Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 11/2017, str. 5

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencja

Dyrektorzy szkół katolickich wobec reformy oświaty

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich odbywała się na Jasnej Górze w dniach 27-28 lutego br. – Przeżywamy teraz czas reformy oświaty, czyli zmian, a wiadomo, że każda zmiana wiąże się z niepewnością, jak się wszystko sfinalizuje. My podchodzimy do reformy bardzo pozytywnie, staramy się do pewnych rzeczy przygotować, m.in. przez spotkanie dyrektorów na Jasnej Górze, które w dużej mierze poświęcone jest prawu oświatowemu – powiedział ks. Zenon Latawiec, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Konferencje formacyjne, pomagające dobrze przeżyć okres Wielkiego Postu, głosił ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Były też świadectwa dyrektorki szkoły, koleżanki i kapłana o śp. Helenie Kmieć, wolontariuszce, która została zamordowana 24 stycznia br. w Boliwii.

27 lutego Mszy św. dla dyrektorów szkół katolickich przewodniczył bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich. W czasie Eucharystii tradycyjnie ponowiono Akt Zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski. Bp Mendyk poprowadził także rozważanie apelowe. – Maryjo, Matko nasza, Tobie dzisiaj powierzamy katolickie szkoły, Tobie powierzamy nasze polskie rodziny i katechezę w szkole – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na progu

O przemianę wielkopostną

Przygotowaniem do Wielkiego Postu na Jasnej Górze było tradycyjnie 40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu. Zakończyły je odprawione 28 lutego br. Nieszpory Eucharystyczne, którym przewodniczył biskup senior Antoni Długosz z Częstochowy. W kazaniu powiedział m.in.: – Będziemy chodzić Drogą Krzyżową, aby zrozumieć, że Jezus nas do końca umiłował. Pojednani i przemienieni będziemy mogli spotkać zmartwychwstałego Pana.

Środa Popielcowa rozpoczęła w Kościele czas Wielkiego Postu. Eucharystii dla wspólnoty paulińskiej przewodniczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. – Jesteśmy zaproszeni, by przez post, pokutę, postanowienia przemiany naszego życia, dziś przez akt posypania głów popiołem, na nowo uświadomić sobie kruchość ziemskiego życia i zwrócić nasze serca ku temu, co duchowe, co wieczne. Pan zaprasza nas, byśmy odmawiając sobie dziś, w dzień ścisłego postu, pokarmu doczesnego, otwierali się na pokarm wieczny, karmili się Jego słowem, przemieniali nasze życie i stawali się nowymi ludźmi – powiedział o. Waligóra.

Reklama

Homilię wygłosił o. Marek Nowacki, paulin, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej i opiekun Wspólnoty bł. Euzebiusza. W tym dniu głosił on konferencje wielkopostne dla ojców i braci paulinów przeżywających dzień skupienia.

Inicjatywa zakonna

Post w intencji powołań

Zakon Paulinów przygotował nową inicjatywę na tegoroczny Wielki Post. – Proponujemy na ten czas post w intencji powołań. Chcemy przez to prosić Pana Boga za tych wszystkich młodych ludzi, którzy rozeznają swoje powołanie do kapłaństwa, życia zakonnego, życia misyjnego, ale także do życia małżeńskiego, aby pomóc im właściwie rozeznać, ale też żeby to nasze poświęcenie i nasze umartwienie dodało im odwagi w podejmowaniu konkretnych życiowych decyzji – podkreślił o. Andrzej Grad, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów i członek Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Przypomniał on, że jest to inicjatywa Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań i mogą ją podjąć wszystkie zgromadzenia.

* * *

Modlitwa Jubileuszowa na 300-lecie
Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Bogurodzico Dziewico Maryjo,
nasza Matko i Królowo,
wyniesiona na wyżyny nieba.
Ty nieustannie otaczasz troską i miłością naród polski.
Prosimy, by jubileusz 300-lecia koronacji
Twojego Jasnogórskiego Wizerunku odnowił w każdym z nas
cześć i ufność wobec Boga – Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Ty, Matko, jesteś nam wzorem zaufania
oraz uległego poddania się Jemu we wszystkim.
Niech nasze przemienione życie stanie się
żywym diamentem Twej korony wyniesienia i chwały.

Chcemy z naszymi duchowymi darami stanąć w bliskości Boga
i stać się świadkami Jego wielkiego miłosierdzia.
Pragniemy – odnowieni w wierze, nadziei i miłości,
żyjąc według zasad Ewangelii – razem z Tobą
uwielbiać Trójcę Przenajświętszą. Amen.

Modlitwa odmawiana codziennie podczas Apelu Jasnogórskiego.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-03-08 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

[ TEMATY ]

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zaproponowano w nim uelastycznienie możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

CZYTAJ DALEJ

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

[ TEMATY ]

premier

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Premier wydał we wtorek zarządzenie ws. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce w latach 2004-2024. Jej szefem będzie szef SKW gen. Jarosław Stróżyk.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję