Reklama

Niedziela Przemyska

Radość u Królowej

Niedziela przemyska 29/2018, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Stanisław Gęsiorski

Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu

Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przychodzimy do Matki Zmartwychwstałego Pana, przychodzimy po to, aby umocnił w nas owe napełnienie Duchem Świętym, które stało się również naszym udziałem – mówił abp Adam Szal 15 lipca na Jasnej Górze. Były to słowa powitania skierowane do utrudzonych i szczęśliwych, radosnych i rozśpiewanych, biało-czerwonych i odmienionych pątników 38. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Każdą grupę (było ich 10) przy figurze Maryi Niepokalanej powitał abp Adam Szal, który kolejny już raz pielgrzymował na Jasną Górę. Razem z nim oczekiwał na pielgrzymów bp Stanisław Jamrozek wraz z grupą pielgrzymów duchowych, którzy przyjechali na Jasną Górę 14 lipca, aby uczestniczyć w nocnym czuwaniu, a następnego dnia powitać pątników. W tym roku trud i radość pielgrzymowania podjęło 1141 osób, w tym 742 siostry, 394 braci, 58 kapłanów, 2 diakonów, 20 kleryków, 9 sióstr zakonnych pod wodzą ks. Jacka Rawskiego, dyrektora pielgrzymki. Najmłodszy pielgrzym liczył 5 lat, a najstarszy – 84; oboje wędrowali w grupie św. Andrzeja. Towarzyszyło im hasło: „Żyć z Maryją w Duchu Świętym”.

Pątnicy wyruszyli na szlak z Przemyśla i w kolejnych dniach z Leska, Jarosławia, Leżajska, Brzozowa, Przeworska, Łańcuta i Krosna. Byli podzieleni na 10 grup, każda z nich za swojego patrona obrała jednego z polskich świętych lub błogosławionych, takich jak: św. Jacek, św. Kazimierz, św. Józef Sebastian Pelczar, św. Wojciech, św. Brat Albert, św. Rafał Kalinowski (grupa wędrowała z relikwiami tego świętego), św. Urszula, bł. Maria Ledóchowska, św. Jan z Dukli, Andrzej Bobola. Trasa pielgrzymki w prostej linii wynosiła 380 km i była podzielona na 12 etapów, a te z kolei na krótsze odcinki o długości 5-7 km. Przeciętna długość dziennego etapu (z wyjątkiem dnia ostatniego)wynosiła 33 km. Pątniczy szlak omijał ruchliwe szosy i miasta, a biegł przez maryjne sanktuaria w Tuligłowach, Jodłówce, Hyżnem Borku Starym czy Niechobrzu. Pielgrzymi przeprawili się promem przez Wisłę (w Borusowej i w Ujściu Jezuickim). Jedenasta grupa (ok. 800 osób.) to ci, którzy nie mogli wyruszyć na trasę, ale uczestniczyli duchowo. Na uwagę zasługuje zaangażowanie redakcji Radia Fara, dzięki temu można było śledzić na bieżąco wydarzenia pielgrzymkowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

14 lipca pątników odwiedził ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Miało to miejsce w parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie, w której obok relikwii patrona parafii zgromadzono także relikwie św. Dominika Savio, św. Stanisława Kostki i św. Alojzego Gonzagi, patronów liturgicznej służby ołtarza. Mszy św. przewodniczył abp. Adam Szal, a homilię wygłosił Ksiądz Infułat. Podkreślił on, że dziś Europa tak bardzo potrzebuje Chrystusa, Tego, który zmartwychwstał, żyje i działa. W tym kontekście przybliżył ideę Ruchu „Europa Christi”, którego jest moderatorem. – Trzeba nam wracać do teologii życia. Zechciejcie więc podjąć teologię zmartwychwstania – podkreślił kaznodzieja. I w tym duchu z mocą powiedział: – Chrześcijanie muszą się obudzić, także kapłani! Muszą zobaczyć perspektywę płynącą z teologii zmartwychwstania. Radosne kapłaństwo będzie owocowało powołaniami, bo młody człowiek, który zobaczy księdza cieszącego z Mszy św., z tego, że jest kapłanem, pójdzie za Chrystusem, bo zobaczy szczęśliwych kapłanów i szczęliwe siostry zakonne. Wszystkich wędrujących do Maryi i jednoczących się duchowo zaprosił do udziału w kongresie Ruchu „Europa Christi”, którego jeden z etapów odbędzie się w Rzeszowie 16 października. Na zakończenie Mszy św. abp Szal przypomniał żywą wieź Częstochowy z Przemyślem, co dzieje się za sprawą sanktuarium jasnogórskiego oraz Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, „Niedzieli Przemyskiej”, oraz zachęcał do sięgania do tego pisma.

Uwieńczeniem rekolekcji w drodze była sprawowana w Bazylice Jasnogórskiej koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem abp. Adama Szala, który również wygłosił homilię. Kaznodzieja zakreślił przed oczami słuchaczy następujące obrazy: pierwszy to scena zwiastowania, drugi – Apostołowie razem z Maryją zebrani w Wieczerniku trwający jednomyślnie na modlitwie oczekujący na zesłanie Ducha Świętego i trzeci – Kościół w drodze, czyli ci zgromadzeni w Bazylice Jasnogórskiej na zakończenie pielgrzymki. We wszystkich tych obrazach głównych bohaterem jest Bóg w Trójcy Jedyny, we wszystkich też ważną rolę odgrywa Maryja, w nich każdy człowiek powinien odnaleźć siebie. Zachęcając do otwarcia się na działanie Ducha Świętego, abp Szal powiedział: – Ta wytrwała obecność doprowadziła nas tu poprzez korzystanie z sakramentów, słuchanie Słowa Bożego i konferencji na temat darów Ducha Świętego. Wielu umociło się w sakramencie miłosierdzia i otrzymało nowe życie. Prośmy o dar głębszego widzenia, aby opromieniał nasze oczy, abyśmy korzystali z tego niezwykłego pokarmu, jakim jest Eucharystia Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup błogosławił pielgrzymom na bezpieczny powrót i dalsze wędrowanie drogami codzienności z nadzieją, że wszyscy spotkają się za rok na trasie pielgrzymkowej.

Na stronie www.niedziela.pl można zobaczyć film na temat 38. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

2018-07-17 13:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapraszamy na uroczystość Maryi Królowej Polski

[ TEMATY ]

Jasna Góra

3 Maja


Czciciele Maryi Królowej Polski!

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Nasz diecezjanin na Międzynarodowej Konferencji Liturgicznej w Rzymie

2024-05-15 10:37

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Z pasji do liturgii

Dawid Makowski

Archiwum Dawida Makowskiego

Dawid Makowski jest członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pochodzi z Zielonej Góry

Dawid Makowski jest członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pochodzi z Zielonej Góry

W dniach od 8 do 10 maja 2024 r. w murach Papieskiego Instytutu Liturgicznego w Rzymie odbywała się międzynarodowa konferencja liturgiczna pt. „Sobory, Synody i Liturgia”. W wydarzeniu uczestniczył nasz młody pasjonat liturgii zielonogórzanin Dawid Makowski.

Konferencja była okazją do usłyszenia wielu referatów obejmujących swoją tematyką zagadnienia: synodalności, soboru w Nicei, związku liturgii z synodami diecezjalnymi, inkulturacji liturgicznej, architektury sakralnej, eklezjologii i współczesnych aspektów pastoralnych liturgii. Sympozjum było organizowane ze względu na przypadającą za rok siedemsetną rocznicę zgromadzenia Soboru w Nicei – wyjaśnia Dawid Makowski. - Był to czas bardzo cenny nie tylko naukowo, ale duchowo. Można było doświadczyć powszechności (czyli katolickości) Kościoła, poprzez rozmowę i spotkania z ludźmi z całego świata. Szczególnie interesujące było tu wystąpienie benedyktyńskiego opata dr Oliviera-Marii Sarr OSB, który wygłosił referat na temat inkulturacji liturgicznej w krajach afrykańskich. Pozwolił on słuchaczom dostrzec, w jaki sposób tamtejsze narody rozumieją i praktykują wiarę – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję