.

Gruzja jest drugim krajem na świecie, który oficjalnie przyjął chrześcijaństwo. Stało się to w 317 r. Wraz z chrześcijaństwem Gruzja przejęła kult św. Jerzego, z pochodzenia Greka, który był oficerem gwardii rzymskiego cesarza Dioklecjana. Cesarz wydał edykt głoszący, że każdy chrześcijański żołnierz ma zostać zdegradowany i musi złożyć ofiarę rzymskim bogom. Jerzy nie podporządkował się edyktowi i zginął śmiercią męczeńską w 303 r. Nie można zapomnieć o św. Nino, której kult w Gruzji jest cały czas bardzo mocny. Iberyjski król Mirian II miał się przekonać do nawrócenia po uzdrowieniu jego żony przez niewolnicę z Kapadocji imieniem Nino, która wówczas głosiła Ewangelię na terenach Iberii. Dziś jest ona jedną z najważniejszych świętych w Kościele gruzińskim. Gruzja to wspaniałe miejsce do pielgrzymowania, również w połączeniu z Armenią, która jest pierwszym krajem, który uznał chrześcijaństwo za religię państwową.

Reklama

Malta – to tu w 60 r. zatrzymał się w drodze do Rzymu św. Paweł Apostoł i to właśnie tutaj powstała jedna z pierwszych gmin chrześcijańskich. Przez całe wieki Malta była ostoją chrześcijaństwa wobec bliskości imperium tureckiego i świata arabskiego. Dziś jest krajem słynącym nadal z dbałości o religię i tradycje chrześcijańskie, ale także ze wspaniałych zabytków sprzed naszej ery i sprzyjającego klimatu śródziemnomorskiego.

Warto rozważyć pielgrzymkę „Śladami Starego Testamentu do Egiptu” – ziemi, do której uchodził przed głodem naród Jakuba. Z niewoli egipskiej wyprowadził go Mojżesz i wędrowali przez 40 lat (do ziemi obiecanej, przez Morze Czerwone). Egipt to również miejsce ucieczki św. Józefa z Jezusem i Maryją przed Herodem i rzezią niewiniątek betlejemskich. Po dziś dzień w Kairze w koptyjskim kościele odwiedzana jest grota, w której Maryja karmiła Dzieciątko. Poznamy Koptów – egipskich chrześcijan oraz fascynujące zabytki starożytnej cywilizacji z epoki faraonów.

Pielgrzymka „7 Kościołów Apokalipsy św. Jana” do Turcji prowadzi trasą przez miejsca wspomniane w Nowym Testamencie w Księdze Apokalipsy. Jezus Chrystus w objawieniu przekazał Janowi, że każdy z siedmiu Kościołów ma swojego anioła: „Napisz więc to, co widziałeś i co jest, i co potem musi się stać. Co do tajemnicy siedmiu gwiazd, które ujrzałeś w mojej prawej ręce, i co do siedmiu złotych świeczników: siedem gwiazd – to są aniołowie siedmiu Kościołów, a siedem świeczników – to jest siedem Kościołów” (Ap 1, 19-20). Kościoły, o których tu mowa, są rozumiane nie jako budynki, lecz jako społeczności chrześcijan żyjących w poszczególnych miastach.

Pielgrzymka do Meksyku, do sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, jest niezmiennie ogromnym przeżyciem dla pielgrzymów. Dla wielu z nich jest to pierwsza tak daleka i egzotyczna podróż. Nawiedza się miejsca święte dla Meksykanów, odkrywa tajemnice prekolumbijskich Indian i poznaje współczesną kulturę Meksyku. Pod świętym obrazem Matki Bożej, której objawienia zaowocowały nawróceniem milionów Indian i dały początek ewangelizacji Ameryki Łacińskiej, pielgrzymów czekają wzruszające chwile.

Reklama

Potwierdzeniem przygotowywania pielgrzymek w zgodzie z wiarą i nauką Kościoła katolickiego jest wielokrotne odznaczenie firmy medalem Mater Verbi.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą Konsorcjum.pl Trade & Travel Company organizowanych przez nas pielgrzymek na stronie: www.pielgrzymki.konsorcjum.com.pl.

biuro@konsorcjum.pl

Łódź, Piotrkowska 92, tel. 42 633 35 55

Warszawa, Koszykowa 53, tel. 22 622 82 96

2024-01-09 11:42

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po co idziesz? - Pielgrzymki 2023

[ TEMATY ]

pielgrzymki

Karol Porwich/Niedziela

W sierpniu ze wszystkich zakątków kraju ruszą na Jasną Górę pątnicy. Najstarsza piesza pielgrzymka warszawska, zwana „paulińską”, zorganizowana została po raz pierwszy w roku 1711 jako wotum wdzięczności mieszkańców stolicy za ocalenie od zarazy. Od tamtego czasu wychodzi rok rocznie. Nieprzerwanie – mimo burzliwych polskich dziejów.

Tak się złożyło, że kiedy 6 sierpnia 2011 r. weszłam pierwszy raz w swym życiu na pątniczy szlak z Warszawy do Częstochowy, wzięłam udział w pielgrzymce jubileuszowej. Obchodziliśmy jej 300-lecie. Tamto doświadczenie drogi wraz z jej kulminacją po dziewięciu dniach – w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej było dla mnie wielkim przeżyciem. Niektóre chwile, szczególnie te wzniosłe, wpisały się głęboko w moją pamięć: odczuwam je do dziś niemal namacalnie. Nie wiem, dlaczego w następnych latach – przez całą dekadę – nie podjęłam ponownie trudu pielgrzymki. Ale kiedy wiosną 2021 moja przyjaciółka Ania, z którą pielgrzymowałam 10 lat wcześniej, zaproponowała, byśmy znowu poszły razem, ku swemu zaskoczeniu od razu zareagowałam z niepojętym dla mnie samej wewnętrznym entuzjazmem. Skąd ta natychmiastowa, niemal bezwarunkowa zgoda? Było to dla mnie tym bardziej dziwne, że trwała jeszcze w najlepsze covidowa pandemia, która hamowała we mnie skutecznie gotowość wyjścia do świata. Od przeszło roku tkwiłam w letargu wynikającym z izolacji i lęku przed zakażeniem siebie i bliskich. Był to czas wycofania, zamykania się w twierdzy własnego domu. Smutny okres skąpych kontaktów towarzyskich, stronienia od zgromadzeń i większych skupisk ludzi. Ale był to też dla mnie czas żarliwego szukania ratunku w modlitwie. Przede wszystkim modlitwie różańcowej. Pewnie to ona była źródłem przemiany serca zalęknionego w serce pełne zawierzenia. To ona tak nastroiła moją duszę, że kiedy padła propozycja, bez wahania odpowiedziałam: „tak!”.

CZYTAJ DALEJ

Anioł z Auschwitz

Niedziela Ogólnopolska 12/2023, str. 28-29

[ TEMATY ]

Wielcy polskiego Kościoła

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Przyszła bohaterka urodziła się 8 maja 1896 r. w Łodzi, w niezamożnej rodzinie Zambrzyckich. Jej bliscy borykali się z tak dużymi trudnościami finansowymi, że w 1908 r. całą rodziną wyjechali w poszukiwaniu lepszego życia do Rio de Janeiro. Po 2 latach jednak powrócili do kraju i Stanisława podjęła przerwaną edukację.

CZYTAJ DALEJ

Nowacka: w kolejnym roku szkolnym oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej

2024-05-09 10:40

[ TEMATY ]

katecheza

religia

PAP/Jarek Praszkiewicz

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka powiedziała w czwartek w TVP Info, że jest przywiązana do idei zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej godziny w tygodniu, bo "szkoła jest od kształcenia, a nie od formacji religijnej".

Potwierdziła, że w kolejnym roku szkolnym oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen. Będzie też możliwość łączenia grup na lekcje z tych przedmiotów. Obecnie szkoła ma obowiązek wpisać w plan lekcje religii lub etyki, jeśli w danej klasie zgłosi się na nie więcej niż siedem osób. Po zmianach będzie można te mniejsze grupy połączyć w jedną większą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję