Reklama

Niedziela Świdnicka

Czas zmian wikariuszowskich

– Chcę wam podziękować za wasze posłuszeństwo, dyspozycyjność i przyjęcie tego, co po ludzku wydaje się trudne do przyjęcia i niezrozumiałe – powiedział 9 czerwca bp Marek Mendyk do księży, których posyła na nowe placówki wikariuszowskie.

Niedziela świdnicka 26/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Świdnica

zmiany personalne

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Księża wikariusze tuż po otrzymaniu dekretów

Księża wikariusze tuż po otrzymaniu dekretów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po wyznaczeniu nowych obowiązków dla administratorów i proboszczów biskup świdnicki zaprosił w drugiej kolejności wikariuszy, z którymi także wiąże pewne nadzieje. – Przyjmijcie to jako próbę, przez którą trzeba przejść, może szybciej dojrzeć, wydorośleć, a może czegoś nowego posmakować, co później w samodzielnej kapłańskiej służbie będzie owocować – wyjaśniał biskup, życząc młodym kapłanom, aby te wspólnoty, do których zostają posłani, były dla nich miejscem rozwoju wiary, odkrywania charyzmatów, talentów i zdolności.

Lista zmian

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

• Ks. Grzegorz Banda – dotychczasowy wikariusz w parafii św. Mikołaja w Świebodzicach, ustanowiony wikariuszem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie.

• Ks. Wiktor Bednarczyk – dotychczasowy wikariusz w parafii św. Józefa w Jaworzynie Śląskiej, ustanowiony wikariuszem w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lądku – Zdroju.

• Ks. Mirosław Benedyk – dotychczasowy wikariusz w parafii katedralnej w Świdnicy, ustanowiony wikariuszem w parafii Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, nadal będzie prowadził świdnicką edycję Niedzieli.

• Ks. Krzysztof Faron – dotychczasowy wikariusz w parafii Najświętszego Zbawiciela w Strzegomiu, ustanowiony wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Świebodzicach.

• Ks. Karol Janik – dotychczasowy wikariusz w parafii Matki Bożej Różańcowej w Dzierżoniowie, ustanowiony wikariuszem w parafii Najświętszego Zbawiciela w Strzegomiu.

• Ks. Marcin Kirkiewicz – dotychczasowy wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej, ustanowiony wikariuszem w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu.

• Ks. Jerzy Kozłowski – dotychczasowy wikariusz w parafii katedralnej w Świdnicy, ustanowiony wikariuszem w parafii św. Józefa w Jaworzynie Śląskiej.

• Ks. Mateusz Kulig – dotychczasowy wikariusz w parafii św. Antoniego w Pieszycach, ustanowiony wikariuszem w parafii św. Katarzyny w Nowej Rudzie – Słupcu.

Reklama

• Ks. Piotr Michalski – dotychczasowy wikariusz w parafii św. Jadwigi w Bolkowie, ustanowiony wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej.

• Ks. Radosław Mielczarek – dotychczasowy wikariusz w parafii Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, ustanowiony wikariuszem w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy.

• Ks. Sebastian Oliszewski – dotychczasowy wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Mieroszowie, ustanowiony wikariuszem w parafii św. Marcina w Piławie Górnej.

• Ks. Kamil Osiecki – dotychczasowy wikariusz w parafii św. Katarzyny w Nowej Rudzie – Słupcu, ustanowiony wikariuszem w parafii św. Wojciecha w Wałbrzychu.

• Ks. Kamil Ożóg – dotychczasowy wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie, ustanowiony wikariuszem parafii katedralnej w Świdnicy.

• Ks. Przemysław Pojasek – ustanowiony wikariuszem parafii katedralnej w Świdnicy.

• Ks. Paweł Reizer – dotychczasowy wikariusz w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu, ustanowiony wikariuszem w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lądku – Zdroju.

• Ks. Maciej Sroczyński – dotychczasowy wikariusz w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, ustanowiony wikariuszem w parafii św. Jadwigi w Bolkowie.

– Chcę powiedzieć, że wstawiali się za wami ludzie, zwłaszcza młodzież, czasem dzieci, ministranci, widząc waszą pracę i oddanie, zaangażowanie. Powiem szczerze, że bardzo mnie to cieszyło, bo oni widzą w osobie swojego duszpasterza, jak odkrywany i rozwijany jest ich potencjał – podkreślił biskup świdnicki.

Księża wikariusze pojawią się w nowych placówkach w poniedziałek 26 czerwca.

2023-06-20 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Preewangelizacja najmłodszych

Niedziela świdnicka 3/2024, str. I

[ TEMATY ]

Świdnica

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Seminaryjna kaplica wypełniona dziećmi zaangażowanymi w dzieło Kolędników Misyjnych

Seminaryjna kaplica wypełniona dziećmi zaangażowanymi w dzieło Kolędników Misyjnych

Ponad setka dzieci wraz z katechetami i opiekunami przyjechała do Świdnicy, by wziąć udział w dorocznym diecezjalnym spotkaniu Kolędników Misyjnych.

Spotkanie odbyło się 11 stycznia br. w gmachu świdnickiego seminarium i było okazją do wspólnej modlitwy, integracji oraz zabawy najmłodszych.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Laudato si'

Tydzień Laudato Si'

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Przesłanie “Laudato si’” - dzisiaj jeszcze bardziej aktualne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję