Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 12/2023, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bóg pisze historię z człowiekiem

Odbywa się on w 350. rocznicę śmierci legendarnego paulina oraz 420. rocznicę jego urodzin. Tego obrońcę Jasnej Góry przed nawałą szwedzką, uwiecznionego na kartach Potopu przez Henryka Sienkiewicza, kard. Karol Wojtyła w 1973 r. nazwał heroicznym zakonnikiem, który „na wiele stuleci nauczył polskie pokolenia niepodległości ducha”.

Człowiek modlitwy i czynu

W Zakonie Paulinów żywa jest pamięć o wzorowym życiu zakonnym o. Kordeckiego, o jego karności, pracowitości, męstwie i pokorze oraz szczególnej czci i nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Swoją niezłomnością zasłynął podczas 40-dniowego oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów. Przygotował fortecę jasnogórską do obrony. Postanowił uchronić Cudowny Obraz Matki Bożej przed zagrożeniem znieważeniem czy zniszczeniem i zdecydował o przeniesieniu go w bezpieczne miejsce – do Mochowa k. Głogówka. Podejmując się obrony Jasnej Góry, wykazał się niezłomną nadzieją zwycięstwa. Wszystkie działania zawierzał Bożej Opatrzności i opiece Maryi, którą nazywał „Tarczą Królestwa Polskiego, daną narodowi jako pomoc ku obronie”. Swoją postawą mobilizował współbraci do intensywnej modlitwy oraz do bohaterskiej obrony świętości miejsca i czci Matki Bożej. Mawiał przy tym: „Jeszcze Najświętsza Panna okaże, iż od burzących kolubryn mocniejsza”. Podczas oblężenia kazał codziennie zapalać pochodnie na jasnogórskiej wieży na znak dla wszystkich, że klasztor ciągle się broni. Urządzał procesje eucharystyczne na wałach dla obrony i dodania otuchy walczącym. Na jego polecenie kapela klasztorna grała z wieży maryjne pieśni, by podnosić na duchu obrońców, a wrogom przypominać, że fortecy maryjnej nie zdobędą.

Mnich dowódca symbolem niezłomności

Kardynał Karol Wojtyła w Wieruszowie w 1973 r., w 300. rocznicę śmierci o. Kordeckiego, mówił o jego dziejowym geniuszu. Podkreślił, że podejmując bohaterską i heroiczną decyzję o obronie Jasnej Góry, zapoczątkował on jednocześnie nowego „ducha polskiego”, który pomagał Polakom przetrwać zabory. Przyszły papież zauważył: „Ten pokorny sługa Boży pokazał swoim potomnym, że trzeba mieć niepodległego ducha, nawet jeżeli Ojczyzna jest w niewoli”.

Reklama

W sanktuarium przechowywana jest gotycko-renesansowa monstrancja z 1542 r., z którą o. Kordecki miał obchodzić wały jasnogórskie w procesji w czasie szwedzkiego oblężenia.

Na południowo-wschodnim bastionie wałów stoi pomnik bohaterskiego obrońcy Jasnej Góry. Odsłonięto go potajemnie w sierpniu 1861 r., przed wybuchem powstania styczniowego. Miało to udaremnić zamiary władz zaborczych, które same chciały zorganizować uroczystość, by przez odsłonięcie pomnika polskiego bohatera narodowego zyskać zaufanie katolickiego społeczeństwa.

Jubileuszowe obchody

Obchody Roku o. Kordeckiego rozpocznie w rocznicę jego śmierci – 20 marca Apel Jasnogórski. Następnego dnia – 21 marca Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 13.30 będzie przewodniczył przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. W maju zostanie otwarta plenerowa wystawa poświęcona bohaterskiemu obrońcy Jasnej Góry. Uroczystości ku czci Królowej Polski będą upływać w nawiązaniu do postaci o. Kordeckiego, wielkiego czciciela Najświętszej Maryi Panny. Poczta Polska we współpracy z częstochowskim klasztorem przygotowuje okolicznościowy znaczek. Do listopada, kiedy przypada rocznica urodzin zakonnika, będą się odbywać różne wydarzenia kulturalne. Paulini już zapraszają na spotkania, podczas których zostaną ukazane życie i posługa ich wybitnego współbrata oraz dzieje Jasnej Góry.

Jasnogórski flesz

• 20-21 marca – obchody 350. rocznicy śmierci o. Augustyna Kordeckiego;

• 21 marca – pielgrzymka maturzystów diec. legnickiej i włocławskiej (gr. I);

• 22-23 marca – spotkanie prowincjałów i wiceprowincjałów paulińskich;

• 23 marca – pielgrzymka maturzystów diec. włocławskiej (gr. II)

Reklama

• 24-26 marca – Jasnogórskie Dni Skupienia i Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne;

• 25 marca – profesja wieczysta kleryków paulińskich;

• 25-26 marca – pielgrzymka osób walczących z mukowiscydozą.

2023-03-15 08:20

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Maryja jest wielkim darem Chrystusa dla nas

– Zanim nazwiemy po imieniu sprawy, które przeżywamy, Maryja nas zrozumie, ponieważ jest Matką widzącą dalej i słuchającą sercem – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył wieczornej Mszy św. w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i patronki archidiecezji częstochowskiej.

Na wstępie hierarcha podkreślił, że „nie jest naszą sprawą, nawet w świetle czy ciemnościach wiary, pytać, dlaczego w planie zbawczym Boga staliśmy się jako naród szczególną własnością Maryi”. – To jest dar Matki. Trzeba nam na nowo go przyjąć i potwierdzić miarą naszych czynów płynących z wiary – wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Marszałek Małopolski i zarząd województwa zdecydowali o uhonorowaniu hierarchy, aby wyrazić "najgłębszy szacunek i wdzięczność za arcypasterską posługę w archidiecezji krakowskiej oraz apostolską i pełną życzliwości troskę o powierzonych opiece wiernych". Medalem doceniają również "przynoszącą dobre owoce współpracę z samorządem województwa oraz stałą i bezcenną przychylność sprawom Małopolski i Małopolan".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję