Reklama

Niedziela Sandomierska

Wakacje w oazie cz. II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycją jest, że 13. dzień rekolekcji oazowych związany jest z gromadzeniem się wszystkich turnusów oazowych z całej okolicy. Do Polańczyka przyjechały grupy z Wisłoka, Olchowej, Skorodnego i my. Liturgii tradycyjnie przewodniczył Ksiądz Biskup. Ciekawym doświadczeniem tego dnia jest poczucie wspólnoty jakie się tworzy podczas takich zjazdów. Jest dużo uścisków i radości.

Druga część radości ze wspólnego spotkania miała przenieść się na solińską tamę. Przygotowana była „mała ewangelizacja”, ale pogoda pokrzyżowała plany. Jednak udało się nam na chwilę pojechać i wysłać młodzież, by mogli porozmawiać z turystami na tamie. Wrażenia wracających były pozytywne, bo mogli podzielić się z innymi tym, czego doświadczyli w czasie turnusu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Agapa

Ostatni dzień rekolekcji, to czas radości z możliwości wspólnego szukania Jezusa. Już od rana młodzież w grupach mogła się podzielić doświadczeniem z przeżytego turnusu. Jedna osoba z każdej grupy wystąpiła też dzieląc się świadectwem przed całą wspólnotą. Słuchając wspomnień młodzieży można było zobaczyć, że najważniejszymi wydarzeniami dla nich było opowiedzenie się za Jezusem oraz uczynienie Go Panem i Zbawicielem, a także dzień spowiedzi (obok zamieszczamy świadectwa trójki uczestników).

Po Eucharystii w kościele w Czarnej oraz wspólnym uwielbieniu Chrystusa w Najświętszym Sakramencie udaliśmy się do ośrodka na obiad i wiele wspólnych zabaw przygotowanych przez animatorów. Radość z tańców, skeczów i zabaw przerywana była krótkimi posiłkami. Młodzież tak się rozkręciła, że mimo zmęczenia, w okolicy północy, chciała kontynuować zabawę. Perspektywa kolejnego ciężkiego dnia, m.in. sprzątania i powrotu oraz kończące się siły kadry wychowawczej, podpowiadały konieczność położenia wszystkich spać.

Niestety powrót

To już ostatni dzień. Od rana wiele zamieszania z pakowaniem i sprzątaniem. Rano spotykam się z poszczególnymi grupami. Wszystko dzieje się tak szybko, że nie zdążamy spotkać się zespołem wychowawczym.

Reklama

W samo południe gromadzimy się po raz ostatni w kościele parafialnym. Dziękując Bogu chcemy podziękować też ludziom - animatorom, całej obsłudze, ale również ks. Andrzejowi - miejscowemu proboszczowi oraz dyrekcji szkoły. Podczas ostatniej homilii chcę naszej młodzieży pokazać, że wakacyjny turnus rekolekcyjny to tylko początek spotkania z Chrystusem. Tak naprawdę Jezusa trzeba odkrywać każdego dnia. Po obiedzie trzeba wracać. Zostawiamy Czarną i udajemy się w stronę Tarnobrzega. W czasie drogi wiele wzruszeń i „łez” radości. Wielu też pada ze zmęczenia po krótkiej ostatniej nocy.

Zwieńczenie dzieła

Dla moderatorów i animatorów turnus był ogromnym wysiłkiem fizycznym i duchowym. Były wzloty i słabości, szczyty i doliny. Zawsze uważałem i często powtarzam, że „opiekun po turnusie zmęczony, to opiekun spełniony” - tak jest i tego roku. Dobre dzieło rozpoczęte niech trwa. Prosiłem wszystkich, aby o naszym dobrym dziele pamiętali w modlitwie. Wszystkim, którzy mnie wspierali z serca dziękuję i proszę, aby Bóg im wynagrodził i błogosławił. Dziękuję opiekunom i uczestnikom za wspaniałą postawę. Od Was uczę się czerpiąc siłę i młodość, ale przede wszystkim umacniam swoją wiarę.

I tak do historii przeszły dwudzieste drugie oazowe rekolekcje wakacyjne w moim życiu. Za to wszystko chwała Panu.

* * *

Pragnę podzielić się działaniem Miłości Bożej w moim życiu. Już od pięciu lat jeżdżę na oazy wakacyjne. W tym roku byłam uczestniczką pierwszego stopnia w Czarnej. Ze wszystkich dotychczasowych oaz ta była wyjątkowa, ponieważ czwartego dnia była Msza św., na której przyjmowaliśmy Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Na początku dość sceptycznie podeszłam do tego i pomyślałam sobie: „dobrze, ale czy to mi coś da, coś zmieni?”. Na Mszy św. można było powiedzieć do Chrystusa, że chcę Go przyjąć do swojego serca, aby kierował moim życiem. Tak też uczyniłam, ale nic wewnątrz nie poczułam. Dopiero na Adoracji, podczas której był czas, by zastanowić się nad swoim życiem, usłyszałam słowa, które uderzyły mnie jak piorun: „Dlaczego nie otworzysz Mi drzwi do swego serca, przecież Ja wciąż stoję i kołaczę. Otwórz je, a napełnię cię Miłością i pokojem”. Wtedy tak bardzo mocno poczułam i wiedziałam, że Bóg mnie kocha i ma dla mnie wspaniały plan zbawienia. Tak wspaniałego uczucia życzę każdemu, by chociaż raz poczuł jak wielka jest Miłość Boga względem nas. Z całego serca dziękuje Bogu za wspaniałe chwile na tej Oazie. Za wspaniałych moderatorów, animatorów i życzliwego Księdza Proboszcza parafii w Czarnej, oraz za wszystkich uczestników. Przede wszystkim dziękuje za mojego ks. Proboszcza, dzięki któremu mogłam pojechać na oazę. Za wszelkie dobro chwała Panu!
Liwia Bereżańska

Reklama

Oaza w Czarnej była moją pierwszą. Na początku nie byłam do niej za bardzo przekonana. W pokoju mieszkam z całkiem obcymi osobami, trzeba przestrzegać ściśle jakiś reguł... w ogóle masakra. Miałam momenty totalnego załamania. Chciałam do domu. Na szczęście po pewnym czasie było całkowicie na odwrót. Jednym z dwóch dni które najbardziej zapamiętałam był dzień przyjęcia Chrystusa, jako mojego Pana i Zbawiciela. Nie było to jakieś tam show czy coś takiego, odbyło się to na Mszy św., podczas Komunii św.. Oczywiście, byliśmy bardzo dobrze do tego przygotowani. Przez 4 dni oglądaliśmy różne filmy, pantomimy, słuchaliśmy świadectw naszych animatorów. Po Mszy św. była adoracja. To było coś niesamowitego, przypomniały mi się wszystkie momenty w moim życiu. Chociaż nie chciałam płakać, łzy same leciały mi z oczu. Drugim niezwykłym dniem był dzień pokuty i pojednania. Zrobiłam sobie rachunek sumienia z całego życia i to było piękne. Doszłam do wniosku jak bardzo kocha nas Pan Jezus. Ja jak wchodziłam na najwyższy szczyt Bieszczad strasznie narzekałam: że za gorąco, do domu chcę, za wysoko, błoto jest. Jezus nie narzekał upadał pod ciężarem krzyża tj. moich grzechów i ani razu nie powiedział, że mu się źle idzie, albo chce zbawić ludzi w inny sposób. Oaza poważnie mnie zmieniła. Mam inny stosunek do ludzi i w ogóle do mojej wiary. Za wszystkie poznane osoby, dobre rzeczy które się wydarzyły, niezapomniane, cudowne i dobrze przeżyte chwile chwała Panu.
Beata Jurkowska

W tym roku przeżywałam 1 stopień Oazy Nowego Życia w Czarnej. Na pierwszym stopniu są dwa najważniejsze dni. Pierwszy to ten, w którym przyjmowaliśmy Pana Jezusa, jako Pana i Zbawiciela. Na początku nic nie czułam, jednak wiedziałam, że decydując się na to pozwalam Jezusowi na kierowanie moim życiem. Podczas trwania rekolekcji zrozumiałam, że Bóg ma dla każdego z nas doskonały plan zbawienia i dąży do jego zrealizowania, tylko my musimy Mu na to pozwolić oraz modlić się o to, aby nas poprowadził. Zrozumiałam też, że Jezus ustanowił sakrament pokuty po to, by nam umożliwić osiągnięcie zbawienia. Dlatego drugim bardzo ważnym dniem był dzień spowiedzi. Zdałam sobie sprawę, że Jezus przebacza nam wszystko, nawet wtedy gdy nasz grzech bardzo Go rani. Za to wszystko chwała Panu.
Martyna Budzińska

2013-07-24 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do neokatechumenatu: jesteście darem Opatrzności dla współczesnego Kościoła

[ TEMATY ]

wspólnota

Grzegorz Gałązka

Droga Neokatechumenalna jest prawdziwym darem Opatrzności dla Kościoła naszych czasów – powiedział Franciszek posyłając na cały świat 31 „missio ad gentes”, utworzonych z 200 rodzin z 600 dziećmi. Ojciec Święty zaznaczył, że patrząc na to dzieło odczuwa pociechę, doświadczając potwierdzenia, że Duch Święty żyje i dokonuje w swoim Kościele wielkich dzieł również dzisiaj, odpowiadając na potrzeby współczesnego świata.

Papież podziękował przedstawicielom Drogi Neokatechumenalnej za przybycie i spotkanie, aby otrzymać od Następcy Piotra potwierdzenie swego powołania, wsparcie swej misji i błogosławieństwo dla swego charyzmatu. „Pragnę tego dokonać! Idźcie w imię Chrystusa na cały świat, by nieść Jego Ewangelię: niech Chrystus was poprzedza, niech wam towarzyszy i dokona tego zbawienia, które niesiecie!” - powiedział Franciszek. Szczególne słowa pozdrowienia skierował do inicjatorów Drogi Neokatechumenalnej, Kiko Argüello i Carmen Hernández, a także ks. Mario Pezzi. Zaznaczył, że Droga Neokatechumenalna dokonuje w Kościele wielkiego dobra. Nawiązując do dzisiejszego rozesłania na cały świat 31 „missio ad gentes” Ojciec Święty wyraził zadowolenie, że to dzieło misyjne dokonuje się dzięki rodzinom chrześcijańskim, złączonym we wspólnotach świadczących o swej wierze. „Zapraszają je biskupi, a tworzą je prezbiter oraz cztery lub pięć rodzin wraz z dziećmi, by ewangelizować niechrześcijan. Niechrześcijan, którzy nigdy nie słyszeli o Jezusie Chrystusie, ale także wielu niechrześcijan, którzy zapomnieli kim jest Jezus Chrystus. Niechrześcijan ochrzczonych, ale którym sekularyzacja, światowość i wiele innych rzeczy sprawiły, że zapomnieli o wierze. Obudźcie tę wiarę!” - zaapelował Franciszek. Dodał, że mają one przede wszystkim ukazywać, iż Bóg kocha człowieka, tak bardzo, iż oddał za niego swe życie i został wskrzeszony przez Ojca, aby obdarzyć nas łaską dawania naszego życia dla innych. „Tego wielkiego orędzia świat dziś niezwykle potrzebuje. Jak wiele samotności, cierpienia oddalenia od Boga w wielu peryferiach Europy i Ameryki, a także w wielu miastach Azji! Jak bardzo współczesny człowiek, pod każdą szerokością geograficzną potrzebuje, by usłyszeć, że Bóg go kocha i że miłość jest możliwa! Te wspólnoty chrześcijańskie, dzięki wam, rodziny misyjne, mają zasadnicze zadanie uczynić to orędzie widzialnym. A to orędzie brzmi: Chrystus zmartwychwstał! Chrystus żyje! Żyje między nami!” - stwierdził papież. Ojciec Święty podkreślił znaczenie Drogi Neokatechumenalnej, będącej „prawdziwym darem Opatrzności dla Kościoła naszych czasów”. Opiera się ona na trzech wymiarach Kościoła: Słowie Bożym, liturgii i wspólnocie. „Stąd posłuszne i nieustanne słuchanie Słowa Bożego, celebracja Eucharystii w małych wspólnotach po pierwszych nieszporach niedzieli, celebracja jutrzni w rodzinie w niedzielę ze wszystkimi dziećmi oraz dzielenie się z innymi braćmi swą wiarą są źródłem wielu darów, jakich udzielił wam Pan, a także licznych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Dostrzeżenie tego wszystkiego jest wielką pociechą, ponieważ jest potwierdzeniem, że Duch Święty żyje i działa w swoim Kościele również dzisiaj i odpowiada na potrzeby współczesnego człowieka” - powiedział Franciszek. Papież podkreślił konieczność przejścia Kościoła od duszpasterstwa zachowawczego do stanowczo misyjnego. „Jakże często mamy w Kościele Jezusa pośród nas, ale nie pozwalamy, aby wyszedł na zewnątrz!” - zauważył. Zaznaczył, że ten dynamizm misyjny jest dla Kościoła najważniejszym wyzwaniem. Ważną rolę odgrywa w tym dziele aktywność Drogi Neokatechumenalnej - wprowadzanie Kościoła, jego nowa obecność tam gdzie nie ma Kościoła czy też nie jest w stanie dotrzeć do ludzi. Franciszek zachęcił Drogę Neokatechumenalną do rozwijania swej działalności, powierzając się Maryi Pannie.

CZYTAJ DALEJ

Święcenia kapłańskie w Przemyśl

2024-05-18 13:30

kl. Krzysztof Bilik

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Kapłan jutra ma mieć zatem serce podobne do serca Jezusowego, ma poznać swoje serce i mieć to serce otwarte tak jak serce Jezusa, otwarte na Pana Boga, na wolę Bożą, ale także na drugiego człowieka – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski w czasie święceń kapłańskich, w czasie których udzielił tego sakramentu sześciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

W czasie homilii abp Szal zwrócił się do kandydatów do święceń: „jesteście drodzy bracia diakoni w ręku Pana Boga, za chwilę przyjmiecie szczególną posługę jako kapłani jak przypomniał nas Chrystus. To On nas wybrał na tę służbę. Wybrał was po to, abyście szli w Jego imieniu na cały świat – mówił metropolita przemyski.

CZYTAJ DALEJ

Matko Boża Kalwaryjska, módl się za nami...

2024-05-18 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Ks. Mariusz Michalski

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Wyrazem nieprzerwanego i wciąż żywego kultu, a jednocześnie największym religijnym wydarzeniem w XIX – wiecznej Galicji, była uroczysta koronacja obrazu w 1887 roku. Inicjatorem uroczystości był kardynał Albin Dunajewski, administrator diecezji krakowskiej.

Rozważanie 19

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję